Rozmiary spodni męskich - jak rozszyfrować liczby na metkach? To nie jest trudne!

Kasia Żechowicz / Angelika Sobańska
15.07.2020 16:10
rozmiary spodni męskich

rozmiary spodni męskich (fot. shutterstock)

Literki "W" i "L" nic ci nie mówią, a liczby symbolizujące rozmiary są trudne do rozszyfrowania? Przychodzimy z pomocą! Zobacz jak interpretować rozmiary spodni męskich za pomocą prostej tabeli oraz jak wygląda "rozmiarówka" męskich spodni w niektórych popularnych sklepach. Teraz zakupy staną się prostsze!

Rozmiary spodni męskich tabela

Pierwszym krokiem do rozszyfrowania rozmiarów spodni męskich jest zapoznanie się z tabelą, która do danego obwodu bioder i talii przyporządkowuje konkretny rozmiar. Jeśli obwód twoich bioder wynosi 88 centymetrów, a obwód talii 68 centymetrów, to znaczy, że nosisz rozmiar 42 - najmniejszy z tabeli. Analogicznie, jeśli w biodrach masz 116 centymetrów, a w talii 101 centymetrów, musisz wybrać największy rozmiar spodni, czyli 58.

rozmiary spodnirozmiary spodni Rozmiarówka spodni męskich

Uwaga! Rozmiarówka jeansów różni się od rozmiarówki klasycznych spodni. W tym wypadku najmniejszy rozmiar to 28, a największy to 42. Możesz spotkać również inną skalę rozmiarów (np. Zara 38-46) oraz oznaczenia złożone z dwóch liczb (np. w H&M od 27/30 do 42/34) oraz oznaczenia zawierające literki. Rozmiary spodni męskich Reserved rozciągają się w skali od 29 do 38, a jeansów w zależności od modelu od 29 do 34 lub 38. Więcej o rozmiarach męskich jeansów przeczytasz poniżej w akapicie "Rozmiary spodni męskich Levis".

Rozmiary spodni męskich Levi's i innych marek jeansów

Rozmiary spodni męskich levisRozmiary spodni męskich levis www.instagram.com/levis

Rozmiary jeansów najczęściej podawane są za pomocą dwóch liczb w towarzystwie literek "W" i "L". Oznaczają one odpowiednio "width" (szerokość) i "lenght" (długość). W sklepie Levi's obwód pasa zazwyczaj mierzy się liczbami od 26 do 40, które odpowiadają centymetrom od 64 do 98. Drugi wskaźnik to długość nogawki mierzona liczbami od 28 do 36, które odpowiadają wzrostowi od 158 do 188 centymetrów. Jeśli więc masz 64 centymetry w pasie i 158 centymetrów wzrostu, nosisz najmniejszy rozmiar, czyli W26/L28. Taka numeracja wynika ze stosowania jako długości miary cali, a nie centymetrów. Więcej przeczytasz o tym w akapicie "Rozmiary spodni męskich UK". 

Tabela rozmiarów spodni męskich Levi'sTabela rozmiarów spodni męskich Levi's Źródło: www.answear.com

Skala dostępnych rozmiarów może się różnić w zależności od modelu. W popularnych sklepach sieciowych (np. H&M) często stosuje się również oznaczenia bez literek, czyli na metce zobaczysz tylko 26/28, ale pierwsza liczba zawsze wskazuje wielkość w pasie.

Rozmiary spodni męskich Lidl

W przypadku spodni z sieci Lidl, rozmiarówka zazwyczaj rozciąga się w skali 46-56. Jeśli chodzi o spodnie dresowe to są one pogrupowane rozmiarami literowymi od S do XL. Rozmiary spodni męskich Lidl najłatwiej przeliczyć w kalkulatorze, który znajduje się na stronie internetowej dyskontu. Podając wymiary (wzrost, obwód talii i obwód bioder) otrzymasz wynik wskazujący odpowiedni dla ciebie rozmiar.

Europejskie rozmiary spodni męskich

Europejskie rozmiary spodni męskichEuropejskie rozmiary spodni męskich Źródło: www.instagram.com/zara

Każda marka dysponuje własną rozmiarówką spodni, dlatego zawsze warto sugerować się tabelą rozmiarów podaną przez firmę. W większości przypadków są one jednak do siebie bardzo zbliżone. Marki, które funkcjonują w wielu krajach (np. sklepy sieciowe: Zara, H&M) mają wszędzie takie same rozmiary. Kupując w zagranicznych sklepach stacjonarnych zawsze warto przymierzać odzież. W przypadku zakupów przez internet, koniecznie zapoznaj się z rozpiską. Jeśli masz już spodnie danej marki, zasugeruj się rozmiarem, który wybrałeś ostatnio. Weź pod uwagę również krój spodni - "slim fit" jest dużo ciaśniejszy niż "straight". Może się więc zdarzyć, że ten sam rozmiar w różnych krojach spodni będzie leżał inaczej. 

Rozmiary spodni męskich UK

Spodnie męskie Paul SmithSpodnie męskie Paul Smith www.instagram.com/paulsmithdesign

Rozmiary spodni męskich w Anglii mogą wydawać ci się zupełnie enigmatyczne. Wynika to z tego, że Anglicy posługują się miarą w calach, a nie w centymetrach, dlatego ich numeracja odzieży jest niższa. 1 cal to 2,54 centymetra i aby prawidłowo zinterpretować brytyjską rozmiarówkę, najlepiej zajrzeć do tabeli konwersji. W przypadku spodni, a przede wszystkim jeansów, w wielu sklepach stosowana jest właśnie numeracja w calach - chodzi o wspomnianą wcześniej skalę z dwiema liczbami dla "W" i "L" (akapit "Rozmiary spodni męskich Levi's"). Jeśli "W" wynosi 26 (cali) - odpowiada to około 65 centymetrom. Jeśli "L" wynosi 36 (cali) to znaczy, że nogawka będzie miała około 90 centymetrów długości. 

Duże rozmiary spodni męskich

Najbardziej czytelne wydają się rozmiary zaznaczone literami (S, M, L), ale tak dzieje się zazwyczaj tylko w przypadku spodni sportowych. Rozmiary spodni męskich w L i XL odpowiadają mniej więcej rozmiarom 52-58, ale wszystko zależy od rozmiarówki danej firmy. Rozmiary spodni męskich w XL to te najwyższe - możesz więc zacząć poszukiwania idealnej pary od największych rozmiarów dostępnych w sklepie.

Więcej o: