10 wskazówek jak dbać o skórzane obuwie

Zobacz w jaki sposób dbać o skórzane obuwie, aby mogło nam służyć na dłużej.

Żadna z nas z pewnością nie ma ani pieniędzy ani też ochoty na kupowanie nowych, skórzanych butów co miesiąc. Niestety, ale często zapominamy, że o skórzane obuwie należy odpowiednio dbać , gdyż może się łatwo uszkodzić. Wtedy nasze pieniądze są wyrzucane w błoto. Jeśli, więc chcesz cieszyć się swoimi ulubionymi butami o wiele dłużej, to postępuj według niżej wymienionych zasad:

1. Wybierz odpowiedni rozmiar

To prawda, że skórzane obuwie może się po czasie rozciągnąć albo dopasować do stopy w trakcie noszenia, ale podczas zakupów nigdy na to nie licz i zawsze wybieraj odpowiedni rozmiar. P amiętaj, że skórzane buty najlepiej jest kupować popołudniu albo pod wieczór , kiedy nogi są już trochę zmęczone i opuchnięte. Buty kupowane we wczesnych godzinach, wieczorem mogłyby okazać się za małe, gdyż stopy rano nie są jeszcze tak zmęczone, a co za tym idzie są o nieco mniejsze.

2. Impregnuj

Zanim założysz nowo zakupione buty, zaimpregnuj je specjalnym impregnatem do skóry . Na rynku dostępne są klasyczne impregnaty albo takie z funkcją ochrony przed wilgocią i brudem. Nałóż impregnat na cały but i poczekaj aż wyschnie. Następnie powtórz tę czynność aż do momentu, kiedy zauważyć, że preparat już nie wsiąka w skórę, ale z niej ścieka. Wtedy Twoje buty będą gotowe na jesienne spacery.

3. Wyposaż się w wypełniacz obuwia

Nasi dziadkowie dobrze znają ten trik. Aby skórzane obuwie nie straciło swojego fasonu, dobrze jest wkładać w nie wypełniacz. Kiedyś był tylko jeden, drewniany rodzaj wypełniacza. Teraz możemy go dostać niemalże w każdym obuwniczym sklepie oraz wybrać czy ma być do butów męskich albo damskich. Naprawdę warto go posiadać i wkładać do butów zawsze, kiedy stoją bezczynnie na półce w szafie. Deformacji obuwia zapobiegnie też używanie łyżek do butów podczas zakładania. Ochroni to tylną część buta.

4. Zmieniaj obuwie

Staraj się często zmieniać obuwie. W miarę możliwości nie zakładaj codziennie tej samej pary butów. Od czasu do czasu załóż inną, tak, aby niezałożona para mogła "odpocząć" i przewietrzyć się. Zapobiegnie to szybkiemu zużyciu się butów.

5. Nabłyszczaj lakierowane buty

Wszelkie tak zwane lakierki trzeba wybierać z należytą ostrożnością, gdyż nie rozciągają się tak dobrze, jak w przypadku matowej skóry. Należy też odpowiednio o nie dbać poprzez nabłyszczanie. Myj je ściereczką nasączoną wodą oraz mydłem. Dobrze jest także wyposażyć się w specjalną szczoteczkę, która usunie brud z zagłębień w szwach. Do polerowania użyj impregnatu oraz ściereczki z mikrowłókien .

6. Pastuj matową skórę

Obuwie z matowej skóry dobrze jest nakremować specjalną pastą przynajmniej dwa razy w tygodniu. Najlepiej używać do tego kolorowych past , które chronią i poprawiają kolor buta. Kolorowa pasta jest także w stanie zakryć mniejsze uszkodzenia.

7. Szczoteczka i renowator do zamszu

Zamszowe obuwie jest prawdziwym lepem na kurz i brud. Je także musisz zaimpregnować specjalnym impregnatem do zamszu . Do czyszczenia używaj gumowych szczoteczek , które można zakupić w sklepach obuwniczych. Jeśli takiej nie posiadasz, to możesz użyć gąbki np. takiej, którą używasz zazwyczaj do mycia naczyń. Oczywiście musi być nowa. Jeśli Twoje zamszowe buty wyglądają na dosyć znoszone, a nie chcesz się ich pozbyć, to kup specjalny renowator do skóry i zamszu , który zawiera kolorowy pigment.

8. Czyść również wewnątrz

W butach zazwyczaj spędzamy cały dzień, dlatego powinniśmy je czyścić również wewnątrz. Najlepszy do tego będzie antybakteryjny sprej , który dezynfekuje oraz chroni przed szerzeniem się bakterii. Świetną opcją jest też sprej z dodatkiem srebra, który zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Możesz też wypróbować wkładki do butów z węglem.

9. Przemoczone buty ratuj gazetą

Jeśli Twoje skórzane buty przemokły , to włóż do nich kawałki starej gazety, która wchłonie wilgoć. Stanowczo nie kładź ich na kaloryfer, bo mogą stwardnieć. Nie zostawiaj ich również w wilgotnym miejscu, gdyż skóra może zacząć pleśnieć.

10. Lakierowana skóra a mróz

Lakierowana skóra źle znosi mróz . Jeśli już bardzo chcesz założyć lakierki podczas zimy, to zrób to na około 15 minut przed wyjściem z domu, a po wejściu do ciepłego miejsca nie zdejmuj ich przez około pół godziny. W ten sposób złagodzisz efekty szybkiej zmiany temperatury dzięki czemu skóra nie będzie pękać.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.