Wystawa o Mary Quant w Muzeum V&A w Londynie. Otwarcie wiosną 2019, bilety już w sprzedaży

Katarzyna Żechowicz
23.11.2018 13:10
Wystawa Mary Quant - Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Wystawa Mary Quant - Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie (Mat. prasowe)

Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie szykuje pierwszą międzynarodową wystawę poświęconą słynnej projektantce Mary Quant. To jej zawdzięczamy minispódniczkę i wiele innych projektów, które ukształtowały modę lat 60. Otwarcie wystawy zaplanowano na 6 kwietnia 2019, a zastanie ona zamknięta w lutym kolejnego roku.

Wystawa Mary Quant - Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie

Aby uczcić rozpoczęcie sprzedaży biletów na wystawę o Mary Quant, muzeum przygotowało wyjątkowy happening. 15 listopada osiemnaście modelek (byłych i obecnych) spotkało się przed budynkiem londyńskiego gmachu. Wszystkie ubrane były w oryginalne ciuchy z legendarnych kolekcji Mary Quant. Dziesięć z nich współpracowało ze słynną projektantką na przełomie lat 60. i 70. Cała grupa udała się zabytkowym, czerwonym autobusem na przejażdżkę po ulicach Chelsea, m.in. King's Road, gdzie zlokalizowany był pierwszy butik Quant i gdzie biło serce londyńskiej mody lat 60. 

Ruszyła sprzedaż biletów na wystawę poświęconą Mary QuantRuszyła sprzedaż biletów na wystawę poświęconą Mary Quant Mat. prasowe

"Moda nie jest frywolna, to część bycia żywym dzisiaj" - mówiła Mary Quant. Brytyjska projektantka jest personifikacją energetycznego i młodzieżowego Londynu lat 60. Walcząc z konwenansami, wprowadziła do mody minispódniczkę, kolorowe rajstopy i krótką fryzurę "na boba". Wspólnie z modelką Twiggy stworzyła wizerunek dziewczyny, nie kobiety-matki, pani domu. W butiku Mary Quant królowały sukienki-tuniki sięgające połowy uda, trapezowe kroje nie podkreślające krągłości i szalone kolory. Najważniejszym projektem była oczywiście spódniczka mini, która stała się symbolem młodzieżowej rewolucji tamtej dekady.

Projekt pierwszej minispódniczki przypisuje się brytyjskiej projektantce Mary QuantProjekt pierwszej minispódniczki przypisuje się brytyjskiej projektantce Mary Quant Mat. prasowe

Pierwszy butik Mary Quant nazywał się BazaarPierwszy butik Mary Quant nazywał się Bazaar Mat. prasowe

Historia spódnicy - zobacz, jak zmieniała się na przestrzeni lat!

Mary Quant- wyjątkowe zbiory udostępnione po raz pierwszy  

Kuratorzy wystawy uzyskali dostęp do archiwów marki Mary Quant, a także największych zbiorów Muzeum Wiktorii i Alberta, dzięki czemu udało im się skompletować ponad 120 ubrań, akcesoriów, zdjęć i innych dokumentów, z których większość nigdy wcześniej nie była wystawiana na widok publiczny. Wystawę otwiera  ilustracja powojennego Londynu i eksponaty związane z otwarciem eksperymentalnego butiku Bazaar w 1955 roku. Zebrane zdjęcia i przedmioty pokażą, w jaki sposób projekty Quant, oparte często na krojach szkolnych fartuszków oraz chłopięcych elementów garderoby, wprowadziły do mody damskiej luz i zabawę. Brytyjska projektantka zachęcała młode kobiety do buntu przeciwko tradycyjnym sukniom, do których przyzwyczajone były ich mamy i babcie.

Ubrania Mary Quant były młodzieżowe i koloroweUbrania Mary Quant były młodzieżowe i kolorowe Mat. prasowe

Bilety, terminarz wystawy Mary Quant w V&A 

Wystawa Mary Quant to opowieść nie tylko o modzie. Warto udać się tam chociażby po to, by poczuć atmosferę tętniącego życiem i młodością Londynu lat 60. Miasta, którym zachwycał się nawet amerykański "Time", poświęcając mu okładkę zatytułowaną "Swinging London". Bilety są już w sprzedaży i kosztują 12 funtów. Można nabyć je na stronie Muzeum Wiktorii i Alberta. Wystawa zostanie otwarta 6 kwietnia 2019 roku i potrwa do 16 lutego 2020. Przy okazji wycieczki do Londynu warto udać się na Abington Road, gdzie kiedyś działał słynny sklep Biba należący do Polki - Barbary Hulanicki, największej konkurentki Mary Quant.

Więcej o Barbarze Hulanicki dowiesz się z naszego Klipsa poniżej. Obejrzyj! 

Barbara Hulanicki - polska projektantka, która podbiła Zachód

autor
Wybór redakcji. Katarzyna Żechowicz - redaktor
Trendy na jesień-zimę 2018/2019

Trendy na jesień-zimę 2018/2019

Tegoroczna jesień zapowiada się niezwykle ciekawie! Torebki wreszcie przestają być nudne, a spódnice mienią się wszystkimi barwami! Do mody wraca ulubiony płaszcz Catherine Deneuve, czyli ze skóry. Pogoda sprzyja sneakersom - wybrałam najlepsze modele, za które nie zapłacisz fortuny.

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jeśli chcesz być na bieżąco informowana o najciekawszych kolekcjach oraz zakupowych okazjach, wypróbuj nasz nowy newsletter! KLIKNIJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ DO NOWEGO NEWSLETTERA