Na początku lutego już po raz 50. odbył się Tydzień Mody w Ukrainie. Na wybiegach pojawiły się nie tylko kolekcje od znanych, ukraińskich projektantów, ale także od debiutujących na rynku designerów. Branża mody u naszych wschodnich sąsiadów radzi sobie całkiem nieźle, a wiele jej rodzimych firm odnosi międzynarodowe sukcesy. Wybrałam aż pięć marek, na które warto zwrócić uwagę, gdy rzucamy się w wir zakupowego szaleństwa.
Ksenia Schnaider to marka, która stała się swego rodzaju prekursorem w tworzeniu kolekcji upcyklingowych. W ich asortymencie dominuje jeans, z którego tworzone są spodnie, kurtki, a nawet koszule. Patworkowe produkty stały się znakiem rozpoznawczym brandu.
W tworzeniu nowych linii jego założyciele nie idą na skróty. Korzystają z ubrań, które normalnie trafiłyby do kosza, dając im przy tym zupełnie nowe życie. Brand doskonale radzi sobie nie tylko na rodzimym rynku, ale także za granicą. Ich produkty nosiły już m.in. Bella Hadid i Sophie Turner.
TATMAN to marka założona przez dwie kuzynki: Tatyanę i Mariyę. W ich kolekcjach również dominuje denim, który dodatkowo malowany jest ręcznie. To właśnie dzięki tym projektom zasłynęła firma. Założycielki sięgają przede wszystkim po naturalne materiały jak bawełna, jedwab i len.
Inspirują nas kobiety, które są w ciągłym ruchu, a tworząc nasze kolekcje, staramy się odpowiedzieć na pytanie - w co byś się ubrała, by podbić świat?.
W ich kolekcjach dostępne są nie tylko klasyczne jeasny, ale także kurtki, bluzki, T-shirty i sukienki. Linie brandu są niewielkie, dzięki czemu nie tylko ograniczają nadprodukcję, ale też dbają o środowisko. Produkty, które mimo wszystko się nie sprzedały, w kolejnych sezonach są prezentowane w zupełnie nowej odsłonie.
Litkovskaya to ukraińska projektantka, która swoją autorską markę założyła w 2009 roku. Brand słynie z kobiecych, minimalistycznych kolekcji utrzymanych w męskim stylu z wyraźnie zarysowaną linią ramion. W projektach uwagę zwraca wysoka sztuka krawiectwa.
Lilia Litkovskaya pochodzi z rodziny krawców, a jak sama w jednym z wywiadów przyznała, to ważne, aby strój był nie tylko modny, ale tez solidnie wykonany. Projektantka przywiązuje również wagę do tkanin, po które sięga. Ceni sobie naturalne tkaniny jak bawełna len i jedwab, a kupuje je u lokalnych rzemieślników. Dodatkowo poszukuje produktów w małych second-handach i na targach, które później ręcznie przerabia, dając im przy tym drugie życie. Ukrainka sięga nie tylko po ubrania, ale także tekstylia. Ubrania szyje w pracowni w Kijowie, które później trafiają do sklepów na całym świecie.
Gasanova to ukraińska marka założona w 2014 roku. W jej asortymencie znajdziemy stroje dla kobiet, mężczyzn, a także akcesoria. Linie brandu były wielokrotnie prezentowane na targach mody w Paryżu i Mediolanie, dzięki czemu zyskały międzynarodowy rozgłos. W ich ubraniach pojawiła się m.in. Irina Shayk i Vanessa Hudgens.
W sklepie online brandu można kupić kobiece sukienki, eleganckie marynarki, ale też efektowne torebki i ponadczasowe obuwie.
VOVK cieszy się ogromną popularnością w Ukrainie przede wszystkim dzięki przystępnym cenowo produktom. Markę założono w 2012 roku, a sklepy stacjonarne ma już w dwudziestu miastach na terenie całego kraju. Oprócz tego prowadzi sprzedaż internetową, gdzie można kupić, m.in. kobiece sukienki, wygodne dresy, ale także kreacje na wieczór. Brand prowadzi także sprzedaż produktów w większych rozmiarach.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!