Organiczny EKOtrend

Nie wystarczy chodzić na zakupy z bawełnianą torbą zamiast plastikowej. Obecnie coraz ważniejsze jest to, czy dana rzecz została wykonana zgodnie z ekologicznymi normami. Bawełna organiczna powoli, ale skutecznie opanowuje świat mody.

Materiał ten uzyskuje się z upraw bez udziału szkodliwych chemikaliów . Do produkcji potrzebna jest większa ilość czasu i wiążących się z tematem badań. Podstawowym warunkiem jest uprawa bawełny na glebie nieskażonej środkami chemicznymi przynajmniej od trzech lat, a jej zbieranie następuje w naturalnym dla roślin cyklu. Siłą rzeczy takie uprawy są droższe, ale za to przyjazne środowisku, a organiczna bawełna nie powoduje uczuleń.

Jeszcze kilka lat temu produkty z takiej bawełny osiągały zawrotne ceny i były dostępne tylko dla nielicznych. Jedną z pionierek trendu była Ali Hewson , która razem z mężem (Bono, liderem grupy U2) w 2005 roku stworzyła markę Edun , specjalizującą się w wyrobach organicznych. Obecnie użycie bawełny organicznej wynosi 50% w całej kolekcji, co jest sporym osiągnięciem. Dużą wagę firma przywiązuje do etyki produkcji, począwszy od upraw, na końcowej obróbce skończywszy. W większości przypadków bawełna uprawiana w Afryce jest eksportowana do innych krajów, co znaczy, że najtrudniejsze zadanie w postaci uprawy i zbiorów należy do mieszkańców kontynentu. Korzyści ekonomiczne są małe, ponieważ największy zysk przynosi dopiero proces produkcyjny. Firma Edun organizuje cały proces na miejscu, stwarzając miejsca pracy w dobrych warunkach, najczęściej w istniejących już fabrykach. "Nie chcę, by moje dzieci nosiły ubrania robione przez inne dzieci" - mówi Ali Hewson, co najlepiej obrazuje filozofię marki. Wprawdzie małymi krokami, ale firma przyczynia się do poprawy afrykańskiej gospodarki i promuje nie tylko ekologiczne uprawy, ale także etyczne warunki pracy.

www.edunonline.comwww.edunonline.com www.edunonline.com www.edunonline.com

thegreenloop.comthegreenloop.com thegreenloop.com

Męska koszula 134 dol. USA, bluzka z golfem 145 dol. USA, thegreenloop.com

Stella McCartney , znana z szerzenia ekologicznej świadomości w świecie mody , także używa w swoich kolekcjach bawełny organicznej. W tym roku stworzyła linię bielizny wykonanej w stu procentach właśnie z tego materiału. W jej kolekcjach dla Adidasa również znajdziemy organiczne elementy.

www.shopadidas.cawww.shopadidas.ca www.shopadidas.ca

Koszulka 109 dol. USA, spodnie 99,95 dol. USA, www.shopadidas.ca

Było kwestią czasu, kiedy pomysł podchwycą także popularne sieci odzieżowe. Na rynku europejskim w 2007 roku jako pierwsza wprowadziła organiczną kolekcję firma H&M . Ubrania te są nieco droższe, ale kupując je mamy pewność, że ich produkcja odbyła się w zgodzie z ekologiczną etyką. Z każdym sezonem pojawia się takich ubrań coraz więcej. Poniżej kilka propozycji z tegorocznej jesiennej kolekcji .

shop.hm.comshop.hm.com shop.hm.com

Koszulki 9.90 euro, shop.hm.com

www.hm.comwww.hm.com www.hm.com

H&M

Do ekologicznie świadomych szybko dołączył koncern Inditex, który zarządza między innymi marką Zara . Na jej stronie internetowej można obejrzeć film poświęcony kolekcji t-shirtów wykonanych z organicznej bawełny. W sklepach już są dostępne różne elementy garderoby, które można poznać po specjalnej metce.

ZaraZara Zara www.zara.com

Także polska marka Reserved podąża za ekologicznymi trendami. Niedawno ukazała się organiczna kolekcja dla dzieci , przyjazna ich wrażliwej skórze. Od września tego roku będzie można dostać dżinsy i koszulki dla starszych konsumentów uszyte z organicznej bawełny. Dodatkowo dżinsy będą farbowane wyłącznie przy pomocy naturalnego barwnika indygo. W ofercie znajdą się trzy modele: jasny, ciemny i naturalny.

ReservedReserved Reserved

Warto wydać nieco więcej pieniędzy, ale za to mieć pewność, że rzecz została wykonana zgodnie z ekologicznymi zasadami. Badacze trendów są zgodni, że moda na ekologię nie przeminie.

Harel

Więcej wiadomości o modzie znajdziesz też na harel.blox.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA