Rozcieranie, głaskanie. Kobiety to bardzo lubią - walentynkowy masaż stóp

Masaż stóp może być bardzo przyjemną formą walentynkowego prezentu i chyba bardziej trafioną niż pluszowy miś. W tajniki prawidłowego masażu wprowadza nas fizjoterapeutka

Kolacja przy stole, masaż na stole

- Masaż leczniczy stóp w gabinecie fizjoterapeutycznym wykonuje się, gdy pacjent leży na brzuchu, a jego stopy swobodnie zwisają poza leżanką. Podudzia powinny leżeć na podpórkach tak, aby kolana były lekko zgięte. Masażysta z kolei siedzi na krześle obok leżanki, przodem do masowanej osoby. Jej stopy powinien mieć na wysokości swoich ramion. W takiej pozycji mięśnie są rozluźnione i jest najlepszy dostęp do stóp. W warunkach domowych masaż można zrobić na stole. Wystarczy rozłożyć na nim koc i użyć poduszek do podparcia głowy i podudzi. Do tego pachnące świece, muzyka relaksacyjna i tworzymy własne, małe, domowe spa - proponuje fizjoterapeutka Zofia Sójka.

Oliwka ogrzana w dłoniach

Aby osiągnąć efekt rozluźnienia i relaksacji, możemy poprzedzić masaż ciepłą kąpielą. Do masowania używamy zwykłej oliwki dla dzieci, a jeśli takiej nie mamy, śmiało możemy zastąpić ją oliwą z oliwek. Najpierw nakładamy ją na swoje ręce i rozgrzewamy pocierając dłonie, nie lejemy na pacjenta. Nie stosujemy też żadnych maści rozgrzewających czy leków - tłumaczy fizjoterapeutka.

Palcami, kciukiem, pięścią

Masujemy stronę podeszwową stopy, głównie śródstopie. Jedną ręką podtrzymujemy stopę od dołu, a drugą masujemy. Nie trzymamy za staw skokowy, żeby nie utrudniać odpływu krwi żylnej. Wszystkie ruchy powinny być wykonywane w kierunku dosercowym, czyli od palców do pięty. Zaczynamy od głaskania. Najpierw delikatnie, powierzchnią dłoni. Potem można głaskać kciukiem (stopę i palce), a na końcu całą pięścią. Następnie rozcieramy ruchami okrężnymi, delikatnie - palcami, kciukiem i znów pięścią. Przeplatamy wszystkie techniki i kończymy cały masaż wolnym głaskaniem. W masażu relaksacyjnym ruchy powinny być powolne i dokładne. Nie oklepujemy i nie uderzamy, ponieważ te techniki działają pobudzająco. Każdą technikę powtarzamy 10-15 razy. Taki masaż powinien trwać od 15 do 30 minut.

Z czułością i miłością

Czy robiąc masaż nieumiejętnie możemy wyrządzić komuś krzywdę? - Jeżeli będzie to delikatny masaż rozluźniający i będziemy przestrzegać najważniejszych zasad, a całość wykonywać z miłością i czułością, na pewno nie wyrządzimy jej żadnej krzywdy. Siła, z jaką działamy, musi być dostosowana do człowieka. Większą, męską stopę, będziemy masować mocniej niż drobną stópkę kobiety. Nie masujmy, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do stanu pacjenta, np. z powodu obrzęku stopy, bo na masaż leczniczy trzeba się już udać do wykwalifikowanego fizjoterapeuty - podkreśla Zofia Sójka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.