Cellulit - jak sobie z nim radzić? Z niektórymi jego stopniami rozprawisz się w domu

Według danych z 2019 roku cellulit ma blisko 90% kobiet. To żaden wstyd, jednak nie każda z pań czuje się z nim dobrze. Zanim przystąpisz do walki z pomarańczową skórą sprawdź, w jakim stopniu dotyka cię ten problem.

Co to jest cellulit? 

Pomarańczowa skórka, cellulit, lipodystrofia – nazw ma wiele, jednak nie każdy wie, co to tak naprawdę jest i skąd się bierze. To nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, które później może doprowadzić do zmian w tkance podskórnej. Czasami cellulitu nie widać na pierwszy rzut oka, jednak wcale nie oznacza, że go tam nie ma. Najczęściej pojawia się na udach, brzuchu, biodrach, a nawet przedramionach.

CellulitCellulit Shutterstock

Zazwyczaj wystąpienie pomarańczowej skórki wiąże się ze złym odżywianiem, brakiem ruchu, hormonami, a także genetyką. Mają go także panie, które na co dzień słyną z prowadzenia zdrowego stylu życia, m.in. Anna Lewandowska.

 

Podstawowe stopnie cellulitu

Jeśli należysz do grona kobiet, które chcą pozbyć się cellulitu, warto najpierw sprawdzić, z czym masz do czynienia. Zanim wybierzesz się do salonów kosmetycznych na drogie, wymagające zabiegi i przewrócisz swoje dotychczasowe życie o 180 stopni, sprawdź jak bardzo rozwinął się w twoim przypadku. Cellulit dzielimy na cztery stopnie.

  • Pierwszy stopień jest często niezauważalny na pierwszy rzut oka. Najczęściej pojawia się na skórze po jej ściśnięciu, na przykład na udzie lub brzuchu. Kiedy zauważysz u siebie pierwsze oznaki pomarańczowej skórki, właśnie w tym momencie masz największe szanse na wygranie tej walki. Wystarczy, że zmienisz swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim wyeliminuj ze swojej diety sól. Pamiętaj, aby dziennie pić przynajmniej 2-3 litry wody. To ważne, aby nawadniać organizm, ponieważ to właśnie dzięki temu zmniejszamy ryzyko pojawienia się cellulitu.
  • Drugi stopień cellulitu przede wszystkim wiąże się z utratą jędrności. Pomarańczowa skórka także nie jest widoczna gołym okiem, jednak może się pojawić na przykład podczas siedzenia. W tym przypadku specjaliści radzą, aby zacząć więcej się ruszać. Ćwiczenia takie jak m.in. przysiady lub unoszenie nogi w klęku podpartym mogą pozytywnie wpłynąć na jędrność oraz ogólny stan skóry. Jeśli nie możesz zmusić się do regularnego treningu, pomyśl także o częstszych wypadach na basen. Nie zapominaj także o szczotkowaniu ciała na sucho.

CellulitCellulit Shutterstock

  • Trzeci stopień widać na skórze pofałdowania niezależnie od tego, jaką pozycję przyjmujesz. Często pojawia się także ból w miejscach, w których wystąpił cellulit. Kolejnym symptomem jest także wiotkość skóry. Jeśli borykasz się właśnie z tym stopniem, musisz liczyć się z tym, że domowe zabiegi i zmiana stylu życia mogą już nie wystarczyć (chociaż w dalszym ciągu mogą mieć zbawienny wpływ na skórę). Tutaj warto udać się do specjalistycznego gabinetu kosmetycznego. Na tym etapie specjaliści polecają na przykład endermologię, czyli bezinwazyjny masaż podciśnieniowy redukujący tkankę tłuszczową.
  • Czwarty stopień celliulitu charakteryzuje się nie tylko bólem, ale także widocznymi zmianami skórnymi, które przypominają malutkie guzki podskórne. Niestety, aby się z nim uporać, trzeba podjąć często czasochłonną i nierówną walkę. Poza wspomnianymi wcześniej zmianami jak większa ilość ruchu, picie wody i urozmaicenie diety, trzeba również udać się do specjalisty. To on zdecyduje o bardziej radykalnych zabiegach, które pomogą pozbyć się pomarańczowej skórki. Do najpopularniejszych należy m.in. mezoterapia igłowa i fale akustyczne.

W walce z cellulitem pomogą także kosmetyki. Odpowiednio dobrane do stanu skóry mogą nie tylko zadbać o jędrność i gęstość tkanki, ale również widocznie ją wygładzają.

CellulitCellulit Shutterstock

Zobacz: najlepsze kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.