Z cyklu "Historia mody w pigułce": lata 60.

W poprzednim artykule z cyklu "Historia mody w pigułce" zaakcentowałam rewolucję w świecie mody, która miała nadejść właśnie w tej dekadzie, czyli latach 60. Co się takiego wydarzyło? Który znany projektant wywrócił wszystko do góry nogami i jaki to miało wpływ na to, co dziś nosimy? O tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Historia mody to sinusoida, której dobrobyt i wzrost regularnie przeplatają się ze spadkiem ekonomicznym. O ile w latach 50. gospodarki państw europejskich dopiero odbudowywały się po destrukcyjnych czasach II wojny światowej, tak na kolejną dekadę przypada zwiększenie się liczby populacji i polepszenie warunków życia. Silną grupę w społeczeństwie zaczyna stanowić młodzież i to ona będzie miała największe znaczenie dla rewolucji, która dokonała się w ówczesnej modzie.

Moda lat 60.Moda lat 60. Źródło: Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.theredlist.com Autor: nieznany / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

W 1957 roku nagle zmarł Christian Dior - założyciel najbardziej luksusowego domu mody na świecie. Prestiżowe miejsce po projektancie zajął...jego dotychczasowy asystent, młodziutki Yves Saint Laurent. Jego pierwsza kolekcja stworzona dla Diora respektowała pewne zasady wprowadzone przez mistrza (długość sukienki do połowy łydki), ale proponowała też dużo nowości! Po pierwsze, kreacje miały kształt litery "A", czyli nie podkreślały talii, a były proste i rozszerzane do dołu, co dawało sylwetce bardziej młodzieżowy wizerunek. Po drugie, Yves postanowił zaczerpnąć inspiracje od...subkultur i to właśnie to posunięcie spowodowało jego usunięcie z obejmowanego stanowiska. Czarna, skórzana kurtka podobna do tej, którą nosili Rockersi (subkultura młodzieżowa motocyklistów i fanów rock and rolla z Wielkiej Brytanii) okazała się zbyt odważnym projektem dla elitarnej klienteli Diora z wysokich klas społecznych. Pod pretekstem wezwania do wojska, Yves został zmuszony do odejścia, ale wyszło mu to na dobre, ponieważ wkrótce założył pracownię pod własnym nazwiskiem. W latach 60. powstało wiele słynnych projektów Laurenta, między innymi damski smoking, który również był oznaką odbywającej się rewolucji.

Moda lat 60.Moda lat 60. Źródło: www.redlist.com / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.theredlist.com / Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Lata 60. to okres, w którym na modowej mapie świata bardzo silnie zaznaczył się Londyn. Beatlesi, młodzieżowa muzyka i uliczki sklepowe King's Road oraz Carnaby Street pełne nastolatków tworzyły klimat tej dekady, okrzyknięty przez magazyn Time mianem "Swinging London". Młodzi ludzie przede wszystkim nie chcieli wyglądać jak ich rodzice, szukali własnego stylu, a otaczało ich mnóstwo nowych, świeżych i optymistycznych bodźców. Jednym z nich była świetna muzyka Beatlesów i Rolling Stonesów, a drugim innowacyjne kierunki sztuki takie jak Pop Art i Op Art. Kontrastowe kolory Andy'ego Warhola inspirowały jednego z najważniejszych projektantów tamtej dekady - Pierre Cardin. Proste, krótkie sukienki i tuniki z barwnymi akcentami to jego znak rozpoznawczy. Pozostając w temacie słynnych projektantów, nie sposób nie wspomnieć o Mary Quant. To ona jest autorką spódniczki mini, która stała się symbolem tamtych lat. Największą promotorką innowacyjnego projektu była modelka Twiggy. Jej smukła, chłopięca figura świetnie oddaje ówcześnie lansowany ideał piękna. Kształtne kobiety śródziemnomorskie musiały ustąpić miejsca prostym, wręcz uniseksowym sylwetkom. Na takie figury najlepiej pasowały kwadratowe ubrania: cygaretki o długości 7/8, pudełkowe bluzki, sukienki i płaszcze , którym towarzyszyły botki na płaskim obcasie i okrągłe okulary przeciwsłoneczne .

Moda lat 60.Moda lat 60. Źródło: Autor: nieznany/ Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów Źródło: www.newenglandwoodstock.tumblr.com/Autor: nieznany/ Kolaż Avanti24 / Materiały partnerów

Powracając do kwestii sztuki, niezwykle silny wpływ na modę lat 60. miała Op Art (Optical Art), która sprowadzała się do czarno-białych, geometrycznych wzorów wywołujących złudzenia optyczne. Podobne motywy (pasy, kratka, romby) znajdowały się na ówczesnych ubraniach i dodatkach. Całość doprawiało silne zafascynowanie kosmosem i pierwszymi wyprawami na Księżyc, co przekładało się na futurystyczne projekty z metalicznymi akcentami. Najlepiej zaobserwujemy to na przykładzie kolekcji Paco Rabanne - bezdyskusyjnego innowatora tamtych lat, który jako pierwszy zaprezentował kolekcję...niemożliwą do noszenia! "Unwearable", bo taki nosiła tytuł, stworzona była z połączonych ze sobą metalowych blaszek. Podobne stroje wykonał do filmów takich jak "Two for the road", "Barbarella", czy "Casino Royal".

 

W modzie lat 60. ważny jest również polski akcent. Przy słynnej Carnaby Street w Londynie, swój autorski butik Biba prowadziła Polka Barbara Hulanicki. Było to wyjątkowo modne miejsce i jeden z pierwszych concept store'ów, w którym szanujące się fashionistki tamtych lat po prostu musiały bywać. Spędzali tam czas między innymi członkowie zespołu The Rolling Stones i ich dziewczyny, słynne modelki i współcześni celebryci. Sklep wyróżniał się atmosferą Art Deco, głośną muzyką, stosunkowo niskimi cenami i możliwością zaopatrzenia się w najmodniejsze kroje od stóp do głów, łącznie z butami i biżuterią!

Więcej ubrań i dodatków w stylu lat 60. znajdziesz w sklepie Avanti

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.