Jak prać buty w pralce, żeby ich nie zniszczyć? Podpowiadamy!

Jak bezpiecznie prać buty w pralce? Oto kilka wskazówek, jak to zrobić by ich nie zniszczyć, a jednocześnie skutecznie wyczyścić!

Jak bezpiecznie wyprać buty w pralce?

Zastanawiasz się, czy można prać buty w pralce automatycznej? Tak! Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Bez wątpienia pranie butów w pralce to najszybszy i najwygodniejszy sposób na usunięcie nawet długotrwałych zabrudzeń. Długotrwały kontakt z wodą oraz ze środkami chemicznymi używanymi do prania nie pozostaje jednak bez wpływu na klej, który łączy cholewkę z podeszwą. Jak więc bezpiecznie prać buty w pralce? Oto instrukcja krok po kroku.

  1. Wstępnie wyczyść buty szczoteczką z miękkim włosiem i umyj podeszwy - pozbądź się wszelkich widocznych zabrudzeń, które mogą uszkodzić pralkę.
  2. Następnie wyciągnij sznurówki oraz wkładki (o ile to możliwe). Sznurowadła lepiej prać ręcznie, żeby nie wypadły z bębna.
  3. Zapakuj buty do specjalnego woreczka do prania (każdy but musisz włożyć do osobnego). W tym celu możesz także wykorzystać poszewki na poduszki. 
  4. Do środka włóż ręczniki, pościel lub koce - unikaj prania butów z ubraniami, ponieważ mogą ulec zniszczeniu.
  5. Buty pierz delikatnymi środkami piorącymi, nie używaj żadnych chemikaliów i zrezygnuj z płynów do płukania. 
  6. Ustaw odpowiednią temperaturę i program - idealnie sprawdzi się program oznaczony jako pranie ręczne lub program do prania wełny. Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać buty w pralce? Buty nie powinny być prane w temperaturze większej niż 40°C ani poddawane wirowaniu.
 

Czy skórzane buty można prać w pralce?

Zastanawiasz się, jak prać buty skórzane w pralce? A może szukasz odpowiedzi na pytanie, jak prać buty zamszowe w pralce? Prawda jest taka, że najlepiej czyścić je ręcznie. Pralka automatyczna może służyć wyłącznie do prania obuwia z tekstylną cholewką. Zbyt długi kontakt butów skórzanych z wodą negatywnie wpływa na ich wygląd. Mogą się one odbarwić i odkształcić, dlatego zamiast ryzykować zniszczeniem, sięgnij po dedykowany środek do czyszczenia skóry!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.