Projektant, który rozpoczął rewolucję w świecie mody. Dziś 116. rocznica urodzin Christiana Diora

W 1946 roku, w okaleczonym po wojnie Paryżu, powstał dom mody Dior. Właśnie wtedy jego założyciel pokazał światu "New Look", który całkowicie zmienił styl tamtych lat. Wizjoner, perfekcjonista, wielbiciel kobiecych sylwetek. Christian Dior obchodziłby dzisiaj swoje 116. urodziny. Co jeszcze zawdzięczamy temu projektantowi?

Christian Dior urodził się w Granville we Francji, a w wieku pięciu lat zamieszkał z rodziną w Paryżu. W latach jego młodości nic nie wskazywało na to, że mógłby zostać znanym na całym świecie projektantem. Jego rodzice pragnęli, aby został dyplomatą, jednak młody Christian kochał sztukę. W wieku 23 lat zrezygnował ze szkoły i otworzył własną galerię, w której sprzedawał obrazy cenionych artystów. Po kilku latach galeria została zamknięta z powodu Wielkiego Kryzysu, a Dior zaczął szukać innego sposobu na życie. Już w 1937 roku został zatrudniony przez Roberta Pigueta, a w pracy współpracował między innymi z Pierre Balmain. Niestety kiedy zaczęła się wojna, Dior został powołany do służby wojskowej i tym samym zrezygnował z pracy u Pigueta. 

Dior 'New Look' Haute Couture wiosna-lato 1947Dior 'New Look' Haute Couture wiosna-lato 1947 fot. Instagram

W 1946 roku Dior dostał propozycję od Marcel Boussaca, który w tamtych czasach uchodził za najbogatszego i najbardziej wpływowego człowieka we Francji. Christian miałby projektować dla domu mody Philippe et Gaston, jednak nie przystał na tę ofertę. Chciał tworzyć pod swoim nazwiskiem, co szybko miało się ziścić. 

Christian Dior swoją pierwszą kolekcję Haute Couture z 1947 roku nazwał "Corolle". Przy jej tworzeniu inspirował się kielichami kwiatów. Kolekcja była przełomowa i zmieniła sposób, w jaki ubierały się kobiety w latach 50. Elementami charakterystycznymi "New Look" stała się mocno zaznaczona talia, rozkloszowana spódnica o długości do połowy łydki, szykowne dodatki, takie jak kapelusze czy rękawiczki oraz liczne drapowania materiału. Właśnie ta kolekcja wyznaczyła nowy kierunek w historii mody, a wymienione komponenty stroju stały się atrybutami estetyki Diora. 

Klientkami Diora były gwiazdy kina, a jego stroje inspirowały innych projektantów przy tworzeniu nowych kolekcji. Jego ubrania uwielbiała Vivien Leigh, księżniczka Małgorzata Windsor czy Marlene Dietrich. Dom mody Dior był synonimem luksusu, co nie zmieniło się do tej pory. Spod skrzydeł tego wybitnego projektanta wyszli inni artyści, jak np. Yves Saint Laurent.

Christian Dior zmarł w 1957 roku na zawał serca. Na jego pogrzebie pojawiły się  największe nazwiska ze świata mody. Hołd projektantowi złożyli między innymi księżna Windsoru oraz Yves Saint Laurent.

Więcej o: