Historia kultowych spodni! Museum of Cultures prezentują wystawę: Levi's i MUDEC

Icons, Innovations & Firsts: Stories of Heritage and Progress from the Levi’s® Archives

W tym roku marka Levi's® zadebiutuje podczas Milan Desing Week, a to wszystko za sprawą wystawy - Icons, Innovations & Firsts: Stories of Heritage and Progress From the Levi’s® Archives. którą będziemy mogli zobaczyć w Muzeum Kultury - MUDEC. Jej kuratorem została Tracey Panek, historyczka marki Levi's®, która za cel obrała sobie eksplorację bogatego dziedzictwa marki, podkreślając jednocześnie jej ewolucję i wpływ denimu na społeczeństwo. Wspomniane w tytule archiwum na co dzień znajduje się w rodzinnym mieście Levi's® - San Francisco.

Levi's
Levi's fot. Levi's

Współpraca, od której wszystko się zaczęło to ta pomiędzy Levi Strauss & Co. i krawcem Jacobem Davisem, który dodał nity do kieszeni spodni roboczych, tworząc przełomową konstrukcję. Wkrótce potem Davis podzielił się miedzianymi nitami z Levi Straussem i wspólnymi siłami stworzyli patent, który został przyznany 20 maja 1873 roku.

Firma Levi Strauss & Co. rozpoczęła swoją pierwszą działalność produkcyjną od kombinezonu z nitami w talii, który został oznaczony trzycyfrowym numerem partii Levi's®: 501®. Mediolańska wystawa bada historię marki Levi's® i oryginalnych niebieskich jeansów na przestrzeni ostatnich 150 lat, ilustrując, w jaki sposób ten kultowy element odzieży utorował drogę dla tego, co miało nastąpić później.

Levi's
Levi's fot. Levi's

Niezwykła podróż przez innowacje społeczne, techniczne i kulturowe, którą można odbyć oglądać archiwalne ubrania na wystawie, zachęca do rozmów i refleksji na temat postępu. Od "ikon", takich jak Steve Jobs i Albert Einstein, którzy przez lata nosili odzież Levi's®, przez "innowacje", które marka zapoczątkowała, po spojrzenie na "pierwsze" Levi's-y, czyli kultowe oryginalne niebieskie jeansy dla mężczyzn, a później dla kobiet. Wystawa jest historią, która przeplata się, podobnie jak tkanina dżinsowa, która leży u podstaw DNA marki Levi's®.

Levi's
Levi's fot. Levi's

Tracey Panek, historyczka Levi's® i współkuratorka wystawy, komentuje: To ekscytujące świętować wpływ Levi's® na design i kulturę w ciągu ostatnich 150 lat, a robienie tego w instytucji takiej jak MUDEC, o imponującej reputacji, jest niezwykle symboliczne. Otwarcie wystawy w czasie Milan Design Week, jednego z największych wydarzeń w świecie designu, czyni ją jeszcze bardziej znaczącą.

Ikony

Pierwszy obszar wystawy prezentuje odzież noszoną lub interpretowaną przez cenione ikony. Najważniejsze z nich to skórzana kurtka Menlo Cossack Alberta Einsteina, para jeasnów stworzonych we współpracy z Warhol Factory ze szkicami Warhola Ostatnia wieczerza czy para jeansów 501® noszonych przez taką ikonę jaką jest Steve'a Jobs.

Levi's
Levi's fot. Levi's

Innowacje

Drugi obszar wystawy prezentuje futurystyczne elementy charakteryzujące się coraz bardziej zrównoważonym wykorzystaniem zasobów, a także funkcjonalną i inteligentną odzież stworzoną przy użyciu najbardziej zaawansowanych technologii. Najważniejsze z nich to Levi's® x Google Jacquard Trucker i Levi's® Engineered Jean z 3D Design Innovation.

Levi's
Levi's fot. Levi's

Pierwsze

Firsts to prezentacja przedmiotów, takich jak najwcześniejsze ubrania w archiwach Levi's®. Denimowe kombinezony z miedzianymi nitami, które były noszone przez górników, kowbojów czy młodą kobietę uczęszczającą do college'u na początku lat trzydziestych XX wieku. Wśród nich jeansy 9 Rivet, najstarsza na świecie para nowoczesnych niebieskich jeansów z lat 1873-1874, jeansy Lot 201 z przymocowanymi szelkami i kapiącym woskiem ze świecy od górnika, który nosił świecę na opasce wokół głowy, a także jeansy Viola, najstarsza para damskich Levi's® w archiwum - rzadki Lot 401 uważany za najwcześniejsze damskie niebieskie jeansy na świecie.

Levi's
Levi's fot. Levi's

Wystawa potrwa od 5 do 26 kwietnia 2024 r. w Spazio delle Culture, MUDEC - Muzeum Kultury w Mediolanie. Odwiedzający są zaproszeni do zanurzenia się w kolekcji odzieży z archiwum Levi's®, wyruszając w podróż, która celebruje ikony, innowacje i nowości.

Więcej o: