Minimalizm w pielęgnacji - ilu kosmetyków tak naprawdę potrzebujemy na co dzień? Zobacz jak zacząć i jakie są korzyści

Minimalizm w pielęnacji to trend, do którego przekonuje się coraz więcej kobiet. Ograniczenie liczby używanych kosmetyków na co dzień ma wiele plusów - począwszy od oszczędności pieniędzy i czasu po niezagracanie przestrzeni łazienki. Jak to zrobić i na jakie kosmetyki się zdecydować?

Na czym polega minimalizm w pielęgnacji?

Twoje półki uginają się pod ciężarem kosmetyków, a nawet masz problem ze znalezieniem dla nich miejsca? Nic dziwnego, marki kosmetyczne tworzą dużo nowych produktów, a także akcesoriów do pielęgnacji i przekonują, że bez nich wszystkich się nie obejdziemy. W dodatku często kusi nas po prostu, żeby to wszystko wypróbować. W rezultacie często kupujemy za dużo, niektóre kosmetyki za jakiś czas tracą swoją ważność i muszą wylądować w koszu. Nie zawsze znajdujemy też czas na używanie ich wszystkich albo poświęcamy na pielęgnację tyle czasu, że brakuje go na coś innego. Minimalizm w pielęgnacji to odpowiedź na wszystkie te problemy. To podejście, w którym ilość kosmetyków ogranicza się do niezbędnego minimum. Nie ma konkretnej liczby, od której można powiedzieć, że ktoś już jest minimalistą - wszystko zależy od potrzeb skóry i tego co chcemy osiągnąć. Ważny jest tutaj też aspekt ekologiczny, który często decyduje o tym, że ktoś chce stać się minimalistą - dzięki kupowaniu mniej, tworzymy po prostu mniej odpadów. Minimalizm w kosmetyczce może też wiązać się z większym spokojem ducha, oszczędnościami, a także jest zbawienny dla skóry, na którą będziemy nakładać mniej specyfików.

Zobacz też: "Jednorazowy" odchodzi do lamusa, również w branży beauty. Możesz dbać o urodę i higienę, wyrzucając mniej

minimalizm w pielęgnacjiminimalizm w pielęgnacji fot. shutterstock

Minimalizm w pielęgnacji twarzy

W drogeriach i sklepach internetowych znajdziesz bardzo dużo kremów, ale również wiele innych rzeczy typu peelingi, maseczki, mgiełki do twarzy itp. Wszystko wygląda zazwyczaj bardzo atrakcyjnie, a efekty kuszą. Koreańczycy pierwsi zauważyli, że może to być pułapką i wcale nie wpływać zbyt dobrze na cerę i w 2018 roku pojawił się termin skip care, który jest właśnie innym określeniem na minimalizm w pielęgnacji cery. To nic innego jak właśnie rezygnacja z części kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy. Zauważono, że nakładanie na cerę zbyt dużej ilości składników aktywnych może prowadzić do problemów ze skórą: trądziku, przesuszenia i innych niechcianych efektów. Jakie kosmetyki powinny pozostać w twojej kosmetyczce, jeśli chcesz być minimalistką w pielęgnacji?

- żel / pianka do mycia twarzy - niezwykle ważny kosmetyk, a może nawet najważniejszy; najlepiej wybierać naturalne kosmetyki tego rodzaju, które delikatnie oczyszczą twarz rano i wieczorem, bez przesuszania

- tonik - czasem omijany etap pielęgnacji, a jednak istotny, bo działa łagodząco i przywraca odpowiedni poziom pH; zamiast tonika można użyć naturalnego hydrolatu

- krem nawilżający - niezbędny niezależnie od twojego typu cery, najlepiej wybierz taki, który można stosować zarówno na dzień, jak i na noc i odpowiedni do twoich potrzeb - jeśli jesteś po 30 - tce to postaw na coś przeciwzmarszczkowego i dobrze nawilżającego; jeśli używasz make up-u to rozejrzyj się za takim, który sprawdzi się też pod makijaż

- krem pod oczy - już po 25-roku życia warto go stosować, aby zapobiec pierwszym zmarszczkom mimicznym

- krem z filtrem UV do twarzy - przydatny szczególnie wiosną i latem, ochrona przed słońcem jest kluczowa w zachowaniu młodego wyglądu na dłużej

Szukasz skutecznego kremu do twarzy? Znajdź coś idealnego dla siebie!

 

Minimalizm w kosmetyczce - makijaż

Warto też przyjrzeć się swoim kosmetykom do makijażu. Tutaj często sprawa jest bardzo indywidualna. Jeśli lubisz robić mocny make - up to ograniczenie kosmetyków może być dla ciebie trudne. Na początku rozstań się chociaż z powtarzającymi się rzeczami, sprawdź czy tusze do rzęs nadają się do użytku i sprawdź daty. Na pewno warto zostawić kilka rzeczy na co dzień i kilka na specjalne okazje. Jeśli wraz z minimalizmem chcesz też postawić na bardziej naturalną pielęgnację to wybierz np. puder mineralny zamiast mocno kryjącego i ciężkiego. Przydać się może również czarny tusz do rzęs, błyszczyk lub szminka, puder. Używasz czasem cieni do powiek? Zastanów się jakie kolory są twoimi ulubionymi i zamiast dużych paletek, wybieraj pojedyncze cienie. 

Naturalne podkłady do twarzy w dobrych cenach.

 

Minimalizm w pielęgnacji ciała i włosów

Bardzo często uwielbiamy kupować różne rodzaje maseł do ciała, balsamy, peelingi, a także szampony i maseczki do włosów. W tym wypadku też warto zastanowić się co jest tak naprawdę nam potrzebne. Minimalistyczna pielęgnacja włosów w wielu przypadkach może być złożona np. tylko z szamponu i odżywki. Ważna jest tu jakość produktów i dobry skład - dzięki dobremu dobraniu tych dwóch kosmetyków, może się okazać, że nie musimy stosować innych, bo nasze włosy będą w dobrej kondycji. Dobrym wyborem jest też sięganie po kosmetyki własnej roboty lub metodę no - poo (czyli zastępowanie sklepowych szamponów produktami z kuchni np. mąką ziemniaczaną lub specjalnymi ziołami).

Produkty do pielęgnacji włosów znajdziesz tutaj!

minimalizmminimalizm fot. shutterstock

Pierwsze kroki ku minimalizmowi

Być może zastanawiasz się teraz od czego zacząć? Wprowadzanie zmian w życiu nigdy nie jest łatwe, dlatego najlepiej robić do stopniowo. Minimalizm w pielęgnacji można zacząć od ograniczenia ilości kosmetyków np. tylko do twarzy albo tylko do włosów. Pierwszy krok to zebranie wszystkich kosmetyków w jednym miejscu - dokładnie sprawdź półki w łazience, kosmetyczkę i inne miejsca gdzie możesz je trzymać. To metoda, którą zaleca m.in. Marie Kondo w swojej bestsellerowej książce "Magia sprzątania" i tutaj również pasuje idealnie. Dzięki temu zobaczysz ile rzeczy masz naprawdę, być może o niektórych nawet nie pamiętasz. Następnie podziel je na kategorie: do ciała, twarzy, włosów, makijażu albo wybierz tylko jedną z tych grup, na dobry początek. Po drugie sprawdź daty przydatności i czas jaki można używać po otwarciu. Po trzecie zastanów się czego naprawdę regularnie stosujesz. Jeśli masz 5 kremów do twarzy - zostaw jeden, maksymalnie dwa. Rzeczy, które można jeszcze wykorzystać, a nie są otwarte lub zużyte w niewielkim stopniu, oddaj bliskiej koleżance, mamie lub komuś innemu. Jeśli za pierwszym razem nie udało ci się zmniejszyć znacznie ilości produktów -  nie martw się, powtórz to za jakiś czas, może wtedy będzie łatwiej pożegnać ci się z niektórymi kosmetykami. Minimalizm w kosmetyczce może być procesem, w którym stopniowo nauczymy się rezygnować z nadmiaru.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.