Poznaj markę Fanfaronada

Tworzy z myślą o klientkach kochających modę i ekspresję. W jej tiulowych spódnicach zakochały się polskie blogerki, a najnowsza kolekcja to hołd złożony starej pracowni krawieckiej.

W projektach Fanfaronady nie ukryjesz się w tłumie. Są pełne koloru, nie stronią od tiulu, inspirowane są sztuką origami oraz paczką primabaleriny. Najpopularniejszym projektem marki i absolutnym hitem, który podbił serca wielu dziewczyn są tiulowe, suto marszczone spódnice - dostępne w wielu kolorach i kilku długościach. W tym sezonie Fanfaronada przygotowała kolekcję bardziej klasyczną, inspirowaną pracownią krawiecką i starymi żurnalami z lat 60.

 

Rockagirl - bloggerka w tiulowej spódnicy Fanfaronady - www.rockagirl.blogspot.com

Autorka bloga Rockagirl w tiulowej spódnicy Fanfaronada  rockagirl-fashion.blogspot.com

 

O początkach marki, ofercie Fanfaronady oraz nowej kolekcji opowiada projektantka Fanfaronady - Daria Salamon.

Jakie były początki Fanfaronady?

Ukończyłam Uniwersytet Sztuk Pięknych w Berlinie zdobywając dyplom projektanta odzieży. Po studiach dostałam propozycję pracy w Monachium od jednej z dużych "sieciówek". Postanowiłam jednak wrócić do Polski i realizować własne pomysły. W 2002 roku przyjechałam do Szczecina. Poprzez artykuł w gazecie trafiłam na U.studio, które zrzeszało utalentowanych młodych ludzi w Szczecinie. Poznałam tam dwie dziewczyny, z którymi zorganizowałam swój pierwszy pokaz mody. Tak narodziła się Fanfaronada i pomysł, by otworzyć sklep z naszymi ubraniami. Na początku był to sklep, atelier, otwarta pracownia. Niestety, na naszym lokalnym rynku nie miało to racji bytu. Co prawda sklep miał wielu zwolenników, głównie wśród młodych ludzi. Przychodzili do nas jednak częściej pooglądać ładne rzeczy, niż wydać pieniądze.

 

Fanfaronada - kolekcja wiosna/lato 2013

Fot. Piotr Miazga

Dziś jestem jedyną projektantką w pracowni Fanfaronada oraz jej właścicielką. Naszymi klientkami są dziewczyny spoza Szczecina, które kupują nasze rzeczy przez Internet. W tej chwili nasze ubrania wysyłane są na cały świat. Przygotowujemy nieduże limitowane kolekcje, mamy też klasyki, które są zawsze w ofercie. Ponadto tworzymy unikatowe ubrania szyte na miarę dla klientek miejscowych.

Fanfaronada najbardziej znana jest z tiulowych spódnic, ale nie tylko to ma w swojej ofercie. Na co warto zwrócić uwagę w nowym sezonie?

Moje projekty to eksperymentalna funkcjonalność. Oprócz utartych już klasyków Fanfaronady, jak np. spódnice tiulowe lub planowane do nich bluzki basic staram się tworzyć rzeczy na tyle inne i oryginalne, aby nikt nie miał wątpliwości, że są wytworem Fanfaronady. Uwielbiam nadawać materiałom nowe oblicze. Były już laserowe wycinanki, mocna asymetria, przestrzenne elementy. W nowym sezonie wiosna/lato 2013 tematem przewodnim są nadruki na materiałach i inspiracje pracownią krawiecką.

Kolekcja wiosna/lato 2013, którą miałam okazję obejrzeć w showroomie podczas zeszłorocznej edycji Fashion Week w Łodzi w ciekawy sposób nawiązuje do stylu lat 60. Możesz opowiedzieć więcej o tej kolekcji?

Nowa kolekcja nosi tytuł "Krzyki Mody Letniej" - hasło pochodzące z żurnalu mody z lat 60. Inspiracją tej kolekcji jest pracownia krawiecka będąca mi bliska już od dzieciństwa. Jako dziecko spędzałam dużo czasu w pracowni mojej babci, która była krawcową i szyła w domu. Teraz, kiedy jestem wykształconą projektantką i prowadzę własną pracownię, nadal towarzyszy mi widok papierowych wykrojów, szpilek, centymetrów, nożyczek, magazynów mody. Wszystkie te wrażenia i sentymenty w mojej duszy drzemiące przelałam na nową kolekcję.

Wiele modeli jest asymetrycznych, krój uwidoczniony, poszczególne elementy kroju podkreślone. Jako wzór na nadruki wykorzystałam stare papierowe arkusze z mnóstwem różnokolorowych kresek i linii stanowiących zbiór wykrojów krawieckich, motywy ze starych żurnali z lat 60., jak i centymetr krawiecki, który może posłużyć np. jako pasek do spodni, czy płaszcza.

 

Fanfaronada - kolekcja wiosna/lato 2013

Fot. Piotr Miazga

Dominujące kolory, to beż i jego odcienie odzwierciedlające odcienie papieru starych żurnali, papieru do robienia szablonów, starych pożółkłych arkuszy z wykrojami krawieckimi. Przez całą kolekcję przeplatają się intensywne kolory jak żółty, czerwony, chabrowy, zielony. Charakter inspirowany pracownią krawiecką dopełniają fascynatory i akcesoria w kształcie poduszki ze szpilkami.

 

Fanfaronada - kolekcja wiosna/lato 2013

Fot. Piotr Miazga

Materiały użyte w kolekcji, to miękkie tkaniny kostiumowe, mieszanki bawełniane, lekkie żorżety i krepy wiskozowe i jedwabne, tafta jedwabna, tkaniny poliestrowe, dżerseje bawełniane i wiskozowe.

Tutaj znajdziesz projekty Fanfaronady

Pracownia: Fanfaronada ul. Księcia Warcisława 26/2 71-667 Szczecin tel. 501313132

Galerie internetowe:

www.fanfaronada.eu

www.pakamera.pl

www.decobazaar.com

www.conceptshop.pl