Pielęgnacja włosów krok po kroku. Od czego zacząć i o czym warto pamiętać?

Piękne, zdrowe i jedwabiście gładkie włosy to marzenie niejednej kobiety. Jak osiągnąć taki efekt? Jak dbać o włosy w prawidłowy sposób, aby ich nie przeciążyć, a jednocześnie zapewnić odpowiednie nawilżenie i ochronę? Poznaj tajniki włosomaniaczek - niektóre z nich mogą Cię zszokować!

Świadoma pielęgnacja włosów

Świadoma pielęgnacja włosów to podejście do dbania o włosy, którego fundamentem jest zrozumienie ich indywidualnych potrzeb. Znajomość takowych potrzeb i wymagań pozwoli na dobranie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej, aby była jak najbardziej efektywna i bezpieczna. Świadoma pielęgnacja to holistyczne podejście, które uwzględnia różnorodne aspekty zdrowia włosów i skóry głowy, przy jednoczesnym unikaniu potencjalnie szkodliwych praktyk i substancji. Świadoma pielęgnacja obejmuje kluczowe elementy, a wśród nich możemy wymienić:

  • Analizę rodzaju włosów i skóry głowy (typ włosów, ich porowatość, a także stan skóry głowy – czy jest sucha, tłusta, wrażliwa, z łupieżem, itp.)
  • Dobór odpowiednich produktów na podstawie wyników powyższej analizy
  • Regularne nawilżanie i odżywianie
  • Zbilansowana dieta
  • Praktykowanie dobrych nawyków (więcej o nich w dalszej części)

Pielęgnacja włosów krok po kroku

Pielęgnację włosów warto zacząć od podstaw, czyli analizy. Od samego początku warto jednak wdrożyć dobre nawyki, które pomogą dbać o dobrostan włosów. Najlepsze w nich jest to, że można je wdrożyć od razu – nie trzeba znać rodzaju swoich włosów czy stanu skóry głowy.

Zapamiętaj tych 5 zasad, a Twoje włosy znacznie się poprawią:

  1. Nie pocieraj włosów ręcznikiem – delikatnie wyciśnij nadmiar wody ręcznikiem
  2. Myj szamponem tylko skórę głowy, najlepiej dwa razy, aby dokładnie zmyć nadmiar sebum i brudu
  3. Nie śpij w mokrych włosach
  4. Związuj włosy do snu (może być lekki kok lub warkocz)
  5. Susz włosy chłodnym nawiewem i stosuj termoochronę

Jak zadbać o włosy latem?

Lato to czas, kiedy włosy są narażone na działanie szkodliwych czynników, takich jak słońce, wiatr, słona woda morska czy chlorowana woda basenowa. Aby zachować ich zdrowie i piękno, warto zastosować kilka specjalnych zasad pielęgnacyjnych:

Chroń włosy przed nadmiernym słońcem

Warto stosować chustki i kapelusze, a także spraye, mgiełki i inne produkty zawierające filtry UV, które ochronią włosy przed uszkodzeniami słonecznymi.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie

Stosowanie odżywek i głęboko nawilżających masek pomoże zachować odpowiedni poziom wilgoci we włosach. W letniej pielęgnacji kluczowe jest także olejowanie, aby zapobiec przesuszeniu i łamliwości.

Ochrona przed wodą morską i chlorowaną

Przed wejściem do morza lub basenu warto zmoczyć włosy czystą wodą, dzięki temu będą mniej chłonąć sól i chlor, które mają na nie negatywny wpływ.

Myj delikatnymi, nawilżającymi szamponami

W okresie letnim ważne jest, by nie przesuszać dodatkowo swoich włosów. Zaleca się więc stosowanie delikatnych szamponów o działaniu nawilżającym i kojącym. Warto również poświęcić uwagę skórze głowy i dokładnie ją wyczyścić, by wszelkie zabrudzenia i zanieczyszczenia nie blokowały cebulek, a w efekcie nie przetłuszczały włosów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.