Triumph Inspiration Award 2011

Wiemy, kto pojedzie do Berlina reprezentować Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu!

W tym roku o główną nagrodę polskiej edycji konkursu Triumph Inspiration Award 2011 walczyło 15 studentów z trzech prestiżowych szkół projektowania mody i ubioru w Polsce: Wyższej Szkoły Projektowania i Sztuki w Łodzi, ASP im. Jana Matejki w Krakowie oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wszyscy startujący w konkursie mieli za zadanie zaprojektowanie i przygotowanie kompletu bielizny dziennej, ilustrującej własne rozumienie motywu konkursu - a w tym roku było nim "125 lat celebrowania kobiet". Tegoroczne motto odwołuje się do 125. rocznicy istnienia firmy Triumph, a zatem 125 lat doświadczeń w projektowaniu, tworzeniu bielizny modnej, zmysłowej i modelującej, jak też rozumienia zmieniających się potrzeb, i pragnień kobiet na całym świecie.

Redakcyjnie mieliśmy zaszczyt zasiąść w gronie jury polskiego finału, który odbył się w C.H. Złote Tarasy i musimy przyzać, że nigdy nie dane nam było wziąć udziału w tak emocjonujących obradach.

Jury w trakcie prezentacji projektów - Triumph Inspiration Award 2011Jury w trakcie prezentacji projektów - Triumph Inspiration Award 2011 mat. prasowe

Grono jurorskie (w składzie: Joanna Bojańczyk, Natalia Jaroszewska, Robert Kupisz, Marta Kowalska, Aleksandra Piłat, Hubert Pełka, Ewa Wojciechowska, Hanna Wolska, Alicja Zielasko ) zdecydowało, że do Berlina ze swoim projektem "Flower strike" pojedzie Natalia Stachura . Jednak poziom konkursu był jednocześnie wysoki i wyrównany, więc laureaci dwóch wyróżnień: utalentowany Marcin Szłapka i Dorota Kuźniarska z pewnością równie dobrze spełniliby rolę naszych przedstawicieli na międzynarodowym finale w Berlinie. Wszystkie trzy projekty były różne, jednak awangardową "Czerwień" i artystyczne "Narodziny Wenus" pokonał zmysłowy i dobrze uszyty "Flower strike" z niezaprzeczalnie komercyjnym potencjałem. Bo trzeba pamiętać, że zwycięska praca kolejnego etapu trafi do sprzedaży w salonach Triumpha na całym świecie.

Poznajcie wszystkie nagrodzone i wyróżnione projekty z odautorskim opisem:

NAGRODA GŁÓWNA - REPREZENTOWANIE POLSKI NA MIĘDZYNARODOWYM FINALE W BERLINIE

Natalia Stachura - 21 lat, pochodzi z Lublina. Obecnie studentka Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, kierunek projektowanie ubioru. Finalistka konkursu "New look design 2010".

Jury w trakcie prezentacji projektów - Triumph Inspiration Award 2011

"Flower strike" to moja odpowiedź na hasło "125 years of celebrating women". Punktem wyjścia dla koncepcji projektu stał sie kwiat - odwieczny symbol kobiety. Wielowymiarowość rozkwitającego kielicha oraz różnorodność kształtów, które przyjmuje, sprowokowały mnie do stworzenia bielizny. Projekt opiera się na bardzo prostych i pierwotnych skojarzeniach. Kobiecość, czyli wrażliwość, subtelność, delikatność - te tradycyjne cechy przypisywane płci pięknej postanowiłam wyrazić w sposób nowoczesny i awangardowy. Zależało mi na uniknięciu wrażenia eklektyzmu, mój projekt odwołuje się więc do ponadczasowej symboliki, przekazując ją za pomocą aktualnych trendów. Kobieta, którą oddaje mój projekt ma w sobie zarówno subtelność, jak i niezwykłą energię, siłę, która wynika z jej radości bycia sobą.

WYRÓŻNIENIA

Marcin Szłapka - 23 lata, student grafiki i malarstwa oraz projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zwycięzca 4. edycji Art&Fashion Festival.

Jury w trakcie prezentacji projektów - Triumph Inspiration Award 2011

Czerwień, najgorętsza ze wszystkich barw, od najdawniejszych czasów była kolorem życia i skrajnych uczuć. Często jest uznawana za "kolor kolorów". W wielu językach jest synonimem słowa 'piękny'. Ma setki znaczeń, z których wiele jest sprzecznych, zaś żadne nie jest uniwersalne. Czerwień to kobiecość zamknięta w kolorze.

Dorota Kuźniarska - 22 lata, pochodzi z Zamościa. Od 2009 roku studentka scenografii i projektowania ubioru na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Laureatka licznych konkursów artystycznych w Polsce.

Jury w trakcie prezentacji projektów - Triumph Inspiration Award 2011

Aby Warburg, znany teoretyk sztuki, porównywał obraz Sandra Botticelliego "Narodziny Wenus" do narodzin sztuki doby nowożytnej. Uznałam, że ten właśnie obraz będzie główną inspiracją do zaprojektowania bielizny, która zarówno w kolorystyce jak i w formie, stanie się hołdem złożonym mistrzowskiemu malarstwu Botticelliego.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za Natalię Stachurę, która zaprezentuje swój projekt w Berlinie już 6 lipca!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.