Jak wybrać przenośny odtwarzacz mp3?

Na rynku pojawia się mnóstwo modeli odtwarzaczy mp3. Techniczny laik może dostać zawrotu głowy, tyle jest do przeanalizowania parametrów technicznych, kolorów, rozmiarów, marek... Wybór nie jest jednak aż tak trudny, jak mogłoby się wydawać.

Do wyboru mamy trzy możliwości: możemy tylko słuchać muzyki albo słuchać muzyki i mieć możliwość przeglądania zdjęć i w końcu słuchać muzyki, przeglądać zdjęcia i oglądać filmy wideo.

Muzyka

Najprostsze urządzenia o niewielkich rozmiarach i wadze, bez wyświetlacza lub z małym wyświetlaczem monochromatycznym (czarno-biały, podświetlany) pozwalają na przeglądanie listy utworów lub zmianę podstawowych parametrów odtwarzacza. Jeśli zależy nam tylko na słuchaniu muzyki oraz praktycznym urządzeniu, z którym będziemy mogli swobodnie biegać, schować go do kieszeni podczas jazdy do pracy czy szkoły, taki odtwarzacz będzie dobrym wyborem.

mp3

Przed zakupem powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj odtwarzanych plików muzycznych . Podstawowym są oczywiście najpopularniejsze od kilku lat pliki MP3 i odczytują je praktycznie wszystkie modele odtwarzaczy. Oprócz niego obsługiwane są prawie zawsze jeszcze pliki WAV, a także, w zależności od producenta urządzenia, WMA, ASF, OGG, AAC, AIFF. Dla wygody, często producenci dołączają do urządzenia oprogramowanie, które umożliwia konwersję plików .

Grafika

Niektóre odtwarzacze, obok słuchania muzyki, oferują też możliwość przeglądania zdjęć wgranych do ich pamięci. Jeśli zależy nam na ich dobrym podglądzie, powinniśmy kierować się wielkością i rozdzielczością kolorowego wyświetlacza zainstalowanego w odtwarzaczu. Oczywiście wyposażenie odtwarzacza w co najmniej 1,5-calowy, kolorowy wyświetlacz powoduje, że jego rozmiary i waga zwiększają się. Duży wyświetlacz zużywa też więcej energii.

Creative

Takie urządzenia są dobrą propozycją dla osób często podróżujących z aparatem cyfrowym . W jednej obudowie, oprócz standardowych funkcji odsłuchu muzyki, zyskujemy dodatkowe możliwości w postaci przechowywania i przeglądania plików graficznych. Powinniśmy zatem sprawdzić, jakie formaty tych plików są obsługiwane przez urządzenie. Najczęściej są to popularne w fotografii cyfrowej pliki JPG, rzadziej BMP i GIF .

Filmy

Trzecią grupą przenośnych odtwarzaczy plików są urządzenia, które łączą w sobie zalety dwóch poprzednich kategorii, pozwalając dodatkowo oglądać filmy wideo . Kolorowy ekran LCD-TFT najczęściej o rozdzielczości 320x240 pikseli umożliwia wygodne oglądanie filmów i zdjęć. W niektórych modelach można spotkać ekrany dotykowe lub dotykowe panele sterowania , które dodatkowo ułatwiają jego obsługę. Rozbudowane graficzne menu pozwala na szczegółowe kontrolowanie ustawień odtwarzacza, zawartości pamięci, grupowanie utworów w listy i katalogi. Jeśli chcemy oglądać filmy w towarzystwie, warto wybrać model z wbudowanymi głośnikami.

iPod

Ponieważ główną zaletą takich odtwarzaczy jest możliwość oglądania filmów, powinniśmy przy wyborze sprawdzić obsługiwane formaty plików wideo . Wśród najszerzej stosowanych są AVI, WMV, MOV, MPEG4. Każdy producent promuje inne rodzaje plików, ale właściwie wszyscy dołączają do urządzenia płytę z programem, który umożliwia konwersję filmów w komputerze do obsługiwanego formatu i rozdzielczości ekranu odtwarzacza.

Zasilanie

Jeżeli zależy nam na długiej, ciągłej pracy odtwarzacza, powinniśmy zwrócić uwagę na czas pracy na bateriach lub akumulatorach . Należy jednak pamiętać, że jest to jedynie wartość szacunkowa. Najmniejsze odtwarzacze korzystają z wbudowanych lekkich akumulatorów litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Plusem jest to, że zwykle ładujemy je rzadziej niż akumulatory AA czy AAA, takie rozwiązanie ma też jednak swoje wady. Każdy akumulator ma swoją żywotność , a jego wymiana w większości modeli możliwa jest tylko w autoryzowanym serwisie producenta lub nie jest możliwa wcale. Wbudowane akumulatory ładuje się podłączając urządzenie do komputera lub specjalnie przystosowane ładowarki sieciowe ze złączem USB, jednak taki system zasilania nie jest zbyt wygodny podczas podróży. Baterie typu AA (paluszki) lub AAA (mniejsze paluszki) możemy natomiast kupić w wielu sklepach, szybko wymienić na nowe i słuchać muzyki dalej.

Dodatkowe funkcje

Obecnie większość odtwarzaczy wyposaża się w radio FM. Najczęściej mamy możliwość zaprogramowania ulubionych stacji radiowych. Warto zwrócić uwagę na ich liczbę, ale dla wygody powinno ich być minimalnie 10 . Niektóre odtwarzacze mają funkcję RDS , czyli możliwość wyświetlania wiadomości tekstowych nadawanych przez stacje radiowe oraz funkcję bezpośredniego nagrywania audycji radiowych do plików MP3 lub WAV.

Creative

Jeśli chcemy mieć możliwość nagrywania na żywo głosu, odtwarzacz powinien być wyposażony w funkcję dyktafonu . Wbudowany mikrofon pozwoli na nagranie własnego głosu lub najbliższego otoczenia, ale nie jest wystarczający do rejestrowania dźwięków z większej odległości (jak np. sala wykładowa). Jeżeli nam na tym zależy, powinniśmy sprawdzić, czy wybrany model odtwarzacza posiada dodatkowe wejście na zewnętrzny mikrofon .

Wiekszość odtwarzaczy, ale nie wszystkie, pracują w trybie UMS (odtwarzacz jest widoczny w systemie jako dysk wymienny) i mogą funkcjonować jako przenośna pamięć typu "pendrive" . Dzięki złączu USB zainstalujemy też uaktualnione oprogramowanie odtwarzacza, które producenci często zamieszczają na swoich stronach internetowych. Małe odtwarzacze niestety bardzo często posiadają złącza mini USB i wymagają dodatkowego kabla (dołączanego do produktu) do przenoszenia na nie plików muzycznych.

Typ pamięci

Większość odtwarzaczy wyposażona jest we wbudowaną pamięć flash o pojemności od 1 do 16 GB . Zaletą pamięci flash jest duża odporność na wstrząsy i zmienne warunki pogodowe, małe zużycie energii oraz niewielka waga odtwarzacza.

Creative

Odtwarzacze z wbudowanym dyskiem twardym charakteryzują się dużymi pojemnościami od 20 do 160 GB, są one jednak mniej odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Taka ilość dostępnej pamięci pozwala jednak na przechowywanie olbrzymiej ilości plików muzycznych, zdjęć oraz - zajmujących najwięcej miejsca - dużych plików wideo, a odtwarzacz staje się uniwersalnym dyskiem przenośnym .

Pożyteczne dodatki

Przy zakupie przenośnego odtwarzacza, warto przemyśleć zakup dodatkowych słuchawek markowych producentów. Te dodawane do zestawu przez producenta odtwarzacza nie zawsze posiadają zadowalającą jakość dźwięku oraz wykonania. Alternatywą dla słuchawek mogą być specjalne przenośne głośniczki . Ich niewielkie rozmiary, a często także możliwość składania, pozwalają na wygodne przenoszenie. Jeśli kupujemy odtwarzacz z myślą o używaniu go podczas codziennych ćwiczeń, pomyślmy o wygodnym etui w postaci breloczka lub opaski na rękę .

Creative

Jeśli korzystamy z odtwarzacza w samochodzie, może zajść potrzeba naładowania akumulatora w drodze. Ułatwić to może specjalna ładowarka samochodowa , podłączana do gniazda zapalniczki. Do niektórych modeli odtwarzaczy multimedialnych dostaniemy także uchwyty samochodowe , dzięki którym obsługa urządzenia stanie się o wiele łatwiejsza.

Ciekawe rozwiązania, czyli gadżety

Producenci odtwarzaczy prześcigają się w ciekawym designie i gadżeciarskich rozwiązaniach, które mają ułatwić nam obsługę urządzenia, umożliwić jego personalizację oraz zwiększyć funkcjonalność. Wprowadzają coraz wygodniejszą obsługę i sortowanie danych. Przykładem może być Cowon iAudio A2 z możliwoscią "złapania" stopklatki z filmu i ustawienia jej na tapetę, czy iPody Touch wykorzystujące nowoczesne rozwiązania ze słynnego iPhone'a (czujnik światła otoczenia, czujnik położenia pion-poziom, wbudowany adapter Wi-Fi, czy przeglądarka www). Dzięki temu każdy znajdzie dla siebie odpowiednie rozwiązanie, niezależnie od gustu czy potrzeb.

Dziękujemy naszym ekspertom

Więcej o:
Copyright © Agora SA