Za szerokie, za małe, niewygodne: 4 najczęstsze problemy z butami

Problemy z nowymi butami? Która z nas ich nie miała...Na szczęście wielu z nich można uniknąć zawczasu. Wystarczy, że zastosujesz się do tych czterech zasad.
Co zrobić, gdy buty spadają ze stopy? Co zrobić, gdy buty spadają ze stopy? Shutterstock

Twoja stopa jest wąska, każde buty z niej spadają

Kupując nową parę obuwia zwracaj uwagę nie tylko na długość wkładki, ale także na tęgość, która określa szerokość twojej stopy.

Tęgość liczy się w kolejnych literach alfabetu:

E - wąska

F - średnia wąska

G - średnia

H - szeroka

I - bardzo szeroka

Najczęściej spotykanym rozmiarem jest G, czyli szerokość buta dla stopy o średniej tęgości. Na szczęście coraz więcej marek wprowadza do swojej oferty buty o różnej tęgości, możesz na przykład spotkać się z oznaczeniem "wide feet".

Jeśli masz wąską stopę wybieraj buty z dłuższym noskiem na płaskiej podeszwie. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór obuwia sznurowanego.

Szukając czółenek czy szpilek szukaj tych  z paskiem przytrzymującym stopę: mogą to być tzw. T-bary z paseczkiem układającym się w kształt litery T, Mary Janes (z paskiem poprzecznym) czy gladiatorki.

Jeśli obawiasz się, że twoje buty mogą się za bardzo "rozejść" wybieraj buty na małej platformie. Takie modele są mniej podatne na rozciągnięcie.

Zdjęcie Clarks Espadryle Sinitta Bahama Zdjęcie KICKERS Sandały gladiatorki Anaspart, skóra cielęca (324506653) Zdjęcie Nessi Czółenka 27702
Clarks Espadryle Sinitta Ba... KICKERS Sandały gladiatorki... Nessi Czółenka 27702
Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ? Sprawdź ceny ?
źródło: Okazje.info
Masz szeroką stopę i buty są za ciasne? Masz szeroką stopę i buty są za ciasne? Shutterstock

Twoja stopa jest szeroka, buty są za ciasne

Jeśli masz szeroką stopę wybieraj obuwie skórzane lub zamszowe, podatne na rozciągnięcie. Latem szukaj skórzanych sandałków z szerokimi paskami.

Unikaj obuwia ze sztucznych materiałów, takich jak eko-skóra czy plastik, które na pewno się nie rozciągną w trakcie użytkowania.

Jeśli buty, które kupiłaś są za wąskie, oddaj je do szewca. Pamiętaj, że skórzane czy zamszowe buty można rozciągnąć na długość oraz szerokość. Nie będzie to skuteczne w przypadku butów wykonanych z materiału czy sztucznej skóry. O wiele łatwiej rozbić też buty na płaskiej podeszwie niż szpilki.

Buty idealne dla kobiet z szeroką stopą: espadryle, sportowe sandały, mokasyny.

Na zakupy wybieraj się wieczorem, gdy twoje stopy są opuchnięte

Buty obcierają ci pięty do krwi? Buty obcierają ci pięty do krwi? Shutterstock

Buty obcierające pięty

Jeśli obcierają cię buty, to sygnał, że zostały źle dobrane. Mogą być za duże, lub za małe, ale także za szerokie.

Jeśli twoje stopy są mocno obtarte, daj im odpocząć. Wybierz klapki z odkrytą piętą.

Buty mogą zacząć cię obcierać wówczas, gdy zakładasz je na gołą stopę. By zminimalizować ryzyko obtarcia, kup specjalne żelowe zapiętki.

Buty obcierają i na stopach tworzą się pęcherze i odciski? Buty obcierają i na stopach tworzą się pęcherze i odciski? Shutterstock

Bolesne obtarcia i pęcherze

Pęcherze na palcach czy piętach to sygnał, że buty są zbyt małe i ciasne. Jeden ze sposobów to próba "rozbicia" butów, tak by stały się nieco luźniejsze.

Drugim problemem może być sztuczny materiał, z  których zostały wykonane buty. Obuwie z naturalnej skóry obciera znacznie rzadziej od tych wyprodukowanych z syntetycznych materiałów.

Gdy problemy z butami zdarzają ci się często, w miejscach, w których pęcherze pojawiają się jako pierwsze, naklej plasterki, w dniu gdy włożysz buty po raz pierwszy.

Więcej o: