Jakie kurtki i płaszcze warto mieć w swojej szafie?

Dagmara Łacny
Większość z naszych ulubionych płaszczy i kurtek powstała na zamówienie służb mundurowych. Zaprojektowane z myślą o żołnierzach i marynarzach okrycia wierzchnie miały spełniać ściśle określone funkcje. Ich wygląd był sprawą drugorzędną. Zobacz jakie fasony płaszczy i kurtek modne są od kilkudziesięciu lat, bez względu na obowiązujące trendy.

TRENCZ

TrenczTrencz Trencz pasuje zarówno do eleganckiej, jak i casualowej stylizacji Trencz pasuje zarówno do eleganckiej, jak i casualowej stylizacji

Trencz zaprojektowany przez Thomasa Burberry dla brytyjskiej armii miał być przede wszystkim płaszczem funkcjonalnym. Nieprzemakalnym, wygodnym, lekkim oraz wytrzymałym. Wojskowy rodowód płaszcza sprawił, że do dzisiaj znajdziesz na nim klasyczne, militarne elementy: pagony na ramionach i sprzączki (d-rings). Pierwsze trencze produkowane w kolorze oliwki, khaki, beżu oraz w wersji szarej i granatowej. W latach 40. trencz zagościł w codziennej garderobie. Nosiła je Elizabeth Taylor oraz Marlena Dietrich, fanką klasycznego płąszcza była również Marilyn Monroe i Brigitte Bardot. 

BUDRYSÓWKA

BudrysówkaBudrysówka Budrysówkę możesz nosić również do bardzo kobiecych stylizacji Budrysówkę możesz nosić również do bardzo kobiecych stylizacji

To krótki płaszcz uszyty najczęściej z grubej, wełnianej tkaniny. Zaprojektowany również na potrzeby brytyjskiej marynarki wojennej. Cechy charakterystyczne to przede wszystkim zapięcie : drewniane lub metalowe kołeczki ze skórzaną lub sznurkową pętelką. Oprócz tego duże , naszywane z przodu kieszenie oraz kaptur.

PARKA

ParkiParki Parki doskonale sprawdzają się w codziennych stylizacjach Parki doskonale sprawdzają się w codziennych stylizacjach

Nieprzemakalna, dłuższa kurtka wypełniona syntetycznym lub prawdziwym puchem, kojarzona przede wszystkim z polarnikami oraz Eskimosami. Zaopatrzona w kaptur wyściełany futerkiem, dużymi kieszeniami oraz przedłużonym tyłem. Najczęściej w kolorze oliwkowym lub khaki. Doskonała na weekendowe wypady.

PELERYNA

PelerynaPeleryna Trochę Sherlock Holmes, trochę elfka z "Władcy pierścieni" Trochę Sherlock Holmes, trochę elfka z "Władcy pierścieni"

Peleryna jest elegancka i ma w sobie coś z baśniowego klimatu. Jeśli jesteś niewysoka, wybierz pelerynę krótszą, sięgająca niewiele poniżej pasa. Wysokie dziewczyny mogą wybrać supermodne modele do ziemi.

CAMEL COAT

Camel coatCamel coat Ten płaszcz to 100% klasyka stylu Ten płaszcz to 100% klasyka stylu

Camel coat, czyli płaszcz w kolorze wielbłądziej wełny jest niezwykle elegancki i przywodzi na myśl styl gwiazd srebrnego ekranu - Lauren Bacall, Katherine Hepburn, Marilyn Monroe, które były wielkimi miłośniczkami karmelowych płaszczy. Wielką fanką beżowego płaszcza była także ikona stylu lat 60. Jackie Kennedy. Najbardziej rozpoznawalnym i będącym wyznacznikiem stylu płaszczem z wielbłądziej wełny, jest zaprojektowany w 1981 roku model 101801 marki Max Mara. Ten klasyczny model obecny jest w każdej kolekcji włoskiej marki, a jedyna zmiana jaką wprowadzoną w jego konstrukcji polegała na zastąpieniu podszewki z tworzywa sztucznego naturalnym jedwabiem. Jak wygląda najsłynniejszy płaszcz typu camel coat? Ma 120 centymetrów długości, dwurzędowe zapięcie, szerokie wyłogi oraz doskonałej jakości tkaninę będącą mieszanką miękkiej wełny i luksusowego kaszmiru. To również najczęściej kopiowany model płaszcza w historii.

RAMONESKA

RamoneskiRamoneski Ramoneski równie chętnie nosimy do dżinsów, jak i sukienek Ramoneski równie chętnie nosimy do dżinsów, jak i sukienek

Nazwa "ramoneska" pochodzi od powstałego w 1974 roku punkowego zespołu Ramones. Jego członkowie upodobali sobie skórzane kurtki, a występując w nich na koncertach, stali się niejako ich symbolem. W latach 70. i 80. zadziorne ramoneski nosili przede wszystkim muzycy oraz harleyowcy. Upodobali ją sobie również członkowie kultowego zespołu Depeche Mode.

BOMBER JACKET

Bomber jacketBomber jacket Bomber jackets coraz częściej pojawiają się na wybiegach u znanych projektantów Bomber jackets coraz częściej pojawiają się na wybiegach u znanych projektantów

Historia bomberki sięga lat 50. i jest kolejnym okryciem wierzchnim powstałym na zamówienie armii. MA-1 to oficjalna nazwa wojskowej kurtki zaprojektowanej na potrzeby pilotów oraz załogi amerykańskich sił powietrznych. MA-1 była znacznie lżejsza od swojej skórzanej poprzedniczki, bowiem do jej produkcji używano wysokiej jakości nylonu. Bomberka zapewniała ciepło podczas zimnej i wietrznej pogody. W późnych latach 70. nylonowe kurtki w kolorze oliwkowej zieleni podbite pomarańczową podszewką stały się znakiem rozpoznawczym wielu subkultur - głównie środowisk punkowych i związanych z ruchem skinheadów. Zaczęto też nazywać je popularnie flyersami. Na początku lat 90. kurtki stylizowane na oryginalne MA-1 zaczęły pojawiać się w różnych wersjach kolorystycznych i przestały być łączone wyłącznie z alternatywnymi środowiskami.

Więcej o:
Copyright © Agora SA