Tłuszcze najlepszym sposobem na odchudzanie? Obalamy mity o popularnej diecie keto!

Dieta ketogeniczna, bazująca na wysokim spożyciu tłuszczu, jest aktualnie jednym z najpopularniejszych sposobów na redukcję masy ciała. Wśród zalet diety wysokotłuszczowej należy wymienić smaczny i pożywny jadłospis oraz niższy poziom cukru we krwi. Czy na diecie keto należy jeść same tłuszcze zwierzęce? Czy stosując wysokotłuszczowy jadłospis, rzeczywiście można schudnąć? Sprawdź, które przekonania o keto są prawdą, a które mitem.

#1 Na diecie ketogenicznej należy jeść tylko mięso

To jeden z najpopularniejszych mitów o diecie ketogenicznej. Jadłospis diety ketogennej uwzględnia wysoką podaż tłuszczu, niższą podaż węglowodanów i spożycie białka na poziomie wyznaczonym przez normy dla danej grupy. Tłuszcz powinien pochodzić zarówno ze źródeł zwierzęcych, jak i roślinnych. Wśród popularnych produktów wysokotłuszczowych znajdują się: mięso czerwone, drób, podroby, ryby i owoce morza, ale także jaja, sery, oleje roślinne, orzechy, pestki, nasiona i awokado. Dodatkowo w diecie keto dozwolone są niskoskrobiowe warzywa i owoce jagodowe. 

#2 Jedząc same tłuszcze, można szybko schudnąć 

Nie jest to do końca prawdą. Zwiększając spożycie tłuszczu w diecie, organizm wchodzi w stan ketozy, gdzie podstawowym źródłem energii dla wszystkich komórek ciała stają się ciała ketonowe (produkty metabolizmu tłuszczu), a nie glukoza (produkt metabolizmu węglowodanów). Radykalne ograniczenie węglowodanów wiąże się ze zużyciem przez organizm zapasów w postaci glikogenu. W diecie keto organizm przestawia się na pobieranie energii z tłuszczu. Zjawisko ketozy może przyspieszać utratę tkanki tłuszczowej. Redukcja masy ciała na diecie keto jest więc wynikiem wyższego spożycia tłuszczu, ale nie tylko. Ważną rolę odgrywa tutaj także odpowiednio zastosowany deficyt kaloryczny, czyli zmniejszenie kaloryczności jadłospisu o kilkanaście procent w stosunku do swojego dziennego zapotrzebowania energetycznego. Do tego dochodzą inne ważne elementy odchudzania, takie jak zwiększenie aktywności fizycznej i odpowiednie nawodnienie. 

#3 Dieta keto jest zdrowa i bezpieczna dla każdego

To mit. Ze względu na zwiększoną podaż tłuszczu z diety ketogennej muszą zrezygnować osoby, zmagające się z chorobami układu krążenia, wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi, cukrzycą oraz schorzeniami nerek, wątroby i trzustki. Wysokotłuszczowy jadłospis nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz u dzieci i młodzieży. 

#4 Diety keto nie można odpowiednio zbilansować 

Mit - klasyczną dietę keto można poddać pewnym modyfikacjom, aby spełniała swoje założenia (wspomagała redukcję tkanki tłuszczowej), a jednocześnie była bezpieczna dla zdrowia. Z modyfikacji mogą skorzystać osoby, które nie mają przeciwwskazań do stosowania diety keto i wciąż szukają sposobu na skuteczną redukcję masy ciała. 

Jak odpowiednio zbilansować dietę ketogenną? Najlepiej udać się do doświadczonego dietetyka, specjalizującego się w dietach niskowęglowodanowych. Z pomocą może przyjść także catering dietetyczny. Sprawdź szczegóły na stronie: https://www.maczfit.pl/blog/dieta-ketogeniczna-zasady-i-przeciwwskazania-na-czym-polega-dieta-keto/

Reklama marki MACZFIT FOODS

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.