Jakie nakrycie głowy pasuje do kształtu twojej twarzy?

Dagmara Łacny
Za kapeluszami, toczkami, fascynatorami oraz innymi eleganckimi ozdobami do włosów rozglądamy się przede wszystkim w sezonie wiosenno - letnim. Wesele czy cocktail party na świeżym powietrzu jest bowiem doskonałą okazją do poeksperymentowania z niebanalnym nakryciem głowy. O czym warto wiedzieć, decydując się na elegancką ozdobę i jak dobrać ją do swojego kształtu twarzy?

Jak dobrać nakrycie głowy do twarzy?Jak dobrać nakrycie głowy do twarzy? Monic Millinery Monic Millinery

O pomoc w doborze odpowiedniego nakrycia głowy poprosiłyśmy Monikę Grzybowską, modystkę z tytułem Mistrza Modniarstwa, właścicielkę londyńskiego butiku "Monic Millinery", absolwentkę British School of Millinery i Kensington and Chelsea College, organizującą w Polsce specjalne warsztaty modniarstwa.

Czy w przypadku nakryć głowy możemy mówić o specjalnym dress code?

Oczywiście. W modniarstwie rozróżniamy kilka rodzajów nakryć głowy. Są kapelusze wizytowe oraz wieczorowe. Kapelusze spacerowe. Kapelusze plażowe. Oraz sportowe nakrycia głowy. Nakrycie głowy u pani będącej gościem na spotkaniach okolicznościowych jest nie tylko eleganckim dodatkiem, oznacza przede wszystkim znajomość etykiety oraz szacunku dla rangi wydarzenia. Dużych kapeluszy nie nosi się z reguły wieczorami, więc jeśli mamy większy kapelusz, to dobrze go zdjąć po oficjalnym spotkaniu i zamienić na coś mniejszego, np. fascynator lub opaskę, które są nakryciami koktajlowymi, a w których będzie nam wygodniej na wieczornym przyjęciu.

Na uroczystości ślubnej na pewno nie będzie mile widziane, jeśli pani będąca gościem ubierze się na biało i dodatkowo wybierze nakrycie głowy w tym kolorze. Poza tym dowolność  nakryć głowy u gości jest nieograniczona. Na wieczorną wizytę w teatrze lub operze nie powinno wkładać się dużych kapeluszy, które mogą zasłaniać widoczność innym gościom. Na takie wyjścia zakładamy małe stroiki, fascynatory lub skromne toczki. Kapelusze z dużymi rondami wkładamy na uroczystości ślubne, a także na przyjęcia odbywające się w plenerze.

Jak dobrać kapelusz do twarzyJak dobrać kapelusz do twarzy Monica Millinery Monica Millinery

Jak dobrać nakrycie głowy do kształtu twarzy?

Twarz owalna

Twarz owalna jest twarzą idealną i pasują do niej niemal wszystkie nakrycia głowy. Możemy do niej nosić każdy rodzaj kapelusza, toczki, fascynatory oraz czapki.

Twarz trójkątna

Osoby z trójkątną twarzą powinny nosić takie nakrycia głowy, które odwrócą wzrok od czoła i zmniejszą dysproporcję twarzy. Do tego kształtu proponuję małe kapelusiki sportowe naciągnięte na czoło, a także czapki uszatki.

Twarz kwadratowa

Osoby z taką twarzą powinny nosić nakrycia, które optycznie zaokrąglą jej kształt. Warto wybierać kapelusze z dużymi rondami.

Twarz okrągła

Przy okrągłym kształcie twarzy trzeba pamiętać, aby czoło było odsłonięte, dzięki czemu optycznie ją  wydłużymy. Do twarzy okrągłej najlepiej nosić kapelusze z małymi rondami, lekko zsunięte na tył głowy i różnego rodzaju toczki.

Zobacz wideo
Więcej o: