Poznaj markę: Chanel

Zaczęło się od sklepiku z kapeluszami. Stroje z pierwszego firmowego salonu pod szyldem Chanel nazywano pogardliwie ?ubóstwem dla miliarderów?
Dzisiaj miliarderzy płacą krocie za metkę CC, a firmy odzieżowe wzorują się na stylu Coco Chanel. Historia marki Chanel rodzi się wraz z przyjściem na świat Gabrielle Bonheur Chanel, kobiety, która zrewolucjonizowała świat mody. Pseudonim Coco zyskała, występując jako piosenkarka w kawiarniach Moulins i Vichy. W roku 1910 otwiera mały sklep "Chanel Modes" przy Rue Cambon w Paryżu. Sprzedaje tam kapelusze własnego projektu.Przełomem w jej karierze jest stworzenie sportowej kolekcji damskiej, opierającej się na dżerseju, wygodnych prostych fasonach i nowej długości - do kolan. Spojrzenie Coco na modę zmienia świadomość Francuzek na temat własnego ciała, kobiecości, wręcz stylu życia. Coco Chanel rewolucjonizuje modę haute couture, ubierając kobiety w proste sukienki z obniżoną talią o długości do kolan, szerokie spodnie i garnitury o męskim kroju. I choć od powstania pierwszych kolekcji Chanel minęło prawie sto lat, pomysły Coco nadal są aktualne.

Najważniejsze wydarzenia

1921 - Coco Chanel wprowadza swoje pierwsze perfumy Chanel Nr 5. Numer nie jest przypadkowy, perfumiarz Ernest Beaux prezentuje Coco pięć kompozycji, właśnie piąta okazuje się ideałem. Pracując nad zapachem, Ernest Beaux dostaje od Coco jedyną wskazówkę: "Chodzi o zapach, nie o butelkę".1924 - powstaje kolekcja biżuterii okazjonalnej - naszyjniki i korale pasujące do konkretnego stroju. Magazyn Harper's Bazaar określa ją najbardziej rewolucyjnym projektem wszechczasów.1928 - Chanel przedstawia małą czarną - uniform nowoczesnej kobiety. Tego samego roku, zainspirowana wizytami w Szkocji w towarzystwie księcia Westminsteru, projektuje tweedowy kostium.1955 - Chanel wprowadza pikowaną torebkę na pasku.1957 - wiosenna kolekcja Chanel otrzymuje Oscara Mody. Świat mody obwołuje ją najbardziej wpływową projektantką XX wieku.1970 - Coco tworzy kolejny zapach: Chanel Nr 19.1983 - Karl Lagerfeld obejmuje kierownictwo domu mody Chanel

Co Chanel wniosła do świata mody

. małą czarną

. szmizjerkę

. spodnie (po raz pierwszy przeznaczone dla kobiet)

. płaszcz przeciwdeszczowy

. kardigan z kaszmiru

. kostium ze spodniami/garnitur damski

. tweedowy żakiet (pierwszy w 1955 roku)

. strój, który można nosić od rana do wieczora

. koszulki odkrywające ramiona i szyję

. trencz

. marynarski blezer

. cuff-linked shirts (koszule ze spinkami przy mankietach) inspirowane ubiorami księcia Westminsteru

. spodnie żeglarskie

. buty z czarnymi noskami

. perły

. dżersej

Charakterystyczne detale:

. złote guziki

. duże stebnowane kieszenie

. długość do kolan

. widoczne szwy (zwłaszcza na brzegach)

. metalowy łańcuch (jako pasek od torebki lub wszyty w lamówkę)

. deseń "kurza stopka"

. obniżona talia

. podwijane rękawy

Ciekawostki

Coco zwykła mówić: "Elegancja nie sprowadza się do założenia nowej sukni"

Jean Cocteau mawiał, że "Coco Chanel ma głowę czarnego łabędzia i serce czarnego byka"

kształt zegarków Chanel jest inspirowany kształtem placu Vendome (prostokąt) podobnie, jak flakon pierwszych perfum Chanel nr 5.

Widok na plac Vendome rozpościerał się z okien apartamentu Coco Chanel w paryskim hotelu Ritz

W latach 30. XX wieku w ubraniach domu mody Chanel pokazywały się wszystkie arystokratki europejskie, łącznie z wielką księżną Marią i baronową Henrykową de Rothschild

Ulubionym kwiatem Coco była kamelia - jej wizerunek wykorzystywała, projektując biżuterię i detale kreacji

Każda torebka Chanel ma numer identyfikacyjny, gwarantujący autentyczność

Oryginalna torebka sygnowana Chanel kosztuje ok. 1500 dolarów

Marka Chanel to jedna z najchętniej i najczęściej podrabianych marek na świecie

Motto Coco: "Moda przemija, styl pozostaje"Więcej o: