Ślub i wesele w stylu boho - jak je zorganizować?

Styl boho to już nie tylko festiwalowe ubrania i dodatki, ale głęboki trend obejmujący również inne obszary, w tym... wesela! Sakramentalne "tak" wypowiedziane w otoczeniu zieleni i zabawa w luźnej konwencji to opcja, którą polskie pary wybierają coraz częściej.

Boho czyli współczesna odmiana hippie

Ślub i wesele w stylu bohoŚlub i wesele w stylu boho Vasco Images / Art of Wedding

Styl boho to współczesna odmiana hippie, różniąca się od kultury sprzed lat stosunkiem do konsumpcji i sposobem konstrukcji samego stylu. Hippisi kategorycznie sprzeciwiali się nadmiernemu uleganiu magii dóbr materialnych, a ich barwne stylizacje wynikały właśnie z tego sprzeciwu. Odrzucając wszelkie normy (w tym te dotyczące ubioru) w spontaniczny sposób sami wytworzyli charakterystyczny styl, który dziś ponownie wraca do mody. Boho to z kolei wynik celowego i przemyślanego działania, które przewiduje zakup ubrań w stylu boho, a w przypadku wesela - także dekoracji i niezbędnych akcesoriów. Podstawowe założenia pozostały jednak takie same: ma być swobodnie, blisko natury i bez zbędnego napięcia.

Wesele w stylu boho: nieformalne, ale przemyślane

Wyraz boho wywodzi się z połączenia "bourgeois" i "bohémien", które wspólnie definiują burżuazyjny charakter stylu boho aspirujący jednak do artystycznego i luźnego sposoby życia dawnej bohemy. Przekłada się to na wygląd wesel w stylu boho: spontanicznych i nieformalnych, ale jednocześnie bardzo szykownych i przemyślanych. Moda na boho-wesela wynika nie tylko z coraz większej popularności tego stylu w innych dziedzinach życia, ale również z samej konwencji, która zdaje się być idealną odpowiedzią na potrzeby współczesnych narzeczonych. Potwierdza to Katarzyna Karpińska, wedding plannerka i właścicielka firmy Art of Wedding zajmującej się organizacją wesel.

Wesele w stylu boho - aranżacja baruWesele w stylu boho - aranżacja baru Vasco Images / Art of Wedding

Boho jest obecnie jednym z najpopularniejszych stylów na przyjęciach. Ma to związek ze sprzeciwem wobec tradycyjnych, nieco sztywnych i zadętych wesel. Pary młode wolą świętować ten szczególny dzień w gronie najbliższych i w miłej, lekkiej atmosferze.

Moda na wesela w stylu boho to również wynik większej swobody jeśli chodzi o śluby w plenerze. Wcześniej sakrament zawarcia związku małżeńskiego odbywał się wyłącznie w kościele. Teraz przed ołtarzem można stanąć również na świeżym powietrzu.

Po pierwsze - lokalizacja

Wesele w stylu boho - lokalizacjaWesele w stylu boho - lokalizacja Vasco Images / Art of Wedding

O sukcesie ślubu i wesela w stylu boho decyduje klimat. Najczęściej tworzy go już sama lokalizacja, dlatego wybór miejsca na wesele jest w tym wypadku kluczowy. Wystawne sale z kolumnami, klasyczne restauracje i hotele trzeba skreślić z listy. Lepiej skupić się na odrestaurowanych stodołach lub prostych, drewnianych salach otoczonych zielenią. Jak radzą sobie z tą kwestią wedding plannerzy? Katarzyna Karpińska podsuwa kilka cennych pomysłów. 

Szukamy uroczych miejsc blisko natury, na przykład drewnianych domów położonych na jeziorem, rzeką czy zalewem. Najlepiej, jeśli są otoczone dziką przyrodą i mnóstwem zieleni. Na takie przyjęcie nadaje się również ogród wokół własnego domu. Idealną lokalizację możemy też wyczarować sami, stawiając na łące namiot, ale ta opcja jest niestety najbardziej kosztowna.

Ślub w stylu boho w plenerzeŚlub w stylu boho w plenerze Vasco Images / Art of Wedding

Sama ceremonia zaślubin najczęściej odbywa się w małych kościołach na uboczu. Jeśli para decyduje się na ślub cywilny, to w tym wypadku króluje opcja "plener". Przysięga składana na łonie przyrody sama w sobie buduje klimat i magię wydarzenia. Bardzo ważna jest jednak dekoracyjna aranżacja miejsca ślubu. Zazwyczaj wykorzystuje się do tego łuk kwiatowy lub roślinny, a główną alejkę zaznacza się dywanem, świecami i bukietami kwiatów. Styl boho to również inne akcenty - girlandy, łapacze snów, konstrukcje z brzózek, które wyznaczą miejsce dla młodej pary.

Najważniejsze są detale

Aby styl ceremonii zaślubin był spójny ze stylem imprezy, trzeba zadbać o detale na sali weselnej i w jej otoczeniu. Do stworzenia dekoracji używa się tkanin surowych takich jak len czy juta. Aby dodać im nieco elegancji, miesza się je z materiałami premium: jedwabiem lub satynową bawełną. Zamiast kolorowych świateł ledowych, lepiej zawiesić girlandy z żarówek lub pojedyncze żarówki Eddisona na sznurach. Klimat tworzą również świece w różnych rozmiarach.

Dekoracja stołu w stylu bohoDekoracja stołu w stylu boho Vasco Images / Art of Wedding

Dekoracje kwiatowe zdominowane są przez dziką zieleń (najnowszy trend "greenery" przewiduje samą zieleń bez kwiatów) albo delikatne, polne kwiaty. Katarzyna Karpińska z Art of Wedding zwraca również uwagę na kreatywność w przygotowaniu stałych elementów wesela i dodatkowych atrakcji. 

Przygotowując wesele w stylu boho trzeba wyjść poza schemat. Drinka powitalnego nie serwują kelnerzy, ale umieszczamy go w taczkach wypełnionych lodem. Zamiast szampana jest oranżada, regionalne piwo lub cydr. Nie zamawiamy fotobudki, za to na drzewie wieszamy ramkę do robienia zdjęć. Numerki na stołach zastępujemy nazwami kwiatów lub ziół. Zamiast czekoladowych prezentów dajemy gościom domowe nalewki w małych buteleczkach.

Inna jest również aranżacja bufetu i baru. Funkcję stołów i podstawek pełnią drabiny, drewniane beczki lub deski. W doborze dodatków ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Ślub i wesele w stylu boho - dekoracjeŚlub i wesele w stylu boho - dekoracje Vasco Images / Art of Wedding

Suknia ślubna w stylu boho i strój pana młodego

Styl przyjęcia narzuca również pannie młodej wybór sukni. Jeśli ślub ma odbyć się na łące, a wesele w odremontowanej stodole, raczej nie będzie tu pasować elegancka kreacja z połyskującej tafty. Suknie ślubne w stylu boho są zwiewne, lekkie, opływające sylwetkę. Kreacje nie są w czystej bieli, ale w kolorze ecru, kości słoniowej lub beżu. Boho to również koronki o grubym splocie i motywy florystyczne, które uzupełniają całą stylizację. Bukiety tworzone są z polnych kwiatów, które wpina się również we włosy lub plecie się z nich wianek. Preferowane są luźne upięcia (fale, warkocze) lub rozpuszczone, naturalne włosy. Makijaż jest delikatny i polega głównie na rozświetleniu twarzy. W stroju pana młodego również liczą się detale. Preferowana jest muszka w naturalnym kolorze i gałązka wybranego zioła lub drzewka zamiast poszetki.

Suknia ślubna w stylu boho i strój pana młodegoSuknia ślubna w stylu boho i strój pana młodego Vasco Images / Art of Wedding

Sukienki dla gości na wesele w stylu boho

O tym, że ślub i wesele będzie utrzymane w stylu boho, dowiemy się już z estetyki zaproszeń. Zamiast klasycznych, eleganckich kartek z pewnością otrzymamy zaproszenia wykonane ręcznie na brązowych kartonikach lub naturalnym papierze.

Dostosowanie swojego ubioru do stylu wesela nie jest obowiązkowe, ale może być dobrym pomysłem. Kobiety dopasują się do klimatu wesela w zwiewnych, pastelowych sukienkach - mile widziana długość maxi. Dodatki w stylu boho to: długie kolczyki z motywem kwiatów, opaski na włosy, zestawy kilku bransoletek, sandały z paskami. Mężczyźni, zamiast klasycznych granatowych garniturów, mogą wybrać jasne i bardziej casualowe zestawy np. z lnianą marynarką i kolorową muszką zamiast krawata. Poniżej kilka propozycji na wesele w stylu boho dla pań i panów.

Wesele w stylu bohoWesele w stylu boho Vasco Images / Art of Wedding

Dla niej

Dla niego

Hipsterzy to nie wymysł XXI wieku. Czy znasz ich początki?

     

Więcej o:
Copyright © Agora SA