Poznaj markę: Givenchy

Ubrania i perfumy mistrza haute couture Huberta de Givenchy to kwintesencja elegancji i harmonii. Przebił nawet Christiana Diora

Urodzony w 1927 roku w arystokratycznej rodzinie Hubert James Taffin de Givenchy fascynował się ubiorem, architekturą i rysunkiem. Chociaż studiował prawo, skusiła go francuska stolica mody i tam w 1945 roku skierował swoje kroki. Do Paryża przybył jako 18-latek z rysunkami pod pachą. Gdy nie otrzymał wymarzonej pracy w domu mody Escobara Balenciagi, trafił do znanego krawca Jacquesa Fatha. Pracował także u Roberta Pigueta,

Luciana Lelonga, później zaś dyrekcję swojego butiku na placu Vendome powierzyła mu Elsa Schiaparelli. Po czterech latach otworzył własny dom mody przy paryskiej rue Alfred de Vigny.

W 1952 roku przedstawił kolekcję haute couture, a dwa lata później - pierwszą w historii linię pre^t-r-porter - połączenie elegancji z klasyką i nowoczesnym krojem. Jednocześnie nie rezygnował z tzw. wielkiego krawiectwa zapoczątkowanego przez Diora, dbał o doskonałą jakość wykończenia. Styl Givenchy okazał się udanym mariażem francuskiej elegancji z amerykańską spontanicznością. Klucz do sukcesu tkwił w idealnych proporcjach i umiarkowaniu. Jego stroje nosiły Grace Kelly i Jacqueline Kennedy. Przełom nastąpił, gdy projektant poznał Audrey Hepburn - największą inspirację swojego życia. Zafascynowany jej figurą stworzył stroje do najważniejszych filmów aktorki. Tak powstał styl Audrey Hepburn.

Gdy w roku 1995 odszedł na emeryturę, jego następcy John Galliano i Alexander McQueen postanowili kontynuować dzieło mistrza poprzez nawiązania do mody lat 50. i stylu Audrey. Givenchy mawiał: Nie ma kobiety, która nie chciałaby wyglądać jak Audrey Hepburn. Patrząc na powracające trendy z lat 50., trudno nie zgodzić się z jego słowami.

Najważniejsze wydarzenia

1952 - Hubert de Givenchy otwiera dom mody w Paryżu przy rue Alfred de Vigny. W tym samym roku prezentuje pierwszą kolekcję haute couture

1957 - powstaje koncern Parfums Givenchy

1957 - pierwszy zapach Givenchy - "L'Interdit" dedykowany muzie projektanta, młodziutkiej Audrey Hepburn

1973 - pierwsza kolekcja męska ready-to-wear "Gentleman Givenchy"

1986 - Parfums Givenchy dołącza do koncernu dóbr luksusowych Louis Vuitton Moët Hennessy

1989 - Givenchy wprowadza do sprzedaży produkty do makijażu i pielęgnacji

1995 - Hubert de Givenchy odchodzi na emeryturę

1996 - dyrektorem artystycznym domu mody Givenchy zostaje projektant John Galliano

Co Givenchy wniósł do świata mody

- płaskie pantofle z okrągłym czubkiem - balerinki

- klasyczny trencz z paskiem

- czarny dopasowany golf

- "małą czarną" bez rękawów - w wersjach długiej i krótkiej

- sukienki z kopertową górą

- spodnie-rybaczki

- sukienki-worki

- "za duże" okulary przeciwsłoneczne

- wzorzyste materiały inspirowane malarstwem Matisse'a, Miro i Braque'a

- toczek

- czerń noszoną przez cały dzień

Charakterystyczne detale:

- talia wyraźnie zaznaczona paskiem

- kołnierz przy płaszczu w kształcie tuby

- paski torebek w formie łańcucha

- prosta biżuteria (np. perły)

- półokrągły kołnierzyk

Ciekawostki

Hitem pierwszej kolekcji Givenchy była bluzka "Bettiny" - z białej organdyny, zdobiona falbanami i czarnym haftem. Nazwa bluzki pochodziła od imienia jego ulubionej paryskiej modelki.

Zwykł mawiać, że "zapach jest?kropką nad i w elegancji".

Pracę nad pierwszym zapachem "L'Interdit" rozpoczął z budżetem 6 tys. dolarów.

Zaprojektował kreacje dla Hepburn do takich filmów, jak: "Kiedy w Paryżu wrze", "Śniadanie u Tiffany'ego", "Zabawna buzia", "Sabrina". Za stroje do tego ostatniego otrzymał Oscara.

Sukienkę Givenchy z filmu "Śniadanie u Tiffany'ego" sprzedano w 2006 roku na aukcji domu Christie za 807 tys. dolarów. Dochód ze sprzedaży przeznaczono dla dzieci z Kalkuty.

Jacqueline Kennedy wybierała z kolekcji Givenchy małe sukienki bez rękawów, płaszcze z podwyższoną talią i toczki.

Z okazji 50-lecia istnienia Parfums Givenchy na opakowaniach limitowanej edycji kosmetyków umieszczono sentencje wygłaszane przez Hepburn: "Style for life" (żyj stylowo) oraz "Laugh often" (śmiej się często).

Motto Givenchy: "Moda to zasada, że strój uzupełnia kobietę. Nigdy odwrotnie"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.