Odciski, modzele, pękające pięty - czym są, skąd się biorą i jak sobie z nimi radzić?

Skóra podeszwy stopy jest grubsza niż w innych miejscach ze względu na szczególną funkcję, którą pełni. Każdy krok sprawia, że ciężar całego ciała wywiera na nią nacisk. Co więcej, raczej nie rozpieszczamy naszych stóp - niewygodne obuwie, sporadyczna pielęgnacja lub jej brak - to tylko niektóre czynniki wpływające negatywnie na ich kondycję. Rogowacenie naskórka jest naturalnym procesem organizmu, a nadmierne rogowacenie w obrębie stopy jest niczym innym, jak reakcją obronną na ucisk.

padologiapadologia materiały prasowe

Stały, długotrwały ucisk danego miejsca na stopie może spowodować, że powstanie tam odcisk. Oznacza to, że zrogowaciałe komórki naskórka zaczynają narastać stożkowato w głąb tkanki. Z czasem zmiany pogłębiają się, powodując coraz większy ból i trudności w chodzeniu. Odciski często mylimy z modzelami, które nie mają tzw. korzenia, są płytsze i bardziej rozległe. Modzele nie są tak bolesne jak odciski, jednak bywają dość uciążliwe, gdyż zazwyczaj wywołują nieprzyjemne pieczenie podczas chodzenia.

Sposobów na radzenie sobie z dolegliwościami stóp jest wiele. Apteki i drogerie pełne są specyfików, które mają nas ich pozbawić. Niestety – istnieje zagrożenie, że wyrządzą one więcej szkody niż pożytku. Dlaczego? Po pierwsze, należy poprawnie rozpoznać zmianę, z którą mamy do czynienia. Poza odciskiem, czy modzelem może okazać się, że mamy do czynienia z brodawką wirusową HPV lub zwyczajnym pęcherzem, często mylnie nazywanym odciskiem. Zastosowanie preparatów na odciski przy tego typu dolegliwościach może  spowodować rozsianie wirusa, a w przypadku pęcherza silną i bolesną macerację naskórka, a w konsekwencji ranę. Po drugie, preparaty np. na bazie kwasów mogą spowodować podrażnienie skóry wokół zmiany odciskowej, co również może skutkować stanem zapalnym i towarzyszącym mu bólem. Tak lubiane przez wiele osób skarpetki złuszczające, które działają z jednakową intensywnością na całej powierzchni stopy (złuszczają całą podeszwę z takim samym natężeniem) nie spowodują zniknięcia uporczywych zmian, a mogą doprowadzić do podrażnień. Po trzecie samo usunięcie zmiany nie wystarczy. Należy zastosować odpowiednie odciążenia i wdrożyć preparaty pielęgnacyjne. Tu również istotna jest odpowiednia wiedza na ten temat.

A pięty? Pięty mogą osiągnąć grubość warstwy rogowej nawet 4mm. W tym obszarze nie występują gruczoły łojowe, czyli brakuje natłuszczenia. Chodzenie po twardych powierzchniach w obuwiu o bardzo cienkich podeszwach, czyli o słabej amortyzacji, powoduje reakcję obronną - intensywne rogowacenie. Skóra pogrubia się, a brak elastyczności spowodowany niskim poziomem natłuszczenia może prowadzić do bolesnych pęknięć. Nadmierne ścieranie wzmaga rogowacenie i powstaje błędne koło.

Specjalistą, który pomoże rozwiązać problem jest podolog. Potrafi on prawidłowo rozpoznać dolegliwość, zidentyfikować przyczynę jej powstania oraz usunąć odcisk lub modzel. Po zabiegu klient znów funkcjonuje normalnie – bez bólu. Ważny aspekt zdrowej stopy stanowi estetyka – już wkrótce lato – dobry specjalista przywróci piętom gładkość, zaleci też właściwą pielęgnację domową. 

Problemów ze stopami nie należy się wstydzić - podologia to pasja w G&G Centrum Pielęgnacji Zdrowia i Urody, ul. Powstańców Śląskich 5a. Dzwońcie, piszcie! Tel.: 885522555/ email: biuro@gg-centrum.pl

Copyright © Agora SA