Uwielbiasz czekoladę? Teraz masz wymówkę, by jeść ją częściej!

Naukowcy z amerykańskiego University of Maine i Luxembourg Institute of Health udowadniają, że jedzenie czekolady może znacząco usprawnić pracę mózgu

Badacze przyjrzeli się codziennym żywieniowym przyzwyczajeniom ok. tysiąca osób. Zauważyli zależność między jedzeniem czekolady, a szerokim zakresem funkcji mózgu. Jak wynika z badań, czekolada pozytywnie wpływa przede wszystkim na naszą pamięć - dzięki temu nie tylko łatwiej nam znaleźć zagubione klucze, ale i przypomnieć listę konkretnych słów. Spowalnia też obniżenie funkcji poznawczych mózgu, które spowalniają wraz z wiekiem.

Naukowcy podejrzewają, że efekt uzyskiwany jest dzięki połączeniu obecnych w czekoladzie flawanoli i metyloksantyny.

Wcześniejsze badania udowadniają, że czekolada może wspierać także serce i krążenie, zmniejsza ryzyko udaru i chroni skórę przed zgubnymi skutkami promieni słonecznych. Z drugiej strony lekarze ostrzegają, by nie rzucać się nagle na słodkie batoniki - najlepiej działa zwykła, czarna czekolada.

Jak często powinniśmy jeść czekoladę? Naukowcy twierdzą, że zależy to od indywidualnych uwarunkowań organizmu, dziennych zapotrzebowań na energię i stosowanej diety.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.