Trzy najsłynniejsze wcielenia Davida Bowie, które wciąż inspirują świat mody

W ciągu swojej ponad pięćdziesięcioletniej kariery 69-letni brytyjski artysta inspirował nie tylko świat muzyczny, ale także znacząco wpłynął na twórczość niezliczonej rzeszy projektantów, którzy otwarcie przyznawali się do wpływu, jaki wywarła na nich niezwykła osobowość Davida Bowie. Zmieniający się regularnie wygląd artysty, który umiejętnie miksował najważniejsze tendencje i sam kreował trendy podchwytywane przez jego wiernie oddaną publiczność, wciąż stanowi bogate źródło inspiracji wielu współczesnych projektantów oraz popularnych marek odzieżowych.
Ziggy Stardust 1972 / Kolekcja Jean Paul Gaultier 2013 Ziggy Stardust 1972 / Kolekcja Jean Paul Gaultier 2013 Michael Ochs Archives

Ziggy Stardust

Pierwsze i jedno z najbardziej rozpoznawalnych alter ego Davida Bowie świat poznał w 1972 roku wraz z albumem "The Rise and Fall of Ziggy Stardust". Wybuchowa mieszanka popkulturowych ikon i komiksowych postaci zmaterializowała się w postaci androgynicznego przybysza z kosmosu, który przybył na Ziemię, aby stać się gwiazdą rocka. Ziggy Stardust doskonale oddawał ducha epoki -  czerpał z ogólnoświatowej fascynacji podróżami kosmicznymi i rodzącej się mody glamrockowej. Buty na koturnach, metalik i lureks, dużo brokatu, makijaż i ekstrawaganckie fryzury stały się wówczas domeną zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Ziggy Stardust do dziś inspiruje zarówno projektantów, najsłynniejszych fotografów oraz stylistów mody, którzy odwzorowują charakterystyczną postać na okładkach popularnych magazynów oraz sesjach zdjęciowych.

moss bowieVogue Paris

Słynna brytyjska topmodelka Kate Moss wystąpiła nie tylko w sesji inspirowanej twórczością Davida Bowie, ale także wystąpiła w oryginalnym kostiumie artysty, zaprojektowanym przez Kansai Yamamoto w 1972 roku, podczas rozdania nagród Brit Awards w 2014 roku.

David Bowie/ Kate MossDavid Bowie w kostiumie podczas koncertu 1972 roku oraz Kate Moss w 2014 roku w tym samym stroju

Alladin Sane stał się inspiracją kolekcji Balmain z roku 2011. Niemal wszystkie sylwetki pokazu wyglądały tak, jakby wyjęto je z szafy Davida Bowie Alladin Sane stał się inspiracją kolekcji Balmain z roku 2011. Niemal wszystkie sylwetki pokazu wyglądały tak, jakby wyjęto je z szafy Davida Bowie Getty Images

Aladdin Sane

Drugie wcielenie David Bowie pojawiło się rok później. To właśnie z tego okresu pochodzi wielokrotnie powielana w sesjach zdjęciowych i na ubraniach z sieciówek, pomalowana na biało twarz artysty z przecinającym ją makijażem imitującym błyskawicę. W tym czasie Bowie na dobre związał się z bezkompromisowym japońskim projektantem Kansaia Yamamoto, który na potrzeby trasy promującej album stworzył niezwykłe kostiumy.

Moss/ BowieKate Moss jako David Bowie w 2003 roku

W 2010 roku Ricardo Tisci w zaprojektowanej dla domu mody Givenchy kolekcji, pokazał marynarkę, która była niemal dosłowną kopią żakietu, w którym David występował w roku 1973.

David BowieDavid Bowie w roku 1973 i marynarka z pokazu Givenchy z roku 2010

W 2013 w kolekcji Alexander McQueen Resort bez trudu odnaleźć można było inspiracje alter ego Davida Bowie. Metaliczne, dopasowane garnitury świetnie wyglądałyby na artyście 40 lat wcześniej.

Alexander McQueen Resort 2013Alexander McQueen Resort 2013

Alexander McQueen Resort 2013Alexander McQueen Resort 2013

David Bowie w jednym z kolorowych garniturów David Bowie w jednym z kolorowych garniturów Flickr

The Thin White Duke

Przy okazji ósmego albumu "Diamond Dogs" z 1974 roku styl Davida Bowie znów zaczął się zmieniać. Brokat i kuse stroje powoli zaczęły być wypierane przez dopasowane, eleganckie garnitury uzupełnione stylowym dodatkami - kapeluszem z dużym rondem czy szelkami. White Thin Duke, który najsilniej zamanifestował swoją obecność przy okazji albumu "Station to Station" wyglądał z jednej strony jak amerykański detektyw z amerykańskich filmów noir, z drugiej przypominał niemieckiego oficera z czasów II wojny światowej.

Emilio PucciEmilio Pucci Resort 2012

Miu MiuKampania Miu Miu z 2012 roku - Chloe Sevigny wystylizowana na Davida Bowie

Bowie/SwintonTilda Swinton w sesji inspirowanej stylem Davida Bowie

Więcej o: