Buty do biegania marki Asics. Przetestowaliśmy model GEL-KAYANO 28

AT
01.07.2021 12:00
ASICS GEL KAYANO

ASICS GEL KAYANO

Buty do biegania to pierwsza rzecz, o którą powinien zadbać każdy biegacz - zarówno ten początkujący, jak i profesjonalista. Odpowiednio dobrany model nie tylko wpłynie na nasz komfort w trakcie biegu, ale także zmniejszy ryzyko wystąpienia kontuzji. W tym tygodniu przetestowaliśmy buty GEL-KAYANO 28 marki Asics. Jak oceniamy ten model? Sprawdźcie!

Firma ASICS została założona w 1949 roku przez Kihachiro Onitsuka. Początkowo przedsiębiorstwo nosiło nazwę Onitsuka Tiger, lecz w 1977 roku marka przemianowała się na ASICS. Nazwa wzięła początek od łacińskiej sentencji "Anima Sana in Corpore Sano", czyli "w zdrowym ciele zdrowy duch". Hasło to miało przedstawiać filozofię firmy oraz promować zdrowy styl życia. 

Marka ASICS jest współcześnie znana przede wszystkim z produkcji zaawansowanego technologicznie obuwia do biegania. Buty z zastosowaniem opatentowanej przez firmę technologii GEL przodują wśród modeli biegowych w Polsce - charakteryzują się one systemem amortyzującym w podeszwie, dzięki czemu neutralizują wstrząsy i wspierają nogi oraz kręgosłup biegacza. 

Model GEL-KAYANO 28

Tym razem testowalismy buty GEL-KAYANO w najnowszej, już 28 odsłonie. Co ciekawe, pierwszy projekt tego modelu powstał w 1993 roku i był inspirowany formą egzoszkieletu żuka.

Na pierwszy trening wybrałam się na teren warszawskiego AWF-u, gdzie znajdują się zarówno profesjonalne bieżnie, jak i asfaltowe trasy biegowe. Muszę przyznać, że na tych twardych nawieżchniach buty sprawdziły się bardzo dobrze. Bez problemu pochłaniały wszelkie uderzenia, dzięki czemu mogłam biegać szybko i w pełnym komforcie. Poza dobrą amortyzacją, wyraźnie dało się odczuć również zdecydowanie miękkie i płynne lądowanie. Za ten aspekt odpowiedzialna była zapewne środkowa podeszwa z pianki FLYTEFOAM Midsole.

ASICS GEL KAYANOASICS GEL KAYANO 

W związku z tym, że jestem nadpronatorem potrzebuję przede wszystkim butów stabilizujących. Wewnętrzna krawędź obuwia do biegania jest u mnie zawsze bardziej zużyta niż zewnętrzna, ponieważ moja stopa podczas biegu kieruje się do środka. Buty GEL-KAYANO wyposażone w system podeszwy środkowej o podwójnej gęstości bardzo dobrze sprawdzają się przy tego rodzaju rotacji. Model ten zmniejsza nacisk spowodowany nadpronacją, zapewniając większą stabilność i chroniąc w ten sposób stopę przed przechylaniem się zbytnio do wewnątrz.

ASICS GEL KAYANOASICS GEL KAYANO 

Buty ASICS - czy warto?

Buty Asics przetestowałam również podczas treningu na siłowni. Przez pierwsze 30 minut biegałam na bieżni, a następnie ćwiczyłam z lekkim obciążeniem. Chociaż wcześniej w terenie tego nie odczułam, to jednak podczas drugiego treningu towarzyszyło mi uczucie, że but zaraz się zsunie, choć w rzeczywistości trzymał się stopy dość mocno. Może to kwestia dosyć niskiego zapiętka, który jest jedną z głównych zmian w najnowszej wersji tego modelu?

ASICS GEL KAYANOASICS GEL KAYANO 

Poza tym model GEL-KAYANO 28 jest niezwykle lekki i świetnie prezentuje się na nodze. Buty w kolorze Blazing Coral/Mist bardzo przypadły mi do gustu - ich ożywcza kolorystyka znakomicie sprawdzi się latem! Dobrze zdaje egzamin również materiał stworzony z przewiewnej siatki, który świetnie wentyluje but, zapewniając poczucie komfortu nawet podczas długiego, letniego treningu.

Moja ocena: 9/10

Więcej o: