Historia dżinsów

Historia jeansów jest ewidentnym przykładem na to, że w życiu nie ma przypadków. Niemiec z żydowskimi korzeniami chciał szyć namioty dla poszukiwaczy złota, a zasłynął z produkcji wygodnych i wytrzymałych spodni.

Skąd w ogóle wziął się dżins?

Region, w którym denim powstaje zwie się Serge de Nimes. De Nimes znaczy "z Nimes" . W ten sposób powstaje nazwa dla francuskiej bawełny. Bawełna ta już od dawna trafia do włoskiej Genui, gdzie na masową skalę powstają z niej stroje dla żeglarzy . Wygodne, wytrzymałe, komfortowe, właściwe na każdą ewentualność, łatwe do prania. Amerykanie mówią o Genui "Genes" (dżyns).

Levi Strauss twórcą dżinsowego mocarstwa

Z bawarskiej krainy w 1850 roku Levi Strauss przybywa do Ameryki. Początkowo próbuje swoich sił na wschodnim wybrzeżu ale nic z tego nie wychodzi. W 1853 roku przenosi się do San Francisco. Zakłada firmę i zaczyna produkować niebieskie, dżinsowe spodnie. Kilkanaście lat później nawiązuje współpracę z Jacobem Davisem , który miejsca w spodniach, szczególnie narażone na podarcia wzmacnia miedzianymi nitami. Spółka Levis- Davis odnosi ogromny sukces. Od teraz będzie już tylko coraz lepiej.

Levi StraussLevi Strauss Levi Strauss fot. EAST NEWS (SIPA)

"Levisy" podbijają świat

Marka rozwija się na całego. W 1905 roku premierę ma kultowy model 501 , 21 lat później zamiast guzików w spodniach pojawia się zamek błyskawiczny . W 1934 Levi Strauss & Co. tworzy "lady levi's "- pierwsze niebieskie dżinsy dla kobiet. Już rok później damska wersja pojawia się na łamach amerykańskiego Vogue'a. Europa poznaje markę podczas II wojny światowej. Amerykańscy żołnierze noszą dżinsowe spodnie i kurtki. W tym czasie ich wygląd regulują rządowe ustalenia. Nie chodzi przecież o modę ale o to by rzeczywiście była to wytrzymała i wygodna garderoba.

James Dean 'Buntownik bez powodu'James Dean "Buntownik bez powodu" James Dean fot. EAST NEWS

W latach 50. "levisy" pojawiają się w filmach i utożsamianie są z buntem . Marlon Brando paraduje w nich w "Dzikim", James Dean w "Buntowniku bez powodu". W ultraobcisłych, czarnych dżinsach tańczy Elvis Presley . Zakłada je Marylin Monroe a potem Brigitte Bardot . W 1966 roku w amerykańskiej TV pojawia się pierwsza reklama dżinsów. Twarzami są rockowi Paul Revere and The Raiders czy The Jefferson Airplane. 5 lat później Andy Warhol projektuje okładkę płyty Rolling Stones'ów w dżinsach z otwartymi rozporkami. Lata 70. to czas przeróżnych modyfikacji dżinsów. Powstają w różnych kolorach, z rozmaitymi aplikacjami. Pojawiają się na wybiegach u kreatorów mody. Teraz gdy dżinsy zna nie tylko Ameryka ale też Europa i Azja stają się symbolem tego, co amerykańskie . Świat filmu i muzyki nosi dżinsy a hipisi zakładają dżinsy-dzwony do haftowanych koszul, chust i wisiorków.

Kate Moss reklama Calvin Klein JeansKate Moss reklama Calvin Klein Jeans Kate Moss fot. EAST NEWS

Brad Pitt i jego pupa ubrana w jeans

Nową jakość w świat dżinsu wnosi powstała w 1978 marka Diesel . Renzo Russo oraz Adriano Goldschmid tworzą unikatowe fasony, wygodne modele z fantazyjnymi zdobieniami, niespotykane nigdy wcześniej. W 1984 roku podczas olimpiady letniej w Los Angeles amerykański team pojawia się w garderobie Levi's. Calvin Klein do reklamy tworzonych przez siebie dżinsów zatrudnia Brooke Shields , informującą "nie ma nic pomiędzy mną moimi calvinami". Od tej pory o dżinsach mówią wszyscy. A będą mówili jeszcze więcej bo w latach 90-tych twarzą Kleina zostaje Kate Moss . O niej zawsze mówi się dużo i bardzo długo. Tymczasem Levi's w 1996 roku rusza z linią Vintage Clothing .

Dżinsy dziś...

Noszą wszyscy. Można je nosić wszędzie. Są uniwersalne . W wersji porannej, wieczorowej, letniej, zimowej, do pracy, na imprezę. Doskonale modelują sylwetkę. Cameron Diaz mówi o nich: "Mam szafę pełną ciuchów i nic do założenia. Więc noszę dżinsy". Właśnie na tym polega ich fenomen.

Levisy dziś sprzedawane są w ponad 110 krajach . Marka jest jedną z największych na świecie a w dziedzinie odzieży dżinsowej największą. Doczekały się też młodszych "braci" takich jak Lee , gdzie zaczęło się od dżinsów na rodeo, japońskich Evisu imitujących spodnie po przejściach czy ulubionych przez Madonnę 7 for All Mankind . Nie sposób ich zliczyć a przecież wciąż powstają nowe, ale to Levi Strauss był pierwszy. To on dokonał rewolucji w modzie . To jego porażka z namiotami sprawiła, że światu jest zwyczajnie wygodnie w "blue jeans".

Levi'sLevi's Levi's fot. EAST NEWS

bohovictim

Czytaj w Znam.to: Chilli - stanik doskonały!