Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Domowe sposoby na skuteczny specyfik

Żele antybakteryjne i płyny dezynfekujące do rąk to obecnie w aptekach, drogeriach czy supermarketach towar deficytowy. Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk tanim kosztem i w dużej ilości? Składników do przygotowania antybakteryjnych preparatów nie brakuje, a sam przepis na żel antybakteryjny lub płyn dezynfekujący jest banalnie prosty. W takim razie do dzieła!

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Główne działanie

Preparat do dezynfekcji rąk (zdjęcie ilustracyjne)Preparat do dezynfekcji rąk (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Shutterstock

Zanim podpowiemy ci, jak zrobić żel do dezynfekcji rąk samodzielnie, warto dowiedzieć się, czym jest i do czego tak naprawdę służy. Żel antybakteryjny do rąk należy stosować w celu ochrony przed bakteriami, wirusami i innymi patogenami szkodliwymi dla zdrowia. Codzienna higiena rąk jest podstawą profilaktyki zachorowań o najróżniejszym podłożu, dlatego żel do dezynfekcji rąk należy stosować niezależnie od sytuacji. Istnieją jednak okresy, w których ścisła higiena jest szczególnie zalecana. Trwający obecnie sezon, w którym musimy uporać się z koronawirusem jest właśnie takim okresem. Jeszcze do niedawna na drogeryjnych, aptecznych a nawet w supermarketach półkach nie brakowało specyfików, które były wzbogacone o składniki nawilżające i zapobiegające przesuszeniu dłoni – glicerynę, betainę, ekstrakt z liści aloesu, czy panthenol. Żel antybakteryjny do rąk, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na zmniejszenie się liczby wirusów i bakterii znajdujących się na skórze. To bardzo łatwy i sprawdzony sposób na ochronę przed zakażeniem. Największą zaletą tego typu produktów jest możliwość stosowania dosłownie w każdej sytuacji. Ich formuła bez problemu się wchłania, nie powoduje powstawania na dłoniach lepkiej warstwy i nie wymaga wycierania rąk. Jednym słowem, żel do dezynfekcji rąk sprawdzi się zarówno w domu, jak i poza nim.

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Podstawowe składniki

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk?Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Fot. Shutterstock

Żel do dezynfekcji wykonany w domu składa się przede wszystkim ze składników naturalnych i alkoholu  70-75 procentowego. Natura to potężne źródło, gdy chodzi o substancje aktywne o silnym działaniu. Właściwości ekstraktów roślinnych są znane od wieków, a ich działanie potwierdzono nie tylko wśród tradycyjnych społeczności, ale także podczas badań naukowych. Wyróżnić można rośliny, których ekstrakty wykazują działanie nie tylko antybakteryjne, ale i antywirusowe. Doskonałym przykładem jest m.in. olejek z oregano, który zawiera tymol działający antybakteryjnie i antywirusowo. Podobne właściwości wyróżnia olejek herbaciany, którego stosowanie dodatkowo chroni przed rozwojem grzybicy. W podobnych celach stosowany jest również niezwykle aromatyczny olejek lawendowy. Wszystkie te olejki można zastosować właśnie w celu stworzenia własnego płynu do dezynfekcji rąk. Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk? W domowych warunkach największą popularnością cieszą się specyfiki stworzone na bazie aloesu, ponieważ odznaczają się one żelową konsystencją. W ten sposób powstaje w pełni naturalny, bezpieczny żel antybakteryjny, antygrzybiczny i antywirusowy. Jak zrobić płyn do dezynfekcji rąk z aloesem? Warto stworzyć mieszankę złożoną z żelu aloesowego, olejku herbacianego, olejku z oregano, olejku lawendowego (chociażby dla przepięknego zapachu) i alkoholu izopropylowego w stężeniu 99,8%. Alkohol powinien stanowić 75 % zawartości butelki, dlatego należy wyposażyć się w proporcjonalną ilość tej substancji. Wbrew pozorom środki o zawartości alkoholu 96 % nie są tak dobrym środkiem odkażającym, jak te o zawartości alkoholu 75%.

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Krok po kroku

Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk?Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Fot. unsplash.com

Pierwszym krokiem do przygotowania żelu do dezynfekcji rąk będzie przygotowanie czystej, niezbyt dużej buteleczki. Przydatne będzie chociażby puste opakowanie po zużytym już specyfiku. Praktyczne okażą się butelki z dozownikiem,dzięki którym żel do dezynfekcji rąk będzie się bardzo łatwo aplikować i używać go oszczędnie. Po przygotowaniu buteleczki, napełnij ją alkoholem do poziomu 75 procent. Kolejno dodaj po kilka - kilkanaście kropel (optymalna ilość to 10-15) różnych olejków o działaniu antybakteryjnym, antywirusowym i antygrzybicznym. Warto uprzednio sprawdzić ich pochodzenie, bowiem konieczne jest użycie olejków 100%, nierozcieńczonych, bez domieszek i tzw. ulepszaczy. Resztę buteleczki wypełnij żelem aloesowym (o 90% stężeniu aloesu, lub miąższ) i całość dokładnie wymieszaj. Warto zastosować w tym celu odpowiednią szpatułkę bądź czystą łyżkę, aby poszczególne składniki dobrze się ze sobą połączyły. Zaleca się również, by potrząsać buteleczką przed każdym użyciem w celu dokładnego zmieszania składników. Jak widzisz przepis na żel antybakteryjny do rąk jest banalnie prosty. W łatwy i szybki sposób możesz sporządzić naturalny, dobrej jakości i na dodatek szybkoschnący żel do dezynfekcji rąk. Co więcej, możesz tworzyć także inne wariacje tego typu środków. W okresie zagrożenia koronawirusem polecane jest chociażby odkażanie wyposażenia mieszkania, zwłaszcza klamek. Jak wykonać domowy płyn do dezynfekcji? Okazuje się, że nie musisz tak bardzo kombinować we wspomnianej wyżej recepturze. W celu stworzenia środka o płynnej konsystencji musisz żel aloesowy zastąpić wodą. Jak zrobić żel do dezynfekcji rąk? Jak widzisz, wręcz banalnie szybko i prosto. Alkohol, żel aloesowy i silnie działające olejki naturalne sprawdzą się na medal! Jeśli zależy ci na odpowiednim nawilżeniu skóry, zawsze możesz do żelu dodać glicerynę. Efekt końcowy na pewno będzie satysfakcjonujący!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.