Niegdyś podstawowy element stroju, dzisiaj ekstrawagancja i odstępstwo od normy. Jak wygląda w Polsce rynek produkcji kapeluszy? [WYWIAD]

Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku kapelusz pełnił w modzie niezwykle ważną rolę. Niezależnie od statusu społecznego był obowiązkowym elementem stroju każdej kobiety, a większość nie wyobrażała sobie wyjścia na ulicę bez nakrycia głowy. Dlaczego aktualnie kapelusze noszą nieliczni? I czy moda na kapelusze może do nas powrócić?

Punkt zwrotny nastąpił pod koniec lat 60. za sprawą rewolucji ruchu hipisowskiego. Doktryną jego członków było odejście od konsumpcjonizmu, pacyfizm i odrzucenie powszechnie znanych norm społecznych. Miało to ogromny wpływ na modę z tamtych lat. Młode kobiety chciały odejść od wizerunku ich matek i babć, dlatego zrezygnowały z nakryć głowy na rzecz rozpuszczonych włosów. Aż po dziś dzień moda na kapelusze nie powróciła do nas w formie, którą znamy z początku ubiegłego wieku. Obserwując ulice, możemy zauważyć, że znacznie bardziej popularne stały się czapki w stylu streetstyle'owym czy kaptury. Mimo to jest na naszym rynku kilka marek, które specjalizują się w produkcji kapeluszy i radzą sobie bardzo dobrze. Ich klientkami nie są starsze panie, a młode i modne kobiety, które chcą wyróżnić się z tłumu. Postanowiłam porozmawiać z Aleksandrą Kaszą, współzałożycielką marki Luck HATS, o tym, jak aktualnie wygląda ten rynek i jak zmieniła się motywacja kobiet do noszenia kapeluszy.  

Chcesz kupić modny kapelusz w dobrej cenie? Tutaj znajdziesz propozycje z polskich sieciówek! 

Luck HatsLuck Hats Luck Hats

Joanna Szczurek, Avanti24: Rynek produkcji kapeluszy jest rynkiem niszowym. Skąd pojawił się pomysł, że można z tego zrobić dobrze prosperujący biznes?  

Aleksandra Kasza, współwłaścicielka marki Luck HATS: Od dawna chodziłam w kapeluszach. W sieciówkach można było znaleźć kapelusz w fajnym klasycznym kolorze za niską kwotę, ale zawsze brakowało mi tam jakości. W każdym kapeluszu chętnie bym coś zmieniła - w jednym wolałam mieć inny kolor paska, w kolejnym większe rondo, w trzecim przeszkadzało mi to, że rondo szybko się deformuje, nie jest płaskie i koniec końców nie wyglądało to dla mnie stylowo.

Ponadto kapelusze dobrej jakości, tworzone w Polsce, kosztowały bardzo dużo. Stwierdziliśmy, że chcemy do tego podejść inaczej i stworzyć jakościowy produkt, ale za taką kwotę, na którą będzie mogło sobie pozwolić więcej osób. Chcieliśmy stworzyć kapelusze na własnych zasadach,  tak by powstał jakościowy, mięsisty, sztywny kapelusz z całkowicie polską metką i przy okazji w rozsądnej cenie. Jesteśmy z tego dumni, bo się udało!

JS: Kapelusze kojarzą się z modą ubiegłego wieku. W jaki sposób chcecie przenieść je do obecnych czasów? 

AK: Mamy na nie swoją wizję. Odmładzamy ich wizerunek i pokazujemy, że można je nosić na co dzień i do wszystkiego. Nie trzeba być do nich odpowiednio i elegancko ubranym, kapelusz ma tylko dopełniać nasz styl. To jest nasze główne przesłanie. Nosimy je do zwykłego, białego T-shirtu i jeansów podczas jazdy na deskorolce, zwiewnej sukienki wiosną, oversizowej katany i Vansów. Tworzymy klasyczne kapelusze w delikatnych odcieniach i kolorach ziemi. Nie wybijają się one na tle stylizacji, a tworzą spójny look. Dzięki temu tak dobrze wpisały się w obecne czasy. Naszym klientom bardzo się to spodobało i ciepło nas przyjęli.

W sklepach online trwają wyprzedaże! Tutaj kupisz najmodniejsze nakrycia głowy w dobrej cenie.

kapelusze Luck HATSkapelusze Luck HATS Luck HATS

JS: Kapelusze na ulicach widzimy stosunkowo rzadko. A kiedy już się pojawią to przyciągają wzrok, wzbudzają zaciekawienie, dla niektórych są nawet ekstrawaganckie. Czy w związku z tym jest Wam ciężko zachęcić Polki do noszenia kapeluszy?  

AK: Mamy cichą nadzieję, że będziemy widywać je częściej. Ale to prawda, kapelusze nadal kojarzą się z modą z dawnych lat, na ulicy na pewno zwracają na siebie uwagę i zdecydowanie nie są dodatkiem, który nosi co druga osoba. Staramy się jednak codziennie w social mediach inspirować i pokazywać, że można je nosić na luzie, tak by nie kojarzyły się z elegancką garsonką. Pomagają nam w tym nasze klientki, które chętnie publikują swoje zdjęcia w naszych kapeluszach, dzięki czemu razem z nimi na nowo tworzymy modę na te nakrycia głowy i coraz więcej osób się do tego przekonuje. 

JS: Co jest dzisiejszą motywacją do noszenia kapelusza? Dawniej był to obowiązkowy element stroju. Czym jest teraz? 

AK: Teraz kapelusze zdecydowanie pomagają wyróżnić się z tłumu, pokazać swój unikatowy styl, poprawić pewność siebie i wywołać uśmiech. Nie bez powodu nasza marka nazywa się LUCK, czyli szczęście.

JS: Kim są wasze klientki? Czy są to głównie kobiety dojrzałe, czy również młode osoby? 

AK: Przedział wieku jest różny. Głównie są to młode osoby,  które poczuły "vibe" naszej marki. Jednak nasze kapelusze są na tyle klasyczne, że sięgają po nie również dojrzałe kobiety. Na pewno wiemy, że są to piękne, pewne siebie kobiety, otwarte na świat i modę. Nasze kapelusze kupują też panowie. 

JS: Gdzie produkujecie kapelusze? I jak wygląda ten proces?

AK: Kapelusze produkujemy w polskiej manufakturze od podstaw - od barwienia wełny, po wykańczanie i zdobienie. Do powstania końcowego kapelusza, potrzeba naprawdę sporo kroków, w skrócie wygląda to tak:

  1. Przygotowanie włókien wełnianych. Do tego dochodzi para i zaczyna się proces łączenia włókien
  2. Barwienie wełny
  3. Usztywnianie szelakiem - żywicą naturalną pozyskiwaną z wydzieliny owadów żyjących w Indiach
  4. Suszenie
  5. Szlifowanie powierzchni na gładko
  6. Formowanie kaplinów, z których powstają później kapelusze
  7. Obcinanie ronda do założonej średnicy
  8. Wykończenie ronda (zaszywanie, albo lamowanie)
  9. Wszycie taśmy potnikowej
  10. Ponowne prasowanie kapelusza
  11. Zdobienie
  12. Czyszczenie, końcowe parowanie

Tak powstaje gotowy kapelusz!

JS: Czy proces produkcji kapeluszy mocno zmienił się na przestrzeni lat? Jeżeli tak to czy wy zachowujecie jakieś tradycyjne metody? 

AK: To bardzo ciekawe! Nasza manufaktura, w której produkujemy kapelusze, pracuje na tych samych maszynach prawie 100 lat! Ten proces od tamtego czasu praktycznie się nie zmienił. Zawsze nas to zachwyca. Z tych maszyn nie powstaje zwykły produkt, a kapelusz z duszą. Jak to mówi nasza manufaktura - każdy kapelusz jest małym dziełem sztuki.

JA: Z jakich materiałów są wykonane Wasze kapelusze?  

AK: Większość kapeluszy powstaje ze 100 proc. australijskiej wełny. Dodatki również pochodzą z naturalnych surowców. Tasiemki i potniki są bawełniane i produkowane w polskiej pasmanterii, paski powstają ze skóry naturalnej, zarówno polskiej jak i włoskiej. Kapelusz usztywniany jest naturalną żywicą pochodzącą z Indii. Kapelusze letnie, które pojawią się w tym roku, wyplatane są ręcznie tradycyjną metodą z liści palmy ekwadorskiej w Ameryce Południowej. Nie ograniczamy się do jednego kraju, szukamy najlepszych materiałów po całym świecie, natomiast ostateczny produkt powstaje w naszej polskiej manufakturze z tradycjami.

JS: Jak wybrać  dla siebie idealny kapelusz? Czy jest to możliwe w formie online?  

Jasne! Na naszej stronie znajduje się instrukcja jak dobrać dla siebie idealny rozmiar kapelusza. Do takiego pomiaru wystarczy tylko zwykły metr krawiecki. Owijamy metrem głowę ok. 1 cm powyżej uszu - równo, na tej samej wysokości. Tak poznamy obwód naszej głowy i dzięki temu dobierzemy odpowiedni rozmiar kapelusza. Posiadamy dwa najbardziej klasyczne modele kapeluszy - fedora i canotier, które pasują większości osób.

Luck HatsLuck Hats Luck Hats

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.