Jaką odżywkę do rzęs stosować?

Długie i gęste rzęsy to marzenie wielu kobiet, niestety nie każdą z nas natura obdarzyła tym samym. Rzęsy można zagęścić i przedłużyć lub stosować odpowiednie preparaty, które będą stymulowały ich wzrost. O to jaką odżywkę do rzęs stosować zapytałyśmy ekspertkę marki Delia Cosmetics.

Jak działa odżywka do rzęs?

W przeciwieństwie do włosów na głowie, faza wzrostu rzęs jest bardzo krótka i trwa od 2 do 3 tygodni. Włoski przechodzą następnie przez okres przejściowy zwany katagenem, podczas którego się kurczą i następnie wchodzą w fazę spoczynku (telogen) i zaczynają wypadać. Cały cykl trwa około 3-4 miesięcy, a w fazie intensywnego wzrostu znajduje się mniej więcej 80 proc. włosków. Z wiekiem potencjał ich wzrostu maleje, a rzęsy stają się kruche oraz łamliwe. Na ich kondyncję źle wpływają również nieodpowiednie kosmetyki, uszkodzenia przy demakijażu oraz zabiegi kosmetyczne.

Ważna jest pielęgnacja oraz odpowiednie kosmetykiWażna jest pielęgnacja oraz odpowiednie kosmetyki Shutterstock

Jak sprawić zatem, aby rzęsy był dłuższe, bardziej gęste i zdrowsze? Warto zacząć od odpowiedniego odżywienia rzęs za pomocą specjalnego serum. Składniki aktywne zawarte w serum intensywnie pielęgnują włoski, pogrubiają je i nabłyszczają. Na efekt trzeba poczekać minimum 15 dni regularnego stosowania produktu. W ofercie marki Delia Cosmetics znaleźć można również odżywkę ze składnikiem aktywnym w postaci bimatoprostu, który stymuluje rzęsy do szybszego wzrostu, jednocześnie hamując ich wypadanie. 

Bimatoprost to bardzo skuteczna substancja aktywna, pozwalająca osiągnąć spektakularny efekt w postaci przedłużenia fazy aktywnego wzrostu włosa. To właśnie dłuższy czas trwania wzrostu sprawia, że rzęsy osiągają znacznie większy rozmiar. Niestety nie jest to składnik, którego może używać każdy. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które cierpią na przewlekłe choroby narządu wzroku, takie jak jaskra. Niewskazane jest również używanie odżywki podczas podrażnienia lub zaczerwienia oczu. Z odżywki nie powinny korzystać kobiety w ciąży, matki karmiące piersią, pacjenci w trakcie chemioterapii oraz osoby poniżej 18. roku życia.

Systematyczne używanie odżywki to jednak za mało, aby rzęsy były piękne i zdrowe. Pamiętaj o codziennym, delikatnym demakijażu oczu, ponieważ nieumiejętnie zrobiony może zarówno zniweczyć działanie serum, jak i osłabić oraz uszkodzić włoski. Niedokładnie zmyty tusz, kredka i eyeliner powodują zablokowanie ujść mieszków włosowych oraz podrażnienie skóry powiek, co przyspiesza wypadanie rzęs. Z kolei zbyt energiczne pocieranie wacikiem oczu prowadzi do mechanicznego uszkadzania, czyli łamania włosków. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie preparatów do demakijażu oraz bardzo delikatne rozpuszczanie wacikiem użytych kosmetyków.

Jaką odżywkę do rzęs wybrać?Jaką odżywkę do rzęs wybrać? Shutterstock

Jaką odżywkę do rzęs wybierać?

Na początek warto sięgnąć po naturalne rozwiązania. Olejek rycynowy kosztuje kilka złotych i kupicie go w każdej aptece. Regularne stosowanie olejku sprawia, że włoski są gęstsze, dłuższe oraz mocniejsze. 

Dobra odżywka do rzęs zagęści je, sprawi, że włoski będą rosły szybciej oraz może je przyciemnić. Większość produktów należy stosować reguralnie przez minimum 3-4 tygodnie, a następnie 2 dni w tygodniu dla podtrzymania efektu. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów do odżywiania rzęs, wybraliśmy takie, które mają najlepsze opinie w internecie.

Nanolash Eyelash Serum to odżywka dla rzęs cienkich, krótkich, ze skłonnością do wypadania. Odżywka wzmacnia i przyciemnia rzęsy. 

Odżywka do rzęs Long 4 Lashes to jedna z najpopularniejszych odżywek na rynku. Wśród składników aktywnych znajduje się bimatoprost - składnik stymulujący porost rzęs oraz kwas hialuronowy.

Odżywka do rzęs Revitalash Advanced to kultowy produkt, który wykorzystuje najnowsze technologie (molekuły pochodnych nienasyconych kwasów karboksylowych) oraz wyciągi z roślin (m.in. z zielonej herbaty, pszenicy, palmy sabałowej), aminokwasy, witaminy z grupy B i nanopeptydy.

My WOW Lashes Lash Growth Stymulant & Conditioner to nowa odżywka do rzęs w ofercie marki Delia Cosmetics. Produkt zawiera bimatoprost, czyli aktywny składnik, który działa jak antidotum na krótkie i osłabione rzęsy. Bimatoprost stymuluje rzęsy do szybszego wzrostu, jednocześnie hamując ich wypadanie. Odżywka My WOW Lashes wspiera pielęgnację osłabionych rzęs, np. po zabiegach przedłużania i zagęszczania, które potrzebują skutecznego i długotrwałego rozwiązania. 

Więcej o: