Pierwsze Damy dostaną duże wynagrodzenie. Znamy szczegóły ustawy

Nowa ustawa, którą zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość zakłada, że po raz pierwszy w historii naszego kraju Pierwsze Damy otrzymają wynagrodzenie. Zapisy dotyczącą zarówno obecnej żony głowy państwa, jak i żon byłych prezydentów
Polska Para Prezydencka - Andrzej i Agata Duda (fot. Sławomir Kamiński/AG) Polska Para Prezydencka - Andrzej i Agata Duda (fot. Sławomir Kamiński/AG) Polska Para Prezydencka - Andrzej i Agata Duda (fot. Sławomir Kamiński/AG)

Ile dla Pierwszej Damy?

Zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Agata Kornhauser-Duda ma otrzymywać 50 proc. wysokości wynagrodzenia, przysługującego zgodnie z ustawą Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Agata Duda Agata Duda Fot. Jacek Marczewski / Agencja

Wynagrodzenie

Oznacza to, że na konto Pierwszej Damy co miesiąc będzie wpływać 13 540 zł. Na tę sumę składa się 12 275 zł pensji i 1265 zł maksymalnej kwoty dodatku stażowego.

Byłe prezydentowe też dostaną

Jeżeli posłowie wprowadzą ustawę, skorzystają na niej również byłe prezydentowe - Anna Komorowska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa, które do tej pory nie otrzymywały ani złotówki. Po zmianach zaproponowanych przez PiS, wszystkie panie będą dostawały miesięcznie 10 155 zł. Wynagrodzenie te będzie obowiązywało dożywotnio.

Co z Barbarą Jaruzelską?

Z przywilejów nie skorzysta Barbara Jaruzelska, żona Wojciecha Jaruzelskiego. Ustawa dotyczy bowiem prezydentów wyłonionych w wyborach powszechnych, a Wojciech Jaruzelski został wybrany przez parlament.

Byli prezydenci nie powinni narzekać

Projekt zakłada również podniesienie wynagrodzenia byłym prezydentom z obecnych 9 273 zł. do 18 465 zł.

Ustawa ma wejść w życie 1 września 2016 roku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA