Joga w ciąży - poradnik dla przyszłych mam

Jak każdy rodzaj ćwiczeń w ciąży, joga to sprawa bardzo indywidualna. Dla jednych mam będzie świetnym rozwiązaniem, dla innych - niekoniecznie. Zobacz, czy sprawdzi się u ciebie?

Joga pozwala wyciszyć się, wzmocnić mięśnie, rozciągnąć je oraz nauczyć prawidłowego oddychania. Pozornie niezbyt duża intensywność ćwiczeń sprawia, że joga cieszy się coraz większą popularnością u przyszłych mam jak i u kobiet, które niedawno rodziły.

W okresie ciąży wszystkie zalety jogi nabierają szczególnego znaczenia. Joga może pomóc przyszłej mamie przygotować się do porodu, poprzez wzmocnienie mięśni i wytrzymałości oraz sprawności. Poza poprawą kondycji fizycznej, joga doskonale wpływa na samopoczucie psychiczne, ponieważ pomaga odzyskać spokój i nauczyć się prawidłowo oddychać, co z kolei bardzo pomaga w relaksie.

Joga pod pozorem małej intensywności ćwiczeń, doskonale wzmacnia mięśnia, a także pozwala rozluźnić obolałe partie ciała, takie jak plecy czy szyja. Pod koniec zajęć instruktorzy uczą, jak prawidłowo się wyciszyć, uspokoić, rozluźnić mięśnie i przywrócić właściwe tempo oddechowi.

Jak każdy rodzaj aktywności sportowej, także joga powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, to praktykę jogi można rozpocząć już w pierwszym trymestrze. Jednak zmienne nastroje, zmęczenie i ogólnie kiepskie samopoczucie może znacząco utrudniać ćwiczenia. Jeżeli więc wcześniej nie uprawiałyśmy jogi,  praktykę warto zacząć w drugim trymestrze. Wtedy samopoczucie jest już znacznie lepsze, a to wpływa na komfort ćwiczeń. Nie powinno się rozpoczynać ćwiczeń w trakcie trzeciego trymestru - pod koniec ciąży powinny uprawiać jogę tylko kobiety, które wcześniej miały z nią styczność.

Materiały partnerów

zobacz wybrane produkty

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.