Jak dodać blasku włosom farbowanym? Sposoby na naturalny połysk

Aleksandra Falkowska
22.06.2020 15:00
Suche włosy

Suche włosy (fot. shutterstock)

Pełne blasku i lśniące włosy to marzenie każdej kobiety! Niestety po wieloletniej koloryzacji kosmyki stają się suche, matowe i bardziej podatne na uszkodzenia. Wymagają szczególnego traktowania i stosowania specjalistycznych preparatów, dzięki którym znów staną się błyszczące. Przywrócenie farbowanym włosom zdrowego wyglądu jest zazwyczaj czasochłonne, wymaga od nas dużo cierpliwości oraz regularnej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak w prosty sposób zaradzić tym problemom i odżywić zniszczone kosmyki!

Jak wyglądają zdrowe włosy?

WłosyWłosy fot. shutterstock

Włos jest zbudowany z włókna, rdzenia oraz łusek, które chronią jego wnętrze. Zdrowy włos jest błyszczący i miękki w dotyku. Jeśli dojdzie do uszkodzenia łusek osłonki włosa - rdzeń zostaje odsłonięty, a włosy stają się słabsze. Gdy łuski zaczynają się unosić, włos staje się matowy i wrażliwy na uszkodzenia, natomiast jeśli łuski się łamią, to włos jest szorstki, pozbawiony blasku i suchy - jest bardzo podatny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i czynniki zewnętrzne.

Na czym polega proces farbowania włosów?

Jak wygląda proces koloryzacji włosów?Jak wygląda proces koloryzacji włosów? fot. shutterstock

To zmiana koloru włosów za pomocą środków chemicznych. Podczas koloryzacji łuski osłonki włosa zostają rozchylone - za sprawą amoniaku - a do ich struktur przenika dany barwnik. Obok amoniaku, w farbach znajduje się utleniacz, który rozjaśnia kosmyki. Dzięki temu może w nie wniknąć barwnik. Co za tym idzie - włosy po koloryzacji mają inną strukturę niż niefarbowane kosmyki. Mogą stać się chropowate i niemiłe w dotyku. Farbowanie uszkadza lipidową warstwę ochronną włosów. która chroni kosmyki przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Lipidy odpowiadają za połysk, stąd po koloryzacji włosy stają się matowe. Pozbawione tej warstwy farbowane włosy tracą naturalny blask, szybciej się puszą, mogą się też elektryzować.

Jak dbać o farbowane włosy? Przywróć kosmykom zdrowy blask!

Pielęgnacja włosów farbowanychPielęgnacja włosów farbowanych fot. shutterstock

Pielęgnacja włosów farbowanych opiera się na trzech podstawowych krokach: oczyszczanie, odżywianie oraz regeneracja. Regularne stosowanie specjalistycznych preparatów pomoże przywrócić kosmykom zdrowy wygląd sprzed koloryzacji. Krok pierwszy to oczyszczanie. Odpowiedni szampon usunie zanieczyszczenia ze skóry głowy oraz włosów. Spróbuj łagodnego szamponu Dove Intensive Repair, przeznaczonego do zniszczonych kosmyków - może być używany codziennie. Zawarta w nim formuła Nutri Keratin Repair Actives wnika w głąb włosa i regeneruje go od środka, usuwając oznaki uszkodzenia włosów po farbowaniu. Regularne użycie chroni kosmyki przed przyszłym zniszczeniem.

Równie ważne jest odżywianie. Po koloryzacji warto stosować regenerujące odżywki, które mają za zadanie nawilżyć włosy, ułatwić ich rozczesanie oraz dodać miękkości. Ochronę włosów zapewni stosowanie codziennej odżywki, np. odżywki TRESemme Biotin+ Repair 7 z biotyną i kompleksem Pro-bond, które wzmacniają kosmyki od wewnątrz, aby pięknie prezentowały się na zewnątrz. Preparat odbudowuje zniszczenia spowodowane m.in. farbowaniem czy rozjaśnieniem.

Ostatni krok to regeneracja. Zbyt częste farbowanie włosów prowadzi do ich przesuszenia, dlatego włosy wymagają intensywnej pielęgnacji, opartej na specjalistycznych preparatach. Sprawdzi się tutaj maska Dove Intenisive Repair, która natychmiastowo wygładza włosy i niweluje oznaki wysuszenia. Zawarta w niej formuła wzmacnia uszkodzone białka włosów. Dodatkowo dzięki regularnego stosowaniu włosy stają się 10x bardziej odporne na uszkodzenia. Będą mocniejsze, błyszczące i zdrowsze!

Więcej o: