Weekend w stylu Avanti: sukienka retro w kratkę vichy

Znana od ponad 400 lat kratka vichy to jeden z najbardziej charakterystycznych wzorów wykorzystywanych w ubraniach inspirowanych modą retro. Najbardziej popularna była w połowie XX wieku., a Brigitte Bardot uczyniła z niej symbol słodkiego stylu przełomu lat 50. oraz 60. Rozkloszowana sukienka to jeden z podstawowych wyznaczników mody retro. Zobacz, jak wykreować taki zestaw!

Kratka vichyKratka vichy Kolaż avanti24 Kolaż avanti24

Kratka vichy, potocznie określana mianem kraty obrusowej, znana jest od niemal 400 lat. Pierwsze informacje o kracie gingham (nazywanej tak przez Anglików) pojawiły się w 1615 roku. Wzór ten został przywieziony prawdopodobnie z odległych kolonii indyjskich. Sto lat później tkanina w kratkę trafiła do francuskiej miejscowości Vichy. Wykorzystywano ją przede wszystkim do produkcji tekstyliów oraz letnich elementów odzieży. W XIX wieku kraciaste bele materiałów popłynęły do Stanów Zjednoczonych rozpoczynając swoją wielką karierę za oceanem. Kratka vichy zaczęła pojawia się nie tylko na obrusach czy dziecięcych zabawkach, ale coraz częściej szyto się z niej damskie oraz męskie ubrania.

Sukienka retroSukienka retro Archiwum prywatne Archiwum prywatne

Największe czasy popularności gingham przeżywała w latach 1940 - 1960. Brigitte Bardot w dniu swojego ślubu wybrała suknię w różowo-białą krateczkę, Audrey Hepburn czy Grace Kelly  także należały do stale powiększającego się fanklubu retro wzoru. Mężczyźni coraz częściej decydowali się na drobną kratkę, a na Wyspach Brytyjskich swoją działalność rozpoczęła znana wszystkim miłośnikom koszul, kultowa dziś marka Ben Sherman. Z modowego horyzontu kratka vichy zniknęła na dobre w latach 70. Ponownie zaczęła pojawiać się pod koniec lat 90. i jest z nami do dziś.

Sukienka retroSukienka retro Archiwum prywatne Archiwum prywatne

Wybrałam tę sukienkę ze względu na materiał w charakterystyczną biało - czerwoną krateczkę oraz retro fason nawiązujący do wylansowanej pod koniec lat 40. sylwetki New Look. Sukienka o mocno rozkloszowanym fasonie to charakterystyczny element stylu pin up: podkreślająca biust i talię góra oraz zamaszysty dół sukienki to kwintesencja mody lat 50. Długość 7/8 jest dość ryzykowna, szczególnie wtedy, gdy tak jak ja, nie należycie do zbyt wysokich osób. Dlatego buty na obcasie ( w tym wypadku 7 cm) oraz słomkowy kapelusz dodały mi kilka centymetrów.

Te sukienki pozwolą Ci skompletować look w stylu lat 50.

Zapisz

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.