Waga łazienkowa - tanie i drogie modele - który się bardziej opłaca?

Beata Aduckiewicz
Zamierzasz schudnąć albo po prostu chcesz zacząć kontrolować swoją wagę? Jeśli tak, to potrzebna ci będzie dobra waga łazienkowa. Zobacz, na jaki model warto się zdecydować!
Waga łazienkowa - jaką wybrać / fot. Pixabay
Waga łazienkowa - jaką wybrać / fot. Pixabay Waga łazienkowa - jaką wybrać / fot. Pixabay
Waga łazienkowa - jaką wybrać / fot. Pixabay

Waga łazienkowa powinna znaleźć się w wyposażeniu każdej łazienki. Obojętnie, czy właśnie jesteś w trakcie diety, czy nie, to zawsze warto znać i kontrolować wagę swojego ciała. Oczywiście niektórzy z nas omijają ten sprzęt szerokim łukiem, ale niestety kiedyś przyjdzie moment, w którym stanie się ona potrzebna. Jaką więc wagę łazienkową warto kupić? Lepszy będzie tani, tradycyjny model czy nowoczesny i droższy? Wszystko zależy od twoich potrzeb. Oto kilka wskazówek.

Jakie wagi łazienkowe mamy do wyboru?

Zanim kupisz wagę łazienkową , odpowiedz sobie na pytanie, czy chcesz, aby pokazywała ona tylko twoją wagę, czy wolisz, aby posiadała więcej ciekawych funkcji, które pomogą ci na przykład w zrzuceniu zbędnych kilogramów albo w utrzymaniu prawidłowej kondycji zdrowia. Do wyboru masz więc:

  • wagi mechaniczne - tradycyjne wagi, które ciężar ciała pokazują za pomocą wskazówki umieszczonej na tarczy z cyframi. Wadą takich wag jest czasami mała dokładność i to, że po każdym użyciu trzeba wyzerować licznik za pomocą specjalnego pokrętła.
  • wagi elektroniczne - bardziej precyzycyjne. Pokazują wynik na elektronicznym wyświetlaczu, często mają też interesujące funkcje dodatkowe.
Wagi łazienkowe / fot. www.iyunmai.us / kolaż: mat. partnera
Wagi łazienkowe / fot. www.iyunmai.us / kolaż: mat. partnera Wagi łazienkowe / fot. www.iyunmai.us / kolaż: mat. partnera
Wagi łazienkowe / fot. www.iyunmai.us / kolaż: mat. partnera

Precyzyjność pomiarów

Dokładność wagi łazienkowej to bardzo istotny czynnik, który trzeba wziąć pod uwagę. Chyba każdy z nas chce znać rzeczywistą wagę swojego ciała. I tak - wagi mechaniczne ważą z dokładnością zazwyczaj od 1 kg do 500 g, a wagi elektroniczne od 500 g do 50 g. Widać więc znaczną różnicę.

Wykonanie i obudowa

Duże znaczenie ma także materiał, z którego waga jest wykonana. Wagi mechaniczne zazwyczaj wykonane są z plastiku, który nie jest wytrzymały i niestety może pęknąć. Wagi elektroniczne są przeważnie wykonane z hartowanego szkła, które ma o wiele większą wytrzymałość. Zwróć też uwagę na to, czy brzegi szklanej wagi są wykończone obramowaniem ze stali lub innego materiału. Zapobiega to odkruszaniu się szkła na brzegach. Największą wytrzymałość mają jednak wagi wykonane ze stali, ale są one także o wiele droższe.

Oprócz tego warto też, aby waga miała antypoślizgową platformę. Dzięki temu będzie ona bezpieczniejsza w użytkowaniu.

Waga łazienkowa / fot. flickr.com, autor: Sheri / kolaż: mat. partnera
Waga łazienkowa / fot. flickr.com, autor: Sheri / kolaż: mat. partnera Waga łazienkowa / fot. flickr.com, autor: Sheri / kolaż: mat. partnera
Waga łazienkowa / fot. flickr.com, autor: Sheri / kolaż: mat. partnera

Dodatkowe funkcje wag elektronicznych

Wagi łazienkowe już dawno przestały być tylko urządzeniami do mierzenia wagi ciała. Obecnie stały się także elektronicznymi pomocnikami podczas próby zrzucenia zbędnych kilogramów oraz "strażnikami" zdrowego trybu życia. W dzisiejszych czasach wagi elektroniczne potrafią sporządzić precyzyjną analizę stanu naszego organizmu. Waga wykonuje taką analizę za pomocą impulsu elektrycznego przekazywanego do naszego ciała. Będzie więc ona idealnym wyborem dla wszystkich, którzy planują zadbać o swoje zdrowie oraz rozpocząć trening. Oto kilka przykładowych możliwości wag elektronicznych:

  • analiza tkanki tłuszczowej;
  • analiza zapotrzebowania organizmu na kalorie;
  • analiza poziomu wody w organizmie;
  • pomiar wzrostu;
  • analiza masy kostnej.

Inne funkcje:

  • zapamiętywanie użytkownika - waga zapamięta twoje wyniki, dzięki czemu łatwiej będzie ci kontrolować rezultaty diety lub treningu.
  • podłączenie do komputera - dzięki wyposażeniu w kabel USB będziesz w stanie przenieść dane z wagi na komputer i jeszcze lepiej je przeanalizujesz.

Jaki z tego wszystkiego wypływa wniosek? Najlepsze wagi łazienkowe to te elektroniczne, które wcale nie muszą być drogie, o ile planujesz po prostu kontrolowanie masy ciała. Jeżeli jednak zależy ci na głębszej analizie, która ma pomóc ci w odchudzaniu lub treningu, to droższy model wagi z pewnością okaże się dobrym wyborem.

Więcej o: