Bieganie teraz? Czemu nie. Jogging zimą jest lżejszy niż latem

Stanie na mrozie bywa bardzo męczące, ale bieganie - już niekoniecznie. Zimą mamy idealne warunki do uprawiania joggingu. Ważne tylko, żeby umieć się ubrać i znaleźć w sobie motywację. W tym ostatnim może pomóc bieganie w grupie

"Zostałaś zaproszona do grupy" - poinformował mnie z rana Facebook. Grupa nazywa się Golaski. A nie, przepraszam - Go laski. Biegają w terenie. Dwa razy w tygodniu. Najbliższy trening mają w środę. "Dołączasz do grupy?". Zaznaczam "tak".

Środa, godz. 20.25. Spotykamy się "pod zegarem" przy ul. Agrykola w Warszawie. Jest nas ośmioro, w większości dziewczyny. Robimy kilka prostych ćwiczeń na rozgrzewkę i zaczynamy trening.

Ruszamy truchtem. Jest minus 8 st. C. Mróz szczypie w policzki. Biegniemy wokół zaśnieżonej bieżni. Po pierwszym okrążeniu rzucam bluzę. Zostaję w dwóch koszulkach termoaktywnych i cienkiej kurtce. Drugie, trzecie kółko... "Stop!" - krzyczy trener. Przechodzimy w marsz. Po trzech minutach znów biegniemy. Oddech jest coraz głębszy. Czuję, jak płuca wypełnia mi chłodne powietrze. Kolejne kółka, kolejny marsz... "Kończymy!" - zarządza trener. Już? Patrzę na zegar. Jest 20.55.

Zofia Knittel: Ile w sumie przebiegliśmy?

Filip Bojko, trener grupy, pracuje w Sklepie Biegacza, biega od pięciu lat, głównie z psem: - Około 3 km. Grupa nie jest jeszcze gotowa na większy wysiłek, bo ostatnio była przerwa w treningach. Dlatego zaczynamy od krótkiego marszobiegu.

Czy zimą robisz lżejsze treningi niż latem?

- Nie. Zimą są idealne warunki do biegania. To latem męczysz się bardziej, bo jest cieplej. Zimą jest trudniej tylko wtedy, jeśli biegniesz po nie ubitym śniegu.

Jaki macie cel?

- W zeszłym sezonie, kiedy powstała nasza grupa, po 2,5 miesiącach treningów biegliśmy ciągiem przez 30 minut. Teraz naszym celem jest półmaraton warszawski (21 km), który odbędzie się 24 marca.

Za ciepło się ubrałam na nasz trening. Ale przecież był mróz!

- Kiedy ubierasz się do biegania, zawsze doliczasz 10 st. C. A więc jeśli termometr wskazuje minus 10 st. C, ubierasz się tak, jakby było zero stopni. Gdy wychodzisz z domu, powinnaś wręcz marznąć.

Co powinnam założyć?

- Na dół wystarczy jedna warstwa odzieży, bo nogi pracują mocniej. Na górę zakładamy koszulkę termoaktywną z długim rękawem, przylegającą do ciała - jedną lub dwie. Dziewczyny dodają jeszcze sportowy stanik (biustonosz i majtki też powinny być termoaktywne - przyp. red.). Na koszulkę można założyć bluzę albo kurtkę wiatrówkę. Wszystkie ubrania, włącznie ze skarpetami, czapką czy rękawiczkami, powinny być wykonane z materiałów technicznych, zapewniających oddychalność. Bawełna nie wchodzi w grę, bo wchłania wilgoć, a tu chodzi o to, żeby odprowadzać pot na zewnątrz.

A buty?

- Z butami jest jak z oponami. Zimą używasz innych niż latem, bo musisz zapewnić sobie dobrą przyczepność. Chyba że masz buty na lato z bieżnikiem terenowym. Buty do biegania zimą mogą być zrobione z goreteksu, ale mi jest w takich za ciepło.

Ostatnio miałeś na sobie kominiarkę.

- Dzięki niej nie marznie twarz, ale kominiarka też musi być wykonana z odpowiednich materiałów, np. mikrofibry, żeby można było w niej swobodnie oddychać.

Wdech nosem, wydech ustami?

- Tak jest prawidłowo, ale na początku bywa to trudne. Niektórzy będą potrzebowali oddychać ustami. Wtedy przyda się właśnie kominiarka, która trochę ogrzeje powietrze wdychane przez usta.

Jaka jest najniższa temperatura do biegania?

- To już kwestia indywidualna. Ja biegam do minus 20 st. C.

Często się przeziębiasz?

- Nie. Po bieganiu wskakuję na chwilę do ciepłej kąpieli i piję napar z imbiru, żeby się rozgrzać. Najważniejsze, żeby ani w trakcie treningu, ani po nim nie zatrzymywać się na mrozie. Rozciąganie lepiej robić już w domu.

Go laski to grupa zamknięta. Otwarte treningi biegania organizuje Sklep Biegacza. Zajęcia są darmowe i odbywają się w Bielsku-Białej, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Warszawie (część z nich również prowadzi Filip Bojko). Dokładne informacje o terminach treningów można znaleźć w poszczególnych sklepach, których adresy znajdziecie na stronie: sklepbiegacza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.