• Link został skopiowany

Sylwetki kreatorów mody bloku Fashion Stars i Special Stars Fashionable East II

Sylwetki projektantów, którzy zaprezentują swoje kolekcje w ramach bloku Fashion Stars i Special Stars podczas drugiej edycji Fashionable East
Pokaz kolekcji Grażyny Hase Fot. Artur Radecki
Pokaz kolekcji Grażyny Hase Fot. Artur Radecki

Dawid Tomaszewski (Berlin)

Na Fashionable East jego kolekcję zobaczymy ostatniego dnia imprezy i będzie to pokaz finałowy, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich. Tomaszewski na co dzień mieszka i pracuje w Berlinie. Jest laureatem wielu konkursów i zdobywcą kilku nagród m.in. "Premium Young Designer Award". Współpracował z takimi markami jak Tanah Rhea, Comme des Garcons, Peter Kaiser czy Swarovski Elements. Od 2009 kreuje markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem. Design Tomaszewskiego charakteryzuje puryzm, ekstrawagancja oraz dbałość o szczegół. Inspirację do awangardowych wzorów projektant czerpie z zamiłowania do sztuki, architektury i muzyki.

Kolekcje - prezentowane co sezon w takich magazynach jak Vogue, Interview, L'Officiel, Elle,  Bazaar, InStyle czy Vanity Fair - to za każdym razem połączenie elegancji, nietypowych form i tkanin oraz miliony Swarovski Elements.

Co sezon Tomaszewski bierze udział w Mercedes-Benz Fashion Week Berlin oraz gościnnie pojawia się na takich wydarzeniach jak: Fashion Week Poland, Lisboa Fashion Week czy Zurich Fashion Week.

Michał Starost

Zainauguruje tegoroczną edycję Fashionable East pokazem specjalnie przygotowanej na tę okazję kolekcji. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych i uznanych polskich projektantów, autorem wielu kolekcji pokazywanych na całym świecie, między innymi w: Chicago, New Dehli, Helsinkach, Madrycie, Wiedniu, Sankt Petersburgu, Brukseli.

Obecnie jest dyrektorem artystycznym oraz głównym projektantem marki UFUFU. Od najmłodszych lat pragnął projektować i szyć. W latach 2000-2004 żył między Sopotem, a Londynem, gdzie miał swoje atelier. Od 2005 roku mieszka i tworzy w Warszawie. Współpracował z BBC i CNN. Jedną z jego pierwszych znanych klientek była Ewa Ewart, światowej sławy polska reportażystka i dokumentalistka, pracująca właśnie dla BBC. Organizował stroje na koncerty takich gwiazd jak James Brown czy Lionel Richie. W jego kreacjach występowały także polskie gwiazdy: Kasia Kowalska, Anna Wyszkoni, Halinka Młynkowa czy Doda. Ceniony jest za indywidualne podejście. Tworzy kreacje podkreślające nie tylko piękno kobiet, ale i ich charakter.

Natasha Pavluczenko

Jedna z najbardziej docenianych projektantek mody w Polsce. Swoje atelier i showroom, w którym można podziwiać jej kreacje, prowadzi w Bielsku-Białej. Urodziła się na Białorusi w rodzinie o polskich i ukraińskich korzeniach. Ukończyła studia na Institute of Modern Knowledge w Mińsku, na fakultecie Fashion Design.

Jest laureatką wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, m.in.: Smirnoff Fashion Awards, CPD Signatures Awards, Oskary Mody New Look. W roku 2009 rozpoczęła współpracę z firmą Marbet Style. Jej "męskie i damskie" meble zostały wyróżnione w czasie paryskich targów Meuble Paris 2010.

W 2011 zaprojektowała specjalną wersję Fiata 500 z okazji dziewięćdziesięciolecia FIAT AUTO POLAND. We wrześniu 2012 r. dołączyła do grona wykładowców Viamoda Industrial Szkoła Wyższa w Warszawie, gdzie prowadzi autorskie zajęcia ze studentami. Natasha Pavluczenko tworzy kolekcje przede wszystkim dla kobiet ceniących klasykę i wysoką jakość, które szukają nasyconych kobiecością ubrań podkreślających zmysłową naturę.

Ioana Ciolacu (Bukareszt)

Projektantka z Rumunii, zwyciężczyni dwóch prestiżowych tegorocznych konkursów: "Designer for Tomorrow" w Berlinie oraz "The Future of Fashion - Who's Next" w Paryżu. Absolwentka Uniwersytetu Architektury i Urbanistyki w Bukareszcie i London College of Fashion na kierunku Fashion design. Jej podwójne wykształcenie, zarówno jako architekt i projektant mody sprawia, że tworząc swoje kreacje inspiruje się elementami architektonicznymi i geometrycznymi. Stosuje niestandardowe techniki szycia i wykorzystania materiałów, dzięki czemu w jej projektach zacierają się granice pomiędzy kobiecością a męskością. Kolekcje Ioany obejmują odzież, akcesoria, i okulary.

Alicja Czarniecka (Białystok/Chicago)

Swój warsztat doskonaliła w Chicago, pod okiem amerykańskiej projektantki mody Barbary Bates. Pracowała m.in. dla Oprah Winfrey, Whitney Houston and Mary J. Blige. Tam też zrodził się pomysł własnej pracowni Sax35th, którą prowadzi w Białymstoku. Wśród jej klientek wymienić można m.in.: Dodę, Małgorzatę Ostrowską, Kazimierę Szczukę, Joannę Horodyńską, Hanade Yener, belgijską piosenkarką Ianę.

Sax35 rzuca wyzwanie światu, w którym rzeczy mają jedynie powierzchowną i tymczasową wartość. Używane materiały pochodzą od zaufanych włoskich dostawców. Cechą tej marki jest zaskakujące zestawienie materiałów: wełny, bawełny, skóry i wiskozy, które łączone są w niezwykłe, zarówno futurystyczne jak i klasyczne formy.

AŚKA (Paryż)

Joanna Błażejowska-Pecorari już blisko od 20 lat mieszka i tworzy swoje kolekcje w Paryżu, które sygnuje metką AŚKA. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Styl AŚKI to neoromantyczne, wielowarstwowe kompozycje materii, kolorów i faktur, harmonijnie układających się na sylwetce i zapewniających swobodę ruchu. Inspiracją dla projektantki jest taniec i elementy ludowe. Kreacje marki AŚKA łączą w sobie szlachetny charakter tkanin i oryginalność form. Bierze udział w wielu imprezach związanych z modą we Francji i w Polsce, a jej kreacje sprzedawane są w kilkudziesięciu butikach na całym świecie. Do grona klientek Aśki należą m.in. młode francuskie aktorki. Regularnie uczestniczy w profesjonalnym salonie Pret-a-Porter, który dwa razy do roku odbywa się w Paryżu. Stylistka prezentuje także swoje kolekcje we własnym show-roomie.

Mariusz Przybylski

Jest jednym z najbardziej tajemniczych polskich projektantów, tworzy przede wszystkim modę męską. Do jego klientów należą m.in. Olivier Janiak, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk, Marcin Bosak, Krzysztof Ibisz. Styl Przybylskiego określają rzeźbiarskie formy połączone z czystymi, modernistycznymi elementami. Jego estetyka łączy ze sobą nowatorskie podejście do mody z klasyką. To z jednej strony bardzo zdecydowana, nonszalancka twórczość, która splata się z nostalgią i wielką wrażliwością. Zafascynował się modą w Liceum Plastycznym i swoją pasję rozwijał podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego pierwszy autorski pokaz odbył się w 2005 roku - debiutancka kolekcja spotkała się z bardzo dużym uznaniem i od tego momentu Przybylski podąża w jasno określonym kierunku tworzenia unikatowej aczkolwiek luksusowej mody głównie dla mężczyzn. W 2009 roku stworzył pierwszą linię dla kobiet, którą konsekwentnie i z pasją rozwija.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu!

  • Link został skopiowany