Domowe sposoby pielęgnacji stóp. Własny peeling, maseczka...

Podczas codziennej pielęgnacji często zapominamy o stopach, tymczasem - ze względu na gruby naskórek, dużą liczbę gruczołów potowych oraz brak gruczołów łojowych - wymagają one regularnej dbałości. Warto o tym pamiętać szczególnie latem, gdy często je eksponujemy

Rady podologa

Justyna Wytrykowska, podolog i właścicielka gabinetu podologicznego w Bydgoszczy:

Podstawowym elementem prawidłowej higieny i pielęgnacji stóp jest ich codzienne mycie w letniej wodzie z użyciem delikatnego mydła. Po umyciu stopy trzeba dokładnie wytrzeć, po czym nawilżyć i natłuścić przeznaczonym do tego kremem.

Jeżeli stopy mają tendencję do nadpotliwości, zaleca się stosowanie specjalnego talku, dezodorantów oraz preparatów chroniących przed grzybicą, np. z olejkiem z drzewa herbacianego. Zgrubiały naskórek usuwa się peelingiem lub tarką na sucho, ale maksymalnie raz w tygodniu. Paznokcie należy obcinać prosto, niezbyt krótko, i nigdy po bokach, bo to sprzyja wrastaniu.

Domowe sposoby pielęgnacji stóp

Maseczka natłuszczająca

Pół szklanki ziarenek siemienia lnianego gotujemy w dwóch litrach wody. Kiedy powstanie kleik, przecedzamy, dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek i dokładnie mieszamy. Gotową maseczkę nakładamy na stopy i przykrywamy folią. Po 20-30 minutach zmywamy ciepłą wodą. Następnie w stopy starannie wklepujemy krem odżywczy. (Przepis z "Naj" nr 17-18/2005).

Peeling miętowy

Garść soli morskiej mieszamy z trzema łyżkami oliwy z oliwek i sześcioma kroplami olejku miętowego. Tak przygotowaną miksturą masujemy wilgotne stopy. Zabieg usunie zrogowaciały naskórek, pobudzi mikrokrążenie, natłuści i odżywi stopy. Olejek miętowy dzięki zawartości mentolu koi, chłodzi i odświeża. Po zmyciu peelingu dobrze jest wmasować w stopy krem nawilżający. (Przepis z portalu polki.pl).

Maseczka odżywcza

Do przygotowania maseczki potrzebujemy szklanki mleka i pół szklanki płatków owsianych. Mleko gotujemy, dodajemy płatki owsiane, czekamy aż maseczka ostygnie do takiej temperatury, by można było nałożyć ją na stopy. Następnie nakładamy papkę i pozostawiamy 20 minut. (Przepis z portalu jejuroda.pl).

Maseczka bananowa

Obranego ze skórki banana ścieramy i mieszamy z trzema łyżkami serka homogenizowanego. Maseczkę nakładamy na stopy na 20 minut. (Przepis z portalu jejuroda.pl).

Jeżeli na stopach pojawią się odciski, nagniotki, stany zapalne czy inne deformacje, jeśli pięty pękają, albo paznokcie wrastają, są zgrubiałe czy zmieniają kolor, najlepiej wybrać się podologa, który udzieli fachowej pomocy.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.