Jak badać piersi - kilka przydatnych porad

Nigdy tego nie robiłaś, bo jak twierdzisz - nie musisz? Jeśli tak, to jesteś w wielkim błędzie i lepiej to zmień...

Kiedy jesteśmy młode, nie zawsze myślimy o swoim zdrowiu. Tymczasem, regularne badania są w stanie wykryć choroby w początkowym stadium rozwoju i uratować nasze życie. Wiele uwagi powinnyśmy poświęcić naszym piersiom, by uchronić się przed nowotworem. Dlatego dbajmy o siebie!

Badanie piersi - jaki lekarz?

Nawet jeśli nie dzieje się nic niepokojącego lub nie zażywasz jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych, powinnaś regularnie odwiedzać ginekologa. Koniecznie wykonaj badanie cytologiczne i przy okazji poproś lekarza o zbadanie twoich piersi. Każdego miesiąca powinnaś zbadać piersi samodzielnie. Uważnie je obserwuj. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany, nie bagatelizuj ich. Wręcz przeciwnie, jak najszybciej udaj się do lekarza.

Kiedy robić USG piersi?

USG piersi to proste badanie, które pomaga wykrywać ewentualne zmiany. Nie jest niebezpieczne dla zdrowia ani bolesne, dlatego najczęściej zaleca się jego wykonanie raz w roku. Oczywiście, USG nie zwalnia z obowiązkowego, comiesięcznego badania palpacyjnego. Sprzęt używany w badaniu USG jest wyjątkowo czuły i dokładny, dlatego pozwala nie tylko na sprawdzenie czy w piersi nie znajdują się jakiekolwiek niepokojące zmiany, ale również wstępną ocenę ich charakteru.

Mammografia - jak często?

Badanie mammograficzne jest wykonywane w przypadku kobiet w starszym wieku. Nie oznacza to, że mammografia wyklucza konieczność badań USG lub samodzielnych kontroli. Wręcz przeciwnie, wzmożona czujność jest jak najbardziej wskazana. W przedziale wiekowym 35 - 50 lat zaleca się przeprowadzanie badania raz na 2 lata, natomiast kobiety, które ukończyły 50 lat powinny się poddawać mammografii każdego roku.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.