10 ciekawostek o filmie "Pamiętnik"

Od premiery jednego z najbardziej lubianych filmów romantycznych "Pamiętnik" minęło już 12 lat. Okazuje się jednak, że nawet jego najwięksi miłośnicy nie wiedzą o nim wszystkiego. Wiedzieliście, że Ryanowi Goslingowi zaproponowano rolę Noah, bo reżyser chciał zatrudnić aktora, który nie jest przystojny?
Ryan Gosling Ryan Gosling WikimediaCommons

Mało przystojny Ryan Gosling

Ryan Gosling cieszy się obecnie sławą jednego z najbardziej przystojnych aktorów Hollywood. Nie zawsze tak jednak było. Gdy ponad 12 lat temu dostał rolę Noah, wcale nie zawdzięczał jej swojej urodzie.

Reżyser "Pamiętnika" - Nick Cassavetes - powiedział mu wtedy:

Chcę, żebyś zagrał tę rolę, bo nie jesteś jak inni młodzi aktorzy w Hollywood. Nie jesteś przystojny, nie jesteś fajny, jesteś zwykłym kolesiem, który wygląda na lekko stukniętego.


Ryan Gosling Ryan Gosling flickr.com

Brązowooki Noah

"Pamiętnik" to ekranizacja powieści Nicholasa Sparksa. W książce pisarz przedstawił swojego głównego bohatera jako mężczyznę o brązowych oczach.

Ryan Gosling dostał rolę pomimo swoich niebieskich oczu. Przez cały czas kręcenia filmu musiał nosić soczewki kontaktowe, które zmieniały ich kolor.

Od tyłu

Wiedzieliście, że film nie był kręcony chronologicznie? Najpierw nagrano sceny, w których Allie i Noah są starsi, a dopiero później kręcono ich wcześniejsze losy.

Młodszy Noah musiał być szczuplejszy i mniej męski, więc Ryan Gosling zrzucił 10 kg i ogolił brodę.

Wiele osób zauważa też, że dzięki temu chemia między aktorami jest w pierwszej części filmu o wiele lepsza. Znali się dłużej, więc czuli się ze sobą swobodniej.

Rachel McAdams i Ryan Gosling Rachel McAdams i Ryan Gosling

Niesforne ptaki

Pamiętacie scenę z filmu, podczas której Allie i Noah wybierają się na romantyczną przejażdżkę łodzią po jeziorze pełnym białych ptaków? Mało brakowało, żeby scena nigdy nie powstała. Zatrzymanie ptaków na wodzie było niemal niemożliwe, więc część producentów naciskało na to, żeby wyciąć ją ze scenariusza.

Upór reżysera zrobił jednak swoje. Nick Cassavetes postanowił znaleźć pisklęta i od małego wychować i karmić je w okolicy jeziora. Dzięki temu, gdy były już dość duże, żeby nakręcić scenę - nie bały się ekipy filmowej i aktorów.

"Pamiętnik" materiały prasowe

Od nienawiści do miłości

Okazuje się, że Gosling i McAdams na samym początku za sobą nie przepadali.

Nie mogli znieść się do tego stopnia, że w pewnym momencie Ryan Gosling poprosił ekipę filmową o zatrudnienie dodatkowej aktorki, z którą mógłby ćwiczyć kwestie w przerwach pomiędzy kręceniem poszczególnych scen.

Wszystko zmieniło się, kiedy reżyser wziął ich na rozmowę.

Weszliśmy do pokoju z producentem, a oni [Gosling i McAdams] zaczęli na siebie krzyczeć - mówił Nick Cassavetes. - W pewnym momencie nie mogłem już tego wytrzymać i wyszedłem. Po chwili wyszła reszta. Powiedzieli: "No dobra, musimy to jakoś załatwić". Potem wszystko się jakoś ułożyło.

Zdaje się, że rozmowa naprawdę zdziałała cuda. Oprócz tego, że Gosling i McAdams lepiej dogadywali się na planie, zaczęli się również spotykać po pracy. Aktorzy byli parą przez 2 lata.

"Pamiętnik", 2004 mat. prom.

Niedowiarek

James Marsden, który grał w filmie narzeczonego Allie, nie wierzył, że "Pamiętnik" odniesie sukces.

Myślałem, że jak wejdzie do kin zostanie okrzyknięty "Gniotem tygodnia" - mówił Marsden.

Film okazał się jednak hitem na całym świecie. Zarobił na siebie ponad 115 milionów dolarów.

"Pamiętnik", 2004 mat. prom.

Ręcznie robiony stół

Stół, przy którymi Noah i Allie jedzą obiad w drugiej części filmu, został zrobiony przez Ryana Goslinga własnoręcznie.

Aktor, żeby przygotować się do roli, postanowił żyć życiem Noah. Na 2 miesiące przeprowadził się do Charleston w Karolinie Południowej, gdzie poświęcił się pływaniu łódką i robieniu mebli.

Stół, który zrobił przez ten czas, był tak ładny, że producenci postanowili użyć go w filmie.

W ostatniej chwili

Rachel McAdams nie miała aż tyle czasu na przygotowanie się do roli co Ryan Gosling. Aktorka dostała scenariusz dzień przed przesłuchaniem podczas premiery innego filmu.

Podczas spotkania z reżyserem odegrała jedną z ostatnich scen filmu - kłótnię Allie z Noah.

Okazała się tak świetna, że pokonała 9 aktorek, które również starały się o główną rolę w "Pamiętniku", m.in. Reese Witherspon, Britney Spears, Jessicę Biel czy Ashley Judd.

Plakat kinowy Plakat kinowy "Li'l Abner" pastposters.com

Film, którego nie było

Wnikliwi fani zauważyli w filmie kilka błędów. Akcja "Pamiętnika" toczy się w latach 40. XX wieku, ale ekipa filmowa nie dopilnowała kilku rzeczy i pojawiają się w nim elementy, które jeszcze wtedy nie istniały.

Allie i Noah nie mogli np. pójść do kina na film "Li'l Abner". Scena dzieje się latem 1940 roku, a obraz w reżyserii Alberta Rogellego trafił na duże ekrany dopiero 1 listopada 1940.

Kadr z filmu Pamiętnik Kadr z filmu Pamiętnik fot. kadr z filmu Pamiętnik

Parkometry z przyszłości

Inni zauważyli również, że gdy Allie i Noah wychodzą z kina wyraźnie widać, że na parkingu znajdują się parkometry.

Urządzenia te zostały jednak wprowadzone do Karoliny Południowej dopiero w 1947 roku - 7 lat po tym, gdy dzieje się akcja filmu.

Więcej o: