Godna reprezentacja kraju na igrzyskach wymaga m.in. odpowiednich strojów, tym bardziej że tegoroczna impreza odbywać się będzie w stolicy mody, Paryżu. Poznańska marka BIZUU, w której DNA znajdują się różnorodność i indywidualizm, doskonale rozumie potrzeby sportowców z niepełnosprawnościami. Specjalnie zaprojektowane i uszyte stroje odzwierciedlają ducha igrzysk, dodadzą elegancji, szyku i podkreślą profesjonalny wizerunek polskich parasportowców. W październiku 2023 r. ogłoszona została współpraca BIZUU z Polskim Komitetem Olimpijskim.
Paraolimpijczykom bardzo zależy na spójnej wizualnej identyfikacji z olimpijczykami. Kiedy więc dowiedzieliśmy się, że partnerem Polskiego Komitetu Olimpijskiego została marka BIZUU, przystąpiliśmy do rozmów, by tę wizualną spójność reprezentacji olimpijskiej i paralimpijskiej uzyskać – mówi Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego. – "Mam nadzieję, że stroje, które przygotowali projektanci BIZUU, będą wywoływać pozytywne emocje, dzięki czemu nasi zawodnicy będą się czuli komfortowo i tak, jak na Paryż, czyli światową stolicę mody, przystało".
Od początku funkcjonowania BIZUU, marce przyświecają takie wartości, jak inkluzywność, różnorodność i dostępność, dlatego nie możemy doczekać się współpracy z paralimpijczykami – komentuje Blanka Jordan, współzałożycielka marki BIZUU.
Na konferencji 27 marca br., będącej symbolicznym rozpoczęciem współpracy Polskiego Komitetu Paralimpijskiego z BIZUU, nie mogło zabraknąć wyjątkowych modelek – przedstawicielek świata parasportu, mistrzyń w swoich dyscyplinach oraz wykwalifikowanej trenerki – które wystąpiły w kreacjach przygotowanych dla nich przez polską markę odzieżową.
Oficjalna premiera całości kolekcji BIZUU dla sportowców paralimpijskich odbędzie się 19 kwietnia br.
Tegoroczne Letnie Igrzyska Paralimpijskie w Paryżu odbędą się od 28 sierpnia do 8 września. Wśród 4400 sportowców wystąpią także polscy reprezentanci. Dzięki wynikom osiąganym w ciągu ostatnich lat, już około 40 z nich uzyskało kwalifikację, a ostateczna ich liczba powinna być ponad dwa razy wyższa. Do sportów paralimpijskich zalicza się łącznie 28 dyscyplin, w tym 6 sportów zimowych. Więcej informacji o dyscyplinach znajduje się na stronie Polskiego Komitetu Paralimpijskiego.
Pierwsze zawody dla osób z niepełnosprawnościami zorganizowane zostały w 1948 r. w Londynie przez dra Ludwiga Guttmanna, a pierwsze igrzyska paralimpijskie odbyły się w 1960 r. w Rzymie. Od pierwszego występu Polaków w 1972 r. nasi reprezentanci zdobyli razem 798 medali. Na ostatnich igrzyskach w Tokio polska kadra wywalczyła łącznie 24 medale – 7 złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych.
Polski Komitet Paralimpijski (PKPar) jest związkiem stowarzyszeń istniejącym od 1998 roku. Jego celem jest propagowanie i rozwijanie sportu osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie idei paralimpizmu. Jest organem odpowiedzialnym za całokształt spraw związanych z przygotowywaniem oraz ustalaniem Narodowej Reprezentacji Paralimpijskiej na igrzyska letnie i zimowe. Do zadań Komitetu należy także propagowanie wartości sportu paralimpijskiego: odwagi, determinacji i równości.
BIZUU – Poznański brand powstał z wzajemnej pasji do mody i nieszablonowego rozumienia kobiecość, a jego nazwa pochodzi od pierwszych liter imion projektantek. W kolekcjach widać połączenie siły dwóch sióstr, które mają wiele wspólnego, ale jednocześnie są indywidualnościami i właśnie ten dualizm tworzy DNA marki BIZUU.