• Link został skopiowany

Od awangardowej pilotki po pierwszą "it girl". Kobiety, które zrewolucjonizowały modę

To postacie, które nie tylko zrewolucjonizowały modę, ale zdefiniowały rolę kobiety w XX wieku. Pełne brawury, łamały konwenanse, odważnie wkraczając w świat zarezerwowany wówczas dla mężczyzn. Dziś stają się inspiracją dla każdej z nas - w życiu i w modzie.
Diane von Fürstenberg
fot. Shutterstock

Amelia Earhart 

Kobieta sukcesu i pionierka lotnictwa, która w 1922 roku ustanowiła rekord wysokości dla kobiet, osiągając 4 300 metrów. Jako pierwsza kobieta przeleciała Atlantyk samolotem, zdobywając szczyty w dziedzinie, która przez długi czas była opanowana przez mężczyzn. W lotnictwie obowiązywały głównie męskie uniformy. Earhart sama nosiła charakterystyczną kurtkę pilotkę, jednak postanowiła wprowadzić do tego świata kobiecość, na jaką pilotki wówczas zasługiwały. W duchu mody dla aktywnych kobiet, w 1933 roku stworzyła linię "Amelia Fashions" opartą na sukienkach, spodniach i odzieży wierzchniej, które zdobiła metka z wizerunkiem czerwonego samolotu.

 

Jeanne Paquin

Historia francuskiej projektantki mody Jeanne Paquin jest o tyle fascynująca, że poza światem haute couture, przyczyniła się do prawdziwej rewolucji w marketingu mody. Oprócz stworzenia ikonicznego stroju dla rzeźby "La Parisienne", uznanie zdobyły jej dwuczęściowe suknie, płaszcze i szlafroki, w których Paquin często posługiwała się połączeniem czerwieni z czernią. Miała niesamowity zmysł do interesów - jako pierwsza wpadła na pomysł, by wysyłać swoje modelki, ubrane w jej projekty, na publiczne wydarzenia. Tam dzieliły się kontaktami, zdobywając rozgłos i tworząc przy tym doskonałą reklamę dla projektantki. 

 

Elsa Schiaparelli 

Elsa Schiaparelli czerpała pełnymi garściami z surrealizmu, współpracując z mistrzami, takimi jak Salvador Dalí czy Jean Cocteau. Odrzucała statyczność, bazując na improwizacji, filglarności i ekstrawagancji. Pierwszym wielkim hitem okazał się ręcznie robiony, czarno-biały sweter z kokardą, stworzoną za pomocą techniki trompe l'oeil, a jej sukienki wyznaczały nowe granice - jak ta z nadrukiem homara, zaprojektowana we współpracy z Dalím czy wieczorowa, zdobiona haftowanymi konturami ludzkich kości. Elsa nie szła na kompromisy, a granicę między światem sztuki a mody zatarła do perfekcji. Jej relacje z Coco Chanel były rywalizacyjne - dwa przeciwieństwa, prostota ścierająca się z awangardą. W końcu Gabrielle nazwała ją "włoską artystką, która robi ubrania", wyśmiewając tym samym jej podejście do mody. 

 

Clara Bow

Clarę Bow kojarzyć możemy przede wszystkim z okresem lat 20. - był to czas, gdy kino nieme i epoka jazzu miały szalony wpływ na kształtowanie kultury na całym świecie. Bow nie znała kompromisów - stała się ikoną za sprawą charakterystycznego, krótkiego boba, perfekcyjnie wykonturowanych ust i sukienek z obniżoną talią, często zdobionych piórami. Za rolę w filmie "It" szybko zyskała miano pierwszej "it girl", stając się wówczas przykładem nowoczesnej kobiety, a dziś - inspiracją dla kobiet z branży. Jako symbol wyzwolonej kobiecości, do dziś pozostaje obecna w popkulturze - choćby pod postacią Nelly w filmie "Babylon" z 2022 roku.

 

Emilie Louise Flöge

Nazywana "austriacką Coco Chanel", projektantka mody i prywatnie partnerka Gustava Klimta, zreformowała kobiecą modę. Specjalizowała się w swobodnych, luźnych fasonach, przypominających katany lub fartuchy, które, jak na tamte czasy, były zupełnie nowatorskie. Uwolniła kobiety z krępujących gorsetów, a na znak ich wyzwolenia, tworzyła projekty inspirowane węgierskimi i słowiańskimi haftami, pełnymi kwiatowych motywów. Choć dziś kojarzymy ją głównie z twórczością Klimta, była kimś więcej, niż tylko jego partnerką. Jej prace ustąpiły pola Coco Chanel, ale nie zapominajmy, że stały się częścią dziedzictwa kulturowego Austrii - i trwałym symbolem emancypacji kobiet.

 

Diane von Fürstenberg

Diane von Fürstenberg zawdzięczamy stworzenie ikonicznej sukienki kopertowej z dżerseju - prostej, ale eleganckiej, która stała się symbolem lat 70. Zachwyciła kobiety sukcesu na całym świecie, w tym samą Dianę Vreeland, jedną z najsłynniejszych redaktorek mody, która uznała jej projekty za prawdziwy geniusz. Sukienka zyskała miano "podstawowego uniformu do pracy", symbolu niezależności i wyzwolenia. Jej fenomen tkwił w doskonale dopasowanym kroju, który pasował do każdej sylwetki, ułatwiając codzienność zapracowanym kobietom. Do dziś pozostaje jednym z ulubionych wyborów słynnych postaci z branży, takich jak Księżna Kate, Michelle Obama, Oprah Winfrey, czy Kendall Jenner.

 

Magdalena Płonka

Magdalena Płonka jest dziś uznawana za pionierkę mody etycznej i ekologicznej w Polsce, zwłaszcza w zakresie kształtowania świadomości konsumentów. W 2013 roku wydała książkę, a właściwie pierwszy przewodnik "Etyka w modzie - CSR w przemyśle odzieżowym", który przedstawia mechanizmy współczesnego kupowania i jego związku z problemami wykorzystywania zwierząt i globalnych zmian klimatycznych. Bliska jest jej koncepcja "Społecznej odpowiedzialności biznesu", w której kładzie nacisk na świadome zakupy i ochronę środowiska. Płonka znalazła się wśród 100 najbardziej wpływowych kobiet, a obecnie pracuje nad innowacyjnymi rozwiązaniami na rzecz odpowiedzialnej mody w UE, które znajdą się w jej kolejnej publikacji.

 
Więcej o: