Kamizelka męska: stylowy element garderoby nie tylko do garnituru!

Angelika Sobańska
15.10.2019 11:45
kamizelki męskie

kamizelki męskie (fot. shutterstock.com)

Kamizelka męska głównie kojarzona jest z garniturem, ale obecnie niektórzy noszą ją również bez marynarki. Można ją założyć nawet do jeansów! Zobacz możliwe fasony, kolory i dowiedzieć się jak wybierać kamizelkę męską.

Kamizelka męska może mieć różne fasony, a także może być wykonana z różnych materiałów. Wyróżniamy między innymi bardzo eleganckie kamizelki męskie zakładane najczęściej do koszuli oraz garnituru ale także te codzienne, ciepłe, które mają głównie ogrzać Dowiedz się czym kierować się przy wyborze kamizelki i na jakie kolory oraz fasony decydować się zależnie od okazji! 

Kamizelka męska do garnituru

Kamizelki męskie do garnituruKamizelki męskie do garnituru fot. pakolorente.com, recman.pl

Większość mężczyzn zakłada kamizelkę do garnituru idąc np. na wesele lub inną bardzo uroczystą okazję. Połączona z elegancką koszulą, krawatem (lub muchą) oraz marynarką dodaje niezwykłego szyku. Taka kamizelka może być szara, granatowa lub beżowa. To są klasyczne kolory, które zaleca się wybierać do formalnego stroju. Dozwolona jest również krata, która także wygląda niezwykle elegancko. Kamizelki męskie do garnituru powinny mieć taką samą barwę jak marynarka i spodnie; ewentualnie mogą być jaśniejsze. Jednak obecnie coraz częściej można zobaczyć różne łączenia kolorów, a także materiałów, więc jest to też dozwolone, o ile zrobisz to z wyczuciem. I co ważne - zalecanym fasonem są kamizelki jednorzędowe. Może być z klapami ostrymi lub bez klap.

Kamizelki męskie do koszuli

Kamizelki męskie do koszuliKamizelki męskie do koszuli fot. recman.pl, sklep.4gentelman.pl

Kamizelka nie musi być zawsze łączona z garniturem. Z powodzeniem można ją założyć również na koszulę, ale bez marynarki. W takim wypadku zasady doboru nie są tak sztywne i masz większą swobodę jeśli chodzi o fason i kolor. Dozwolone są dwurzędowe kamizelki oraz w różnych kolorach. Do takiego zestawu nie musisz także wkładać bardzo eleganckich spodni, czyli garniturowych i z kantem - mogą to być chinosy, a nawet jeansy. Wszystko zależy od tego jak efekt chcesz uzyskać. Kamizelki męskie do koszuli i chinosy to idealne połączenie na półformalne okazje lub wtedy gdy chcesz się wyróżnić. Jak łączyć kamizelkę i koszulę? Bez problemu dobierzesz kamizelkę w każdym kolorze do białej koszuli, dlatego to jest zawsze bezpieczny wybór. Możesz jednak eksperymentować - koszula może być nawet we wzory, co sprawi, że stylizacja będzie wyglądać jeszcze ciekawiej.

Kamizelki męskie z kieszeniami

Kamizelki męskie z kieszeniamiKamizelki męskie z kieszeniami fot. recman.pl, ombre.pl

Wiele z kamizelek męskich ma również delikatnie zaznaczone, płytkie i wąskie kieszenie. Nie mają one dużej funkcji praktycznej, bo i tak zazwyczaj mamy kieszenie w spodni lub marynarce. Mogą być jednak delikatnym elementem dekoracyjnym, a także miejscem na jakiś drobiazg np. chusteczkę.

Kamizelki męskie do jeansów

Kamizelki męskie do jeansówKamizelki męskie do jeansów fot. answear.com, ombre.pl

Niektórzy mężczyźni, którzy lubią ubierać się elegancko na co dzień, nie muszą mieć specjalnej okazji do wkładania kamizelki. Często czynią z niej oryginalny dodatek do stylizacji codziennej lub na nieformalne okazje np. wyjścia ze znajomymi. Kamizelki męskie do jeansów mogą mieć różnorodne kolory, wzory oraz fasony. Najlepiej wyglądać będą z jeansami o prostym fasonie lub typu rurki. Połączenie kamizelki i joggerów może być za dużym pomieszaniem stylów. Oprócz eleganckich modeli kamizelek można wyróżnić także takie wkładane przez głowę z ciepłych materiałów, które przydadzą się podczas zimniejszych dni.

Kamizelki męskie w kratę

Kamizelka męska w kratęKamizelka męska w kratę fot. pakolorente.com, ombre.pl

W sklepach najczęściej odnajdziesz jednolite kamizelki, ale również kamizelki męskie w kratę. Ten wzór jest zdecydowanie ponadczasowy i pasujący na każdą okazję. Do klasycznych jeansów możesz dobierać kolory i wielkość kraty dowolnie. Natomiast kamizelka męska garniturowa w kratę powinna być w stonowanym kolorze. Jeśli lubisz wyglądać klasycznie i nie lubisz eksperymentować ze wzorami to warto postawić na szarą kolorystykę, pasującą do wszystkiego. Klasyką jest krata księcia Walii, która doskonale komponuje się garniturem.