Odchudzanie zaczyna się w głowie

Julia Kwietniewska
18.04.2017 09:56
Kopenhaska, Dukana, Kwaśniewskiego i Montignaca. Strażników Wagi, wojownika i zgodna z grupą krwi. Każdego roku pojawia się nowa dieta - cud, która obiecuje szybkie chudnięcie bez efektu jo-jo. Może tym razem uda się zrzucić nadprogramowe kilogramy oraz pozbyć się dodatkowych centymetrów w udach? A wtedy w końcu będę szczęśliwa i gotowa na podbój świata. Tylko że to tak nie działa, prawda?

Nie tłucz się dietamimateriały prasowe

Jak będę szczupła, to...

Codziennie bombardowana jesteś tysiącem wizerunków idealnie wyglądających kobiet, które odnoszą życiowe sukcesy. Wystarczy otworzyć pierwszy z brzegu kolorowy magazyn, zerknąć na reklamowy billboard przy drodze czy zajrzeć na Instagram. Uśmiechnięte, szczupłe kobiety pokazują swoje idealne życie, w którym jest miejsce na szczęśliwy związek, pracę, która daje satysfakcję, podróże, pasje, sport... Spoglądasz na nie często z zazdrością, ich wygląd budzi frustrację. Myślisz, że gdybyś tylko była tak szczupła, twoje życie mogłoby wyglądać podobnie.

W końcu znalazłabyś wymarzonego faceta albo twój aktualny związek byłby dużo lepszy. W pracy nareszcie zostałabyś doceniona, a koleżanki z podziwem spoglądałyby na twoją szczupłą sylwetkę. Mogłabyś zrealizować swoje pasje i odkładane w nieskończoność marzenia. Tak... Gdybyś tylko wyglądała jak te dziewczyny z plakatów, twoje życie byłoby szczęśliwe. Jesteś tego pewna?

Nie tłucz się dietamimateriały prasowe

Nowa dieta, nowa ja!

Wypróbowałaś ich już sporo. Koleżanka schudła na niej 10 kilogramów, tobie też musi się udać! Nowa dieta, którą koniecznie musisz wypróbować. Poprzednie jakoś się nie sprawdziły, na początku było nawet nieźle, udało ci się pozbyć kilku kilogramów, ale potem było to samo. Porażka, frustracja, złość na samą siebie, że znów nie udało się wytrwać w noworocznym postanowieniu.

Dlaczego nie mogę schudnąć? To pytanie powraca za każdym razem jak bumerang. Elżbieta Lange, autorka poradnika "Nie t(ł)ucz się dietami", który ukaże się na rynku już 19 kwietnia, tłumaczy, że nadwaga w większości przypadków ma swoje źródło w emocjach.

Mechanizm jest prosty. Pojawia się jakaś emocja (nie zawsze trudna), której nie potrafisz rozpoznać. Narasta napięcie wewnętrzne, a żeby temu zapobiec - jesz. Jedząc w nadmiarze lub niezdrowo - tyjesz, co z kolei wywołuje kolejny spadek formy psychicznej. I tak koło się zamyka.

Naucz się słuchać... siebie

Czy wiesz, że emocje tuczą? Samotność, lęk, złość, rozczarowanie, a także nuda popychają do jedzenia. Pozwala ono na chwilę zapomnieć o problemie, ale nie rozwiązuje jego przyczyn. Żeby skutecznie się odchudzić, musisz poznać samą siebie. Twoja nadwaga (jeśli nie jest spowodowana chorobą), ma swoje przyczyny w umyśle.

Pamiętaj, że twoje szczęście nie jest zależne od tych nadprogramowych kilogramów, ale od twojego podejścia do życia i tego, jak radzisz sobie ze swoimi emocjami. Nadwaga czy otyłość nie są problemami, ale objawami. Samotności, niezadowolenia w pracy, złego odżywiania. Jedzenie pomaga odwrócić od nich uwagę, ale nie zaspokaja głodu emocjonalnego. Nawet gdybyś jutro rano obudziła się szczuplejsza, twoje problemy nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Musisz poznać siebie, swoje emocje i przyczyny swoich problemów. Zmierzyć się ze swoimi lękami i spróbować je okiełznać. Musisz być swoją najlepszą przyjaciółką i słuchać swojego ciała, które często poprzez nadwagę daje ci znać, że coś złego dzieje się w twoim życiu duchowym.

Nie tłucz się dietamimateriały prasowe

Zmień styl życia

Jeśli chcesz skutecznie schudnąć, powinnaś poszukać w sobie wewnętrznej, pozytywnej motywacji, prawdziwego powodu, dla którego chcesz to zrobić. Nie dla kogoś (męża, mamy czy przyjaciółki), nie na specjalną okazję (ślub czy sezon bikini). To musi być twoja decyzja, bo tylko ty będziesz odpowiedzialna za jej skuteczną realizację. Zanim przystąpisz do działania, spójrz na poniższą listę.

  • Nie stawiaj sobie nierealnych celów (do wakacji schudnę 10 kilogramów).
  • Określ, ile chcesz schudnąć i jaki dajesz sobie na to czas.
  • Wypisz powody, dla których chcesz być szczuplejsza.
  • Pracuj nad nowymi nawykami, dzięki którym łatwiej dojdziesz do celu.
  • Dobrze wszystko zaplanuj.

Pamiętaj, że poziom twojego szczęścia nie zależy od rozmiaru sukienki, którą nosisz. Naucz się rozumieć swoje emocje i potrzeby, pokochaj swoje ciało. Przestań się odchudzać, tylko zmień swój styl życia. Uwierz w siebie i nie odkładaj życia na potem.

Elżbieta Lange - psychodietetyk, coach zdrowia, prowadzi warsztaty Świadome odchudzanie - detoks ciała i duszy, odchudzała bohaterki programu TVN Style Sablewskiej sposób na. Uświadamia kobietom, że nie tylko to co i jak jedzą ma wpływ na ich nadwagę. Uważa, że większość diet odchudzających nie działa, jeśli nie uporamy się z emocjami, które są przyczyną problemów z odżywianiem i nie zmienimy złych nawyków. Współautorka książki Gdybym tylko schudła. Przestań się zadręczać. Zacznij żyć i. chudnąć (Wydawnictwo Zwierciadło).

Elżbieta LangeFOT. TATIANA PALUCKA


Jej najnowsza książka "Nie t(ł)ucz się dietami" ukaże się na rynku już 19 kwietnia br. nakładem Wydawnictwa Zwierciadło.

Nie tłuczmateriały prasowe

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX