Historia jeansu sięga początków XX wieku, wtedy nosili go przede wszystkim amerykańscy robotnicy. W Europie denim stał się popularny dzięki artystom i gwiazdom kina, takim jak Marlon Brando czy Elvis Presley. Obaj kojarzyli się z buntem i młodzieżowym stylem, który zrodził się wraz z rock n'rollem. Jeansowa koszula stała się symbolem młodzieżowych subkultur i sprzeciwu wobec nudnej mody oferowanej przez rodzinnych krawców.
Dziś jeansowe koszule mają wiele wersji: są przecierane, zdobione haftami lub eleganckimi perełkami, mają rozszerzane rękawy niczym klasyczne koszule albo ozdobne kołnierzyki. Wciąż jednak pozostała w nich nuta rewolucji pokoleniowej, dlatego nawet w szykownej stylizacji możesz dzięki nim pokazać pazur!
Jeansowe spodnie ma chyba każdy. Są wygodne i pasują do wszystkiego, ale to nie znaczy, że wszystkie pary mają być takie same. Warto bawić się denimem i wyciskać z niego cały potencjał! Jakie jeansy są teraz najmodniejsze?
Wciąż nosimy klasyczne, wąskie nogawki, jednak warto też odważyć się na fasony w męskim stylu, tzw. "boyfriendy". Mile widziane są wszelkie urozmaicenia: suwaki, przecierki, dziury albo dodatkowe kieszenie. Jeans ma być bohaterem, a nie drugoplanowym elementem stylizacji. Warto pamiętać też, że do mody wrócił granatowy oraz błękitny denim - popularny przede wszystkim w latach 90.
Jeansowa kurtka budzi podobne skojarzenia jak koszula i jak udowodniła w swojej ostatniej kolekcji Donatella Versace, również kurtka świetnie adaptuje się do każdego stylu. Włoska projektantka zestawiła ją z barokową spódnicą, oddając nastrój lat 80. i typowych dla tej dekady stylizacji "na bogato".
Jeśli jednak wolisz minimalistyczny styl, nie ma przeciwwskazań, aby denimową kurtkę połączyć z ulubionymi spodniami i T-shirtem. Pamiętaj, że teraz największym hitem jest łączenie jeansu z jeansem. Dozwolone są mieszanki różnych odcieni denimu (jasny z ciemnym) i jego różne wydania (np. gładki z przecieranym). Warto też naśladować Donatellę, eksperymentując ze stylizacjami, w których jeans gra pierwsze skrzypce jako bohater pożądanego kontrastu.