Perfumy damskie na lato: 9 najpopularniejszych zapachów w dobrej cenie

Dagmara Łacny
13.06.2019 10:30
zapachy na lato

zapachy na lato (instagram)

Są orzeźwiające i zmysłowe, dlatego idealnie nadają się na upalne dni. Najnowsze propozycje zapachów kuszą owocowymi i kwiatowymi nutami. Wybraliśmy dziewięć popularnych perfum, które teraz kupisz w atrakcyjnej cenie.

Zastanów się, jakie rodzaje zapachów najbardziej Ci odpowiadają: kwiatowe, egzotyczne, owocowe czy świeże. Szukając nowego zapachu odwołaj się do sprawdzonego podziału na zapachy orientalne, owocowe, kwiatowe, drzewne oraz zielone. 

Zapachy kwiatowe - dominują w nich nuty takich kwiatów, jak: jaśmin, róża, fiołek, tuberoza, narcyz czy ylang-ylang. Są zapachy oparte wyłącznie na nucie jednego kwiatu, jak i na całych bukietach. Jest to największa grupa zapachów dostępnych na rynku. Może być łączona z aldehydydami, a także z akcentami morskimi, drzewnymi czy zielonymi.

Zapachy owocowe - podstawą są tutaj tłoczone na zimno olejki eteryczne owoców, takich jak: bergamotka, cytryna, pomarańcza, mandarynka, grejpfrut, a także kwiatów, np. pomarańczy. To zapachy świeże i lekkie, raczej delikatne, ale też energetyczne. W tej grupie najwięcej jest zapachów klasyfikowanych jako unisex lub sportowe.

Idealny zapach na latoIdealny zapach na lato Dolce&Gabbana instagram

Zapachy zielone - to soczyste i świeże kompozycje, na które składają się zielone liście i trawa. Kojarzone przede wszystkim ze sportem oraz wypoczynkiem na świeżym powietrzu.

Zapachy orientalne -  często określane jako zapachy ambrowe. Nazwę zawdzięczają perfumom François Coty "Ambre Antique" z 1905 roku. Składają się na nią nuty delikatne, pudrowe, cynamonowo-korzenne oraz waniliowe. Perfumy należące do tej rodziny są zmysłowe, otulające i uwodzicielskie. Dominuje w nich akord słodko-korzenny, bardzo trwały i ciepły.

Kwiatowe czy orientalne?Kwiatowe czy orientalne? Instagram

Zapachy drzewne - główne składniki to ciepłe, bogate nuty drzewa sandałowego, drzewa gwajakowego, paczuli czy wetiweru. Często obecne w kompozycjach dla mężczyzn, ale ostatnio coraz częściej spotyka się je także w zapachach damskich. Do grupy tej zaliczamy głównie wody toaletowe o eleganckim charakterze, choć zdarzają się zapachybardziej energetyczne i stymulujące.

Latem warto szukać całej linii zapachowej, która oprócz perfum zawierać będzie antyperspirant i odświeżający żel pod prysznic w tej samej tonacji. Możesz poszerzyć ten zestaw o mgiełkę do włosów.

Pamiętaj, by ulubione flakoniki z perfumami chronić przed ciepłem i światłem - nie stawiaj ich na oknie, nie trzymaj w nasłonecznionych pomieszczeniach. Możesz przechowywać je w szafce. Dzięki temu wybrany zapach utrzyma swoje właściwości aż do ostatniej kropli.