Damskie muszki i kokardy

Męski nurt w jesiennej modzie damskiej to nie tylko boyfriend jeans i zmaskulinizowane żakiety. Uwaga na świeży trend - dziewczyny w tym sezonie noszą muszki!

Właściwie nieistotne, czy zabierzesz ją tacie, czy kupisz stylizowaną kokardę w popularnej sieciówce. Kołnierzyk koszuli ma być po prostu ozdobiony modnym gadżetem.

Jak narodziła się damska muszka? W latach 20. wyemancypowane modystki szukały inspiracji w męskich trendach. Pomógł im francuz Jean Patou, który zaprojektował damski krawat. Wkrótce potem, gdy z jego męskiej wersji wykształciła się muszka, to samo spotkało krawat kobiecy.

Muszki zaczęły cieszyć się szczególną popularnością w latach 60. za sprawą damskich smokingów lansowanych przez Yves'a Saint-Laurenta i André'a Courr?gesa . Kilkanaście lat później kobiety pozowały już w muszkach nawet do aktów - m.in. do zdjęć mistrza fotografii Helmuta Newtona.

Na krótką chwilę zniknęły potem ze stylizacji, ale od kilku sezonów wracają w swojej dawnej świetności. W 2007 temat odświeżył Todd Lynn, a reszta projektantów promowała w swoich pokazach koszule z wiązaniem pod szyją przypominającym kultowy dodatek.

2007 rok - sugestywne nawiązania

Marni

Lanvin

2009 rok - dosłowna interpretacja

EAST NEWS/

Dolce and Gabbana

Auslander

Auslander

Muszkę lub formowaną odpowiednio kokardę możesz nosić w tym sezonie zarówno pod szyją, jak i we włosach. Idealnie do obu celów będzie nadawać się ta z najnowszej kolekcji H&M . Dostępna w dwóch kolorach: bieli i czerni klasycznie i trendowo podkreśli stylizację na dziewczynę dandysa. Wyposażona w specjalny klip dobrze utrzyma się na fryzurze i kołnierzyku.

Cena: 19,90 zł

Czytaj w Znam.to: Mysz ognista Chili!

Więcej o: