Oscary 2019: w kategorii najlepsze kostiumy wygrywa "Czarna Pantera"

Oscary 2019 rozdane! Statuetkę za najlepsze kostiumy otrzymała Ruth Carter, która zaprojektowała stroje do filmu "Czarna Pantera". Produkcja Marvel Studios otrzymała w tym roku siedem nominacji, a ostatecznie triumfowała w trzech kategoriach.

Oscary 2019: najlepsze kostiumy "Czarna Pantera" 

W nocy z 24 na 25 lutego odbyło się rozdanie najważniejszych statuetek branży filmowej. Była to już 91. ceremonia Oscarów, która tym razem trwała jedynie trzy godziny i odbyła się bez udziału prowadzącego. Wśród największych zwycięzców tegorocznej edycji nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej był Alfonso Cuarón, reżyser filmu "Roma", Rami Malek - odtwórca roli Freddiego Marcury'ego w "Bohemian Rhapsody" i autorzy uznanego za najlepszy film "Greenbooka". W kategorii kostiumów triumfowała za to Ruth Carter, która zaprojektowała stroje do "Czarnej Pantery". Żadnej z wcześniejszych produkcji Marvel Studios nie udało się wygrać Oscara. W tym roku "Czarna Pantera" dostała natomiast aż siedem nominacji, a statuetkę zdobyła w trzech kategoriach. Oprócz kostiumów, wyróżniono również muzykę i scenografię filmu.

Ruth Carter - triumf kostiumografki "Czarnej Pantery"

Ruth Carter to amerykańska kostiumografka z 30-letnim doświadczeniem w branży telewizyjnej i filmowej. Przygotowała stroje do ponad 40 dużych produkcji. Trzykrotnie była nominowana do Oscara - po raz pierwszy w 1992 roku za kostiumy do "Malcolm X" Spike'a Lee, a po raz drugi za "Amistad" Stevena Spielberga. Trzecia nominacja za kostiumy do "Czarnej Pantery" przyniosła jej wymarzoną statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Ruth Carter, oprócz tego, że zapisała się w historii Marvel Studios zdobywając dla nich pierwszego Oscara, jest również pierwszą czarnoskórą kobietą z nagrodą za najlepsze kostiumy. Na gali rozdania Oscarów, Ruth Carter pojawiła się w granatowej sukni z bufkami i imponującym naszyjniku nawiązującym do stylu afrykańskiej biżuterii.

Edith Head - Oscarowa kostiumografka