Filmy do obejrzenia w samolocie: rankingi top 3 linii lotniczych

Przedstawiamy top 10 filmów najchętniej ogladanych na pokładach Dreamlinerów, Qantas oraz przez pasażerów lądujących na londyńskim lotnisku Gatwick. Zobaczcie, które cieszą się największą popularnością. Wyniki zaskakują.

Oto kilka rankingów filmów najchętniej oglądanych w samolocie. Są polskie klasyki, jak również hollywoodzkie hity. Tego się nie spodziewaliśmy!

Polska klasyka filmowa

Na pokładach samolotów dalekodystansowych LOT-u, Boeingów 787 Dreamliner, pojawiło się już w 2017 roku sporo polskich filmów. To klasyki rodzimego kina, które wybrano w ramach projektu "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia", który realizowany jest przez PISF w latach 2017-2022. W tym okresie dla pasażerów LOT-u przygotowano aż 100 propozycji: fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Koszt wieloletniego projektu to 400 tys. złotych.

Dzięki współpracy z PISF-em najdonioślejsze dzieła polskiej kinematografii będą mogły być obejrzane przez pasażerów i to jest znakomita wiadomość dla Polski, dla polskiej kinematografii i dla Polskich Linii Lotniczych LOT, które się bardzo aktywnie włączą w celebrowanie polskiej niepodległości.

– wyjaśnił prezes LOT-u Rafał Milczarski. 

Natomiast Radosław Śmigulski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), poinformował o wybranych klasykach: – To są filmy, które pokazują całe spektrum polskiej kinematografii, dotyczy to nie tylko filmów fabularnych, ale także dokumentów i animacji. Są to największe perły polskiej kinematografii. 

Kadr z filmu 'Ziemia obiecana'Kadr z filmu 'Ziemia obiecana' 'Ziemia obiecana' A. Wajda / Youtube

Filmy pojawiają się na pokładzie samolotu w cyklach. Pierwszy, który składał się z 10 polskich klasyków, wystartował 1 grudnia 2018 r. Na liście znalazły się produkcje Andrzeja Wajdy, m.in.: "Ziemia obiecana", "Człowiek z marmuru", "Wesele". Wśród filmów do obejrzenia w samolocie były też klasyki Krzysztofa Kieślowskiego: "Amator" i "Przypadek", a także kilka innych: "Dzień świra" Marka Koterskiego, "Młyn i krzyż" Lecha Majewskiego, "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego, "Potop" Jerzego Hoffmana oraz "Rewers" Borysa Lankosza.

W innym cyklu pojawił się "Rejs" Marka Piwowskiego, "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy, "Barwy ochronne" Krzysztofa Zanussiego. Na top liście filmów do obejrzenia w samolocie znalazły się też "Gorączka" Agnieszki Holland, "Wodzirej" Feliksa Falka, "Pogrzeb kartofla" Jana Jakuba Kolskiego oraz "Ciało" Małgorzaty Szumowskiej.

Do 30 listopada b.r. wyświetlane są też filmy dokumentalne, m.in. "Książę i dybuk" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, "Rodzina człowiecza" Władysława Ślesickiego, a także animacja "Świteź" Kamila Polaka. 

Wszystkie filmy na pokładzie samolotu można odtworzyć w kilku językach: angielskim, japońskim, chińskim, koreańskim i węgierskim.

Top 10 według rankingu australijskiej linii Qantas

Dzieciak rządziDzieciak rządzi Allstar/DreamWorks Animation

Najpopularniejszym filmem do obejrzenia w samolocie okazała się animacja „Dzieciak rządzi”  („The Boss Baby”). Drugie miejsce na podium zdobył film „Logan”, a  trzecie – „Ukryte działania”. Następne trzy miejsca zajęły produkcje: „Piękna i Bestia”, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” oraz „Lion”. W top 10 filmów w samolocie znalazły się hity: „La La Land”, „Baywatch”, „Kong: Wyspa Czaszki” oraz „Baby Driver”.

Najpopularniejsze filmy do obejrzenia w samolocie według Londyńczyków

Londyn-Gatwick, czyli drugi najruchliwszy międzynarodowy port lotniczy Londynu, także przeprowadził badania dotyczące top filmów w samolocie. Hitem okazały się „Druhny”. Na następnych miejscach uplasowały się produkcje: „Kac Vegas”, „Poznaj moich rodziców” oraz hollywoodzkie filmy: „Skazani na Shawshank”, „Forrest Gump”, „Dziennik Bridget Jones”, „Pretty Woman” i „Slumdog Millionaire”.

Więcej o: